Християни східного обряду та греко-католики 1 березня відзначатимуть Прощену неділю – останній день масляної. Так, з понеділка у християн починають 40-денний Великий піст.
У Прощену неділю прийнято просити пробачення за гріхи і образи у близьких і знайомих, при цьому неважливо, чи навмисно ви засмутили людину, чи випадково.
Також, в Прощену неділю ходять до церкви на літургію, де людям нагадують про гріхопадіння Адама і Єви, розповідають про важливість посту і уміння прощати.
Також в Прощену неділю відвідують рідних і близьких, щоб зібратися родиною за одном столом.
Як просити вибачення на Прощену неділю
Традиційно на Прощену неділю говорять дві фрази: “Прости мені” і “Бог простить – і я прощаю”.
Представники церкви уточнюють, що не можна використовувати більш звичне для нас “вибач”, так як ця фраза передбачає, що людина не відчуває за собою провини, але використовує ввічливу конструкцію.
Також, в Прощену неділю не можна плекати образи і відмовляти в прощенні. Під час церковної літургії священики нагадують слова Святого писання, що не пробачивши самому, як можна сподіватися на прощення з боку Господа?
Під час Прощеної неділі прийнято вибачатися перед усіма, з ким спілкувався протягом року. Часто формулу звернення доповнюють: “Прости мене, будь ласка, якщо я в чомусь винен перед тобою”.
Фраза у відповідь: “Бог простить – і я прощаю” – також має свій зміст. Таким чином людина погоджується, що не їй судити про нанесену образу, і нехай все вирішує Бог.
Якщо ви не готові прийняти вибачення, не варто формально промовляти ці слова, уточніть, що забути образу ви поки не в силах, але завершіть фразою “Бог простить”.
Церковники звертають увагу, що просити вибачення і прощати потрібно щиро, а не як данину традиціям і обрядам, адже тільки тоді ці слова матимуть сенс.
Коли ви просите пробачення у людини, будьте готові до того, що вона не пробачить вас. Або ж пробачить, але не відразу. Ваше прохання ще не означає, що його зобов’язані виконувати за першим же покликом.
Все залежить від того, наскільки сильна і глибока була рaна, нанесена вами. Та й від характеру самої людини теж багато що залежить.
Вона має повне право чинити, як вважатиме за потрібне. А ви у відповідь також не повинні на це ображатися.