Згідно інформації, що надійшла від китайських засобів масової інформації, 3 січня 2019 року о 10:26 за місцевим часом Китай став першою в світі країною, якій вдалося здійснити успішну посадку космічного апарату на зворотному боці Місяця. Китайський автоматичний спусковий модуль, який несе у своєму відсіку місяцехід, був запущений в космос на початку грудня минулого року. А зараз вони вже знаходяться в межах одного з кратерів, розташованого на зворотному боці Місяця, сторони, яка завжди відвернута від Землі.
Посадка спускного модуля і місяцеходу є частиною китайської місії chang’e-4, однієї із серії запланованих місій, мета яких полягає у дослідженнях місячної поверхні. Китаю вже вдалося в минулому здійснити посадку модуля і місяцехода на Місяць, що зробило Китай третьою країною в світі, яка зуміла “доторкнутися” до місячної поверхні. Але модуль місії chang’e-3, як і всі космічні апарати до останнього часу, здійснив посадку на боці Місяця, який завжди зверненій у бік Землі.
Як вже згадувалося вище, нікому ще не вдавалося здійснити посадку на зворотному боці Місяця. Основною перешкодою цьому служили труднощі із забезпеченням радіозв’язку між Землею і автоматичним космічним апаратом, які перебували поза межами прямої видимості. Але Китай підготувався до цього, запустивши в травні минулого року місячний орбітальний апарат, який виступив в якості релейної станції, що забезпечує постійний зв’язок Землі з апаратами місії chang’e-4.
What does the far side of the moon look like?
China’s Chang’e-4 probe gives you the answer.
It landed on the never-visible side of the moon Jan. 3 https://t.co/KVCEhLuHKT pic.twitter.com/BiKjh7Fv22— China Xinhua News (@XHNews) 3 января 2019 г.
Зараз апарат місії chang’e-4 вже зробив і передав на Землю перші знімки місячної поверхні, які не відрізняються високою якістю. Але незабаром будуть зроблені і передані детальні і високоякісні знімки околиць місця посадки, розташованого всередині басейну Південний полюс-Ейткен (South Pole-Aitken basin), найбільшого з відомих місячних кратерів, який, як неважко здогадатися, знаходиться в районі місячного Південного полюса. Цей кратер, шириною близько 2 500 кілометрів, на думку вчених, є наслідком зіткнення Місяця з величезним астероїдом, яке відбулося мільярди років тому. І з’ясування більш точного віку цього утворення допоможе вченим скласти і уточнити уявлення про те, на що була схожа в ті часи Сонячна система.
Цілком ймовірно, що апаратам місії chang’e-4 не вдасться точно з’ясувати вік басейну Південний полюс-Ейткен, але їх численні наукові інструменти в будь-якому випадку дадуть вченим масу інформації про цю загадкову частини поверхні Місяця. Місяцехід, який скоро буде випущений на поверхню, збере дані про склад і структурі місячних гірських порід в тій місцевості. Обладнання спускного модуля “зосередиться” переважно на небесах, збираючи додаткові дані для астрономів, цьому певною мірою сприяє унікальне положення апарата на зворотному боці Місяця. Адже в нічний час Місяць закриває модуль і від Сонця, і від радіосигналів земного походження, що дозволить модулю зробити чіткі знімки, в тому числі і в радіодіапазоні, деяких зірок.