Авторські статті

Янукович розбудив у нас гідність. Путін пробуджує патріотизм. Усупереч їхнім первісним планам

Реалізація яких спростила розуміння речей. Оскаженілі “антифашисти” показали всім обличчя справжнього фашизму. Насельник Кремля, який намагався зі своїми “зеленими чоловічками” виставити весь світ ідіотами, виглядає ідіотом в очах усього світу. Потураючи сепаратизму, він ризикує випустити джина з пляшки із запалювальною сумішшю. Але це його проблеми. У нас — свої. Вирішувати їх нам. І вирішимо. Питання у часі та ціні. Бо відповідальні за ухвалення рішення часу не цінують і ціни собі не складуть.

Коли Майдан із Січі перетворився на музей, із кухонних щілин вилізли мародери, які пересиділи стрілянину. Банальні гопники видають себе за “робін гудів”. Тилові пацюки — за героїв. А справжні герої продовжують війну. За поранених, за тих, хто в полоні у бандитів. За країну. Майдан забезпечив санацію, але став лише прологом до катарсису.

Замість очищення ми отримали поки що лише косметичну зачистку, замість обіцяної люстрації — вилов “стрілочників”. Палії в безпеці. Ви вважаєте, що компетентні органи не знають, де перебуває Андрій Клюєв? Ви не знаєте, чому Сергій Клюєв — власник Межигір’я — ходить залою Ради і сколочує собі депутатську групу? Ви вірите, що клоун Клінчаєв — справжній організатор погромів у Луганську? Ви впевнені, що справжніх натхненників шукають? Хто небезпечніший — переляканий Добкін чи недоторканний Медведчук? Який нікуди не втік і, за твердженням одних джерел, зустрічається з в.о. президента, за твердженнями інших, фактично веде з Путіним переговори від імені України.

Тепер модно цитувати Черчілля. Його фраза “Якщо країна, вибираючи між війною і ганьбою, вибирає ганьбу, — вона отримує і війну, і ганьбу” стала класичним мемом. Але є ще два актуальних афоризми. “Війна — це в основному перелік помилок і прорахунків”. “Відповідальність — це та ціна, яку ми платимо за владу”.

У кожного, хто часто бував на Майдані, є свій день, коли було справді страшно. Вранці 20-го лютого фізично відчув смисл вислову “похололо всередині”. Ще місяця не минуло відтоді, а здається, це було в минулому житті. Пам’ятаю страх в очах опозиційних політиків, які стояли за сценою після інформації, що штурм розпочнеться з хвилини на хвилину. Пам’ятаю полегшення, яке прийшло на зміну цьому страхові, коли вони почули про рішення розпочати пленарне засідання. Можливо, хтось щиро вірив, що саме в залі буде знайдено рішення, яке дозволить уникнути бойні. Але в очах дуже багатьох виразно читалося всепоглинаюче бажання швидше забратися з усіяного трупами місця, здатного перетворитися на братську могилу. Чи маю право я їх засуджувати? За це, напевно, ні. Від людини важко вимагати подвигу. За те, що було потім, — так. Усупереч поширеним фразам про мобілізацію перед лицем спільного ворога, про мораторій на критику “своїх” et cetera.

Бо пам’ятаю холодні очі тих, хто залишився на Майдані, коли політики “пішли в зал”. Ще працювали снайпери, медики невтомно носили поранених, священики відспівували покійних, а захисники готувалися до останнього бою. Спокійно й буденно. І холод із серця повільно пішов у голову. Прийшло витверезливе розуміння. Що влада вже програла (одним із перших це усвідомив Янукович, який став “пакуватися” ще до підписання договору 21 лютого). Що “договорка” між формалізованою опозицією та формальною владою вже нічого не змінить. Що ті, хто привласнить собі лаври переможців, гратимуть долями народу і програватимуть країну.

Я дуже хотів помилитися. Серед останнього призову у владу є чимало людей, у чиїй порядності не сумніваюся, кого поважаю, кому навіть по-людськи симпатизую. І мені саме по-людськи боляче, що дехто з них дає себе використати. Що вони “пішли в зал”, а не “залишилися на Майдані”, де від них було б набагато більше користі. Час вимагав рішучих дій і енергійних людей, професіоналів і командирів. А не традиційних квот, “тьорок”, інтриг, розмінів і подачок, не експериментів і голосінь.

Люди семимильними кроками долають тяжкий шлях від населення до народу. Еволюція політиків відбувається, на жаль, значно повільніше.

За Черчіллем, промахи й помилки політиків стали причиною маленької, але кривавої зимової війни в центрі столиці. “Демонстрація опозицією сили примусить владу злякатися”. “Демонстрація опозицією готовності відповісти може утримати владу від бажання стріляти”. “Політика контрольованого тиску, розважливого примусу до миру краща за політику умиротворення й пораженського вичікування”. “Застосування сили неминуче, але краще бути до цього готовим, ніж судомно реагувати на провокацію противника або відчайдушний порив своїх сміливців-одинаків”. Це — аргументи, які тверезомислячі люди наводили взимку “лідерам сцени”. І до 19 січня, і до 18 лютого. Контраргументи “вождів” відомі. “У країні немає революційної ситуації”. “Ми не готові до війни”. “Ми не можемо брати на себе відповідальність за можливі жертви”. “У нас на руках висить Захід, який повторює — тільки уникайте кровопролиття”.

Та ж Захід включився тільки тоді, коли вибухнули регіони, а поранені і вбиті з НП перетворилися на статистику. І тепер Захід включився лише після того, як Крим став відторгнутим де-факто. Практично без надії на швидке й безболісне повернення. Після подій на Грушевського наступні жертви були неминучі — стало зрозуміло, що у влади немає шляху назад. Проте жертв могло бути менше. Якби вулиця відчувала реальну підтримку лідерів опозиції. Але ні в кого з них не було на руці татуювання “In Re”.

Я можу тільки здогадуватися, де саме сиділи снайпери, і хто міг віддавати їм накази. Але я переконаний, що ці вбивства були наперед визначені. У цієї системи не було іншого способу спробувати зупинити такий протест. І в побудові цієї системи частково винні й ті, хто прийшов на зміну утеклій владі. Снайпери, які вбивають надії на оновлення, сидять мало не в кожному з тих “великих”, хто кокетливо називає себе “камікадзе”, але сподівається, що прийшов надовго.

“Мутні” кадрові призначення не вийшли з моди. Виконавці, організатори й замовники вбивств безболісно залишали Київ — хто через недогляд, хто — називатимемо речі своїми іменами — на комерційній основі. Силовики, зброя, вулиця, проблемні регіони не були взяті під контроль — не до того, ділили портфелі й потоки. Можна було локалізувати кримську проблему в самому зародку — була можливість і готовність. Були люди, які чекали команди — так і не дочекалися. Доки Київ думав, півострів окупували. Досі чекають цієї команди військові в АРК, наша гордість і наш біль. Нам уже є за що пишатися країною, але, як і раніше, соромно за державу. Про те, що чітких наказів і ввідних немає, вголос заявив справжній герой Юлій Мамчур. Не провокувати? Мудро. Те ж саме раніше повторювали вожді беззбройним бійцям самооборони Майдану. Тепер — військовим, багато яких тепер де-факто роззброєні. “Спільний контроль над зброєю”? Коли один з автоматом і РПГ, а другий — із прапором і відчуттям обов’язку?

Захід тисне? Так це ж не їхня земля. Це не США, не Німеччина, не Росія. Це наша земля. У червні 1941-го Москва все ще закликала прикордонників не піддаватися на провокації, коли німці вже ввійшли у Брестську фортецю. Не кажу вже про те, що Захід (який повільно, але неминуче усвідомлює, якого монстра він “умиротворяв” усі ці роки) готовий допомогти захиститися тому, хто готовий захищатися.

Ми готові? Я не про людей, про державу. Наглухо закрити кордон, залити паливо в баки, негайно вирішити (за всяку ціну) матеріально-технічні проблеми, відкликати контингенти через кордон, перекинути ЗРК і літаки із західних областей на Схід і в Центр, поставити на бойове чергування ракети, захистити аеродроми Південного Сходу, завантажити оборонні заводи й привести всю наявну техніку в порядок, оперативно доукомплектувати до штату воєнного часу найбільш боєздатні частини, поставити чіткі завдання розвідці, негайно задіяти всіх розумних колишніх військових, здатних і готових допомогти, зрештою — призначити командуючого сухопутними військами. Що з цього було зроблено? За нашими даними, майже нічого. Як це назвати — недалекоглядністю, недолугістю, малодушністю, непрофесіоналізмом, дурістю? Яка різниця. До неминучого слід готуватися.

Майдан переміг уже 20 лютого. Але політики цього не зрозуміли і 21-го побігли по мирову до Януковича. Вони побоялися вибрати війну (яка вже йшла) і вибрали ганьбу. Свою п’ятихвилинку ганьби вони отримали 22-го на Майдані. Зробили висновки з уроку? Не впевнений. Вони знову шукають поганий мир, ганебно відвертаючись від мужніх військових, гордих татар і вільнолюбних українців Криму. Вони знову шукають “договірку”, тепер уже з Путіним. Чи відбудуться у такому разі п’ятьма хвилинами ганьби? Не знаю. Однаково. За державу кривдно.

Не можемо воювати? Соромно падати до пострілу. Щоб подолати шлях, потрібно йти. Щоб виграти — купити лотерейний квиток. Щоб приготувати яєчню — мати яйця. Особливо коли готувати треба на збройовому мастилі.

Сергій Рахманін

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

2 коментарів

  1. Напевне, настав час розставити крапки над “і”, ось цікава публікація http://www.blitz.if.ua/?q=news&id=12296
    Українці що стояли і вмирали на Майдані, особливо багато з Західних областей, без перебільшення – відвоювали Нову Україну, європейські цінності, але вмирати обороняючи землі, де багато – проти цих цінностей, де їх до сих пір називають бандерівцями і при нагоді вистрелять в спину – дурість. Давайте не брехати собі і світу – ті хто махає російськими триколорами на Сході, Півдні і в Криму – на 95% жителі цих регіонів, громадяни України. І не треба виставляти їх жертвами московської пропаганди, Україна-не Росія, за 23 роки кожен хто хотів мав доступ до любої інформації, це їхній вибір, інша справа (і не наша!) – наскільки усвідомлений. Гасло “Єдина країна” – це бажання, а не фактичний стан речей-усупереч юридичному стану. Треба дати реалізувати свій вибір на проблемних територіях, це зніме напругу і не допустить крові, і по нових кордонах вже за 3-5 років проляже кордон Євросоюзу, тоді боротьба і смерть героїв Майдану не будуть даремні. В іншому випадку – нас чекають наступні 23 роки байки “лебідь-щука-рак” без результату. Як кажуть в тих регіонах: “насильно мил не будешь”, і до цього слід серйозно поставитись. Коли організм хворий- його лікують, деколи щоб жив організм – видаляють орган чи кінцівку. Зараз Україна після всіх курсів терапії – на операційному столі, але хірурги чужі і треба не дати відрізати здоровий орган, або брати скальпель в руки, вибачте за цинізм. Ми не виграли інформаційно в тих регіонах за 23 роки,а зараз у нас є 23 години, може 2-3 дні – для того, щоб самим вирішити на яких нових кордонах жорстко зупинити агресора, інакше це вирішить він. Не треба слати війська в Донецьку чи Луганську область – хлопці даремно загинуть або стануть заручниками, як у Криму. А як же Українці тих регіонів, які теж за Європу, теж гинули на Майдані? Скажу так, якщо слабший і сильніший сидять в глибокій ямі, і хочуть звідти вилізти, то сильніший не винесе звідти на плечах слабшого, він мусить вилізти сам, знайти драбину, і допомогти піднятись слабшому. В Росії зовсім не солодко, але декому щоб переконатись-треба там пожити…

  2. Поддерживаю мнение и боль за Украину, и стыд за нашу трусость и бездеятельность

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.