Вступні дані: ви чи ваша сім’я, або тим більше співробітники любите каву. І п’єте його досить багато. У якийсь момент вам приходить думка, що непогано б оптимізувати процес. Щоб він займав якомога менше часу, а якість напою, принаймні, залишилося колишнім, а бажано піднялося на новий рівень. Тому ви почали прикидати, яку кавоварку купити для будинку або офісу.
І тут треба розставити крапки над І. Що таке кавоварка? Чим вона відрізняється від кавомашини? Чому, зрештою, кавомашини в кілька разів дорожче? А чи потрібна вам саме вона, а не більш доступна кавоварка? І якщо таки вона, то яка кофемашина для дому краще? Або навіть більше: яка краща кофемашина?
Кавоварка або кавомашина?
Всі подібні пристрої для приготування кави діляться на два великі класи: кавоварки і кавомашини.
Причому у обох класів є ще й безліч підкласів, у кавоварок – так і взагалі їх не порахувати: краплинні, гейзерні, ріжкові, капсульні, чалдові і т.д. Тут відразу пояснимо: все, що продається на ринку як «капсульна кавомашина», насправді є кавоваркою. Саме тому їх ціни набагато нижчі, ніж у справжніх кавомашин. Великий вибір кавоварок ви можете знайти на сайті інтернет-магазину Allo.
Основна відмінність кавомашини від кавоварки – це мінімальна участь людини в приготуванні улюбленого напою, навіть якщо напій робиться з цілісних зерен кави.
Таким чином, якщо вам для приготування кави у пристрої необхідно використовувати мелені зерна (купити заздалегідь готові або намолоти на окремій кавомолці) – це вже за визначенням не кофемашина.
У капсульних і чалдових кавоварках використовується саме мелену каву, яка був попередньо упакована на заводі в спеціальні контейнери. До слова, купуючи такий апарат, ви стаєте жорстко прив’язані до виробника капсул або чалд. Ви взагалі не зможете використовувати кави, яка не входить в асортимент виробника певних «заготовок». При цьому ціни на ці капсули неприємно дивують. За рік-два ви «переплюне» суму, яку заощадили, відмовившись від повноцінної кавомашини.
Якщо ви хочете мати можливість готувати каву саме із зерен (а відомо, що вже через 15 хвилин після помелу кава втрачає значну частину аромату), при цьому максимально швидко і просто, вибір очевидний – кавомашина. Якщо варіант з меленою кавою для вас також прийнятний, а витрачати відразу велику суму на апарат ви не готові, то краще подивіться на ріжкові кавоварки. Мінімальні зусилля по формуванню «таблетки кави» у фільтрі «ріжка» – і ви отримаєте еспресо, яке майже не поступається смаком з кавомашини.
Зворотна кавомашина – єдина розумна опція, якщо ви любите кавові напої, наприклад, капучино. Хоча тут ми лукавимо, існують моделі кавоварок, у тому числі капсульних, які також на це здатні. Але їх ціна впритул наближаються до вартості простих кавоварок, і придбання стає економічно необґрунтованим.
Капсульні кавоварки підійдуть зовсім ледачим (самий мінімум обслуговування пристрою), не особливо дбайливим (дорогі «заготовки» – капсули / чалди) і не шпарко вибагливі (все ж кава в капсулах помітно відстає від елітних сортів зернових). Але простота, компактність і швидкість готування – поза конкуренцією!
Крапельна кавоварка
Найдоступніші на ринку – краплинні кавоварки, вони ж фільтраційні. Вибір справжнього «бюджетника». Але на цьому об’єктивні плюси закінчуються. Ні, є у них звичайно і переваги за типом великої кількості доступного після приготування напою (аж до літра-двох), але по суті – це вже «минуле століття». З приблизно схожим смаковим результатом ви можете використовувати французьку кавоварку-прес: скляний стакан з металевим поршнем-фільтром.
Так все-таки, як вибрати саме кавомашину? Типи кавомашин
Отже, ви, схоже, визначилися. Геть компроміси, «куплю кавомашину»! Щоб будь-яка бразильська зернова кава в одне натискання перетворювалося на преміальне еспресо. І щоб ніжне капучино можна було випити на сніданок, не інакше!
Буквально в попередньому реченні ховається принциповий поділ машин на два підкласи: кавомашини з автоматичним капучинатором або з ручним, його ще називають механічним. Взагалі, капучинатор – це пристрій для збивання молока або вершків і створення густої пінки.
Автоматична версія являє собою окрему ємність, в яку необхідно просто підливати молоко, все інше апарат робить сам. У разі «навороченої» машини, ви навіть можете задати в налаштуваннях ступінь густоти білосніжної шапки.
Ріжкова кавомашина. Ліва трубка – це капучинатор.
Кавомашини з ручним капучинатором мають окрему металеву трубку, з якої виходить пар під тиском. Ви наливаєте молоко (охолоджене і найкраще найменш жирне, 1.5%) в окрему чашку, підставляєте її під трубку і круговими рухами, ловлячи межу рідини і піни в склянці, рухаєте ємність вгору-вниз, збиваючи паром молоко. Якщо в комплекті машини є насадка «панарелло», то процес пройде простіше, не треба буде ловити особливе положення трубки в чашці, просто поміщаєте її в молоко на дно і чекаєте кілька секунд – апетитна пінка готова.
Зрозуміло, що машини з автоматичним капучинатором дорожче. Але зате ви отримуєте не тільки еспресо одним натисненням кнопки, а й капучино, а також іноді й інші кавові напої – латте, лунго. Адже в цьому випадку машина в будь-який момент може сама використовувати молоко для створення будь-яких «вкусняшек» в автоматичному режимі.
У будь-якому підкласі кавомашин, хоч з автоматичним, хоч з механічним капучинатором, є ділення на умовну «навороченність». У простих, більш доступних машин може бути буквально пара кнопок: приготувати «еспрессо» і «звичайну каву». Так, ви в будь-якому випадку зможете задати обсяг порції або отримати гарячу воду для розведення напою (або взагалі для приготування чаю). Так, будь-яка кавомашина буде прекрасно молоти зерна, мати при цьому регулювання ступеня помелу.
Але не кожна кавомашина забезпечить вибір, наприклад, міцності напою. Не кажучи вже про сенсорному екрані або пам’яті на кілька різних рецептів. Дорогі машини, які вміють готувати «одним натисканням» еспресо, капучіно, лате та інші підбадьорливі «нектари», та ще й різної міцності і обсягу, можуть мати електронні «бази даних» для всіх членів сім’ї або навіть невеликого офісу. Людина, підходячи до гаджету, просто натискає на своє ім’я в меню і через хвилину забирає чашку смачного еліксиру.
А є ще й такі «роботи», які підключаються безпосередньо до водопроводу, забезпечують очищення води і готові видавати сотні чашок на день. Але це ми вже говорить про промислові або професійні кавомашини для кафе, ресторанів і готелів.
Так може купити найдешевшу кавоварку і не «паритися»?
Парадокс у тому, що всі ці розподілу на підкласи всередині класичних кавоварок обумовлені, насамперед, додатковими сервісними функціями і навантаженням на апарат, продуктивністю. Звичайно, нікуди не поділися «дизайн» і ярлик з назвою на передній панелі.