Давайте розвіємо (або підтвердимо) ще кілька міфів про котів, в які свято вірять багато власників!
Якщо кішка не гуляє на вулиці, то вона не може захворіти
Цей міф розвіяли самі господарі кішок, так як вже багато сумних історій про те, як кішки, які не виходять з дому, підхоплювали інфекцію. Господарі можуть принести віруси або хвороботворні бактерії з вулиці на взутті або одязі. Особливому ризику піддаються кішки, що живуть разом з собаками, адже собаки люблять покопатися у всяких відходах і вони, з великою ймовірністю, можуть принести на шерсті віруси.
Адже вірус, наприклад, котячої чумі (панлейкопенії) живе в навколишньому середовищі до 5 років, причому витримує, як кип’ятіння, так і лютий холод. Саме тому він такий небезпечний! А смертність від нього від 70 до 90%.
Частіше до цього міфу звертаються ті, кому не хочеться прищеплювати кішку.
Але, як ви вже зрозуміли, міф неспроможний і прищеплювати кішку потрібно! Тільки щеплення зможуть допомогти запобігти зараженню або зміцнити імунітет кішки перед вірусом і допомогти перенести хворобу в легкій формі.
Тому, якщо навіть ваша кішка ніколи в житті не виходила з дому, прищеплюйте її комплексної щепленням!
Я вже не кажу про те, що будь-агресивна поведінка вашої кішки, наприклад, пов’язаний з епілепсією, гормональним збоєм або просто сильним болем, ветеринарні лікарі можуть прийняти за ознаки сказу. Якщо кішка не буде щеплена від цього страшного вірусу, який передається людям, то їй можуть відмовити в лікуванні або відправити в карантин, звідки мало хто повертається.
Кішки завжди безболісно приземляються на лапи
Це напівправда. Дійсно, у кішок є вбудований рефлекс, який дозволяє їм перевертатися в повітрі, якщо вони впали спиною вниз. Але завжди він спрацьовує і рятує кішку при падінні з великої висоти?
Виявляється, рефлекс спрацьовує не завжди. При падінні з дуже малої висоти, приміром, з рук дитини, кішка може просто не встигнути перевернутися, а при падінні з великої висоти, може зіграти роль ефект шоку і не спрацює рефлекс, як треба. До того ж, якщо кішка падає з великої висоти, як би вона не гасила швидкість падіння з допомогою планування, сила удару буде такий, що дуже висока ймовірність отримання травм – переломів лапи, щелепи, контузії і т. д. Багато кішки не виживають, навіть впавши з третього поверху. Ну і, при висотному падінні, про безболісності і мови немає, травми і біль будуть.
Кішки лікують себе самі, зализуючи рани і поїдаючи потрібну травичку на вулиці
Це міф з тих часів, коли ветеринарного обслуговування ще не було, а кішки все ж хворіли. Ті з них, хто виживав без лікування, оголошувалися самі собі докторами, ну а ті, хто гинув, в розрахунок не бралися. Звичайно ж, без лікування гинуло більшість, але вважали тільки вижили і розповідали про них чудові історії.
Насправді кішки не здатні до самолікування, крім тих випадків, коли імунітет сам впорався з не дуже серйозною хворобою.
Траву кішки жують, щоб позбутися від грудок шерсті в шлунку. Вони не відрізняють сорти трави, і їхній інстинкт не каже їм йти жувати звіробій від шлунка, або деревій від абсцесу.
Коли кішки вилизуються, то частина вовни вони проковтують. Якась частина її проходити по шлунково-кишковому тракту і виходить з калом, але інша частина може застрявати в шлунку. Для виведення цих грудок шерсті зі шлунка кішки їдять траву, щоб викликати у себе блювоту. З травою назовні виходить і шерсть.
Вилизувати рані – це інстинкт кішки. Справді, в природі, кішка тільки так може більш чи менш очистити ранову поверхню. Але часто таке вилизування завдає тільки більшої шкоди. Наприклад, кішка може розлизати невелику рану до великих розмірів. У кішки мовою живуть бактерії, які можуть потрапити в рану і викликати зараження, ще більше, ніж було б без вилизування. Саме тому, навіть якщо кішка забилася або їй нікого невелику операцію, їй на перший годину надягають спеціальний «єлизаветинський комір», щоб виключити можливість розлизування пошкодженого місця. Так рани гояться набагато швидше.
Цим міфом, іноді, виправдовують свою поведінку ті, хто відносить хворих кішок в ліс або викидає в селі, замість того, щоб надати їм ветеринарну допомогу. Справді, навіщо витрачатися на ветеринара, якщо можна просто викинути хвору тварину, а потім сказати, що відправили його «підлікуватися травками».
Кішка прив’язується не до людини, а до дому
Це напівправда. Інформація йде з тих часів, коли ще не були відомі контактні породи кішок, і коли кішки жили, переважно, на вулиці, а не в будинку. Сучасні кішки, в більшості своїй, прив’язуються до господаря, хоч можуть і сильно переживати від зміни проживання. Проведені експерименти, коли кішок саджали в незнайому кімнату, спочатку одних, а потім разом з господарем. В іншому випадку більшість кішок відчували себе набагато комфортніше. Так визначили, що для більшості сучасних кішок базою безпеки є все-таки господар, як і для собак, з якими такі експерименти вже багато разів проводили.
Але бувають ще кішки, які готові йти пішки назад до свого улюбленого будинку, якщо їх відвезли навіть за 15 км. Такі кішки не мають тієї зв’язку з господарем, яку мають домашні кішки квартирного змісту, смороду напівдикі або просто мають дуже незалежний характер, а також, можливо, їх погано соціалізуватися. Ці кішки, дійсно, можуть бути більш прив’язана пов’язані до будинку, ніж до своєму господареві, і захочуть залишитися на старому місці проживання при переїзді.
Кішки і собаки – одвічні вороги
Дивно, але багато хто до цих пір вірять в цей міф. Насправді, при належному вихованні, собаки і кішки прекрасно уживаються разом. Часто вони вживаються навіть краще, ніж дві кішки між собою. Вся справа в тому, що у кішок внутрішньовидова агресія виражена сильніше, ніж міжвидові. Не агресивна собака для кішки не є конкурентом за ресурси, а вісь інша кішка – ще якийсь конкурент і за їжу, і за статевих партнерів, і за територію. Саме тому кішку, яка не має негативного досвіду взаємодії з собаками, подружити з псом значно легше, ніж подружити її з кішкою.
Ну і що говорити, кішки і собаки, живучі в сім’ї тривалий час, вчаться співпрацювати і навіть провертати цілі операції з видобутку забуту на столі їжу або по відкриванню холодильника. Я сама часто спостерігаю, як мій кіт скидає зі столу різні речі псові, і потім з радістю спостерігає, як я ганяюся за собакою, щоб відняти обгортку від цукерки чи попку від огірка, забуту на столі кимось із домочадців.
Кішки їдять рибу, ковбасу і п’ є молоко
Про харчування кішок багато міфів, але цей основний. Раніше, у часи дефіциту продуктових товарів, дійсно, домашніх кішок прикормлювали ковбасою і молоком, і це вважалося кращим делікатесом для них. Але зараз, коли гарна ковбаса коштує дорожче м яса, коли є професійні корми та різні напрямки натурального харчування, годувати цими продуктами кішку не слід. Ковбасу і людям їсти не дуже корисно, а для кішок, які є облігатними хижаками, а значить повинні харчуватися сірим м ясом, ковбаса не містить ні краплі корисного. Так, з ними нічого не трапиться, якщо їх пригощати іноді вареною ковбаскою, але робити ковбасу постійним раціоном не можна.
Вживання молока має, також, свої мінуси. Багато дорослі кішки перестають переносити лактозу, тому молоко приводити їх до діареї. Якщо ваша кішка з таких, то молоко їй протипоказано.
Молоко містить велику кількість кальцію, тому вживання кішкою молока на постійній основі (а, особливо, замість води), може призводити до сечокам’яної хвороби.