Авторські статтіПолітика

Італія може покинути ЄС

В Італії підбили результати недільних виборів до обох палат італійського парламенту.

Жодна партія чи блок не набрали 40% голосів, щоб отримати абсолютну більшість голосів і мати право самостійно формувати уряд.

Здолали тривідсотковий бар’єр і потрапили до парламенту чотири політичні сили: два виборчі блоки і дві партії.

Але наведена вище суха виборча статистика — це лише ліс, за яким не видно дерев, тобто результатів окремих партій в обох виборчих блоках.

А вони цікаві тим, що визначатимуть склад і форму можливої правлячої коаліції.

Якщо партії об’єднувались у блоки не стільки з ідеологічної єдності, а винятково з бажання мати кращі шанси для потрапляння до парламенту, то перебуваючи вже в ньому вони можуть так само легко виходити з блоків і розпочинати власну гру.

Партія «Рух 5 зірок», організована дев’ять років тому коміком Беппе Грілло, від початку позиціонувала себе як позасистемна політична сила, тож і на цих виборах виступала за принципом «сам п’ю, сам гуляю, сам прем’єра обираю».

І вона досягла найкращого результату з усіх представлених на виборах окремих партій: 229 iз 630 місць у нижній палаті та 114 iз 315 в сенаті.

Що й дає їй право заявляти тепер, що вона отримала від виборців мандат на висунення нового глави уряду Італії та формування нового уряду.

Теперішній лідер партії Луїджі ді Майо вже заявив про своє право та бажання очолити наступний уряд Італії. І виклав програму першочергових та довготермінових дій.

Але це жодним чином не входить у плани членів правоцентристської «матрьошки».

Двоє з її членів, партія екс-прем’єра та найбільшого «політичного клоуна» Сільвіо Берлусконі «Вперед, Італіє» та крайнє права «Ліга» (раніше «Північна ліга») на чолі з ломбардським політиком Маттео Сальвіні, мають власні великі амбіції стосовно прем’єрського крісла та уряду.

Перед виборами Берлусконі розраховував, що його партія гратиме першу скрипку в цій крайнє правій «матрьошці» й надалі формуватиме уряд.

Сам 81-річний Берлусконі на посаду прем’єра претендувати не міг, бо має судимість. Його висуванцем мав стати теперішній 64-річний голова Європарламенту Антоніо Таяні.

Але не так сталося, як гадалося. Всередині правої «матрьошки» партію Берлусконі, яка за своїми списками набрала 59 мандатів, обійшла права радикальна «Ліга», яка здобула 73 мандати.

Що й дає тепер лідеру «лігівців» Маттео Сальвіні заявляти про свої прем’єрські амбіції.

Із такої заплутаної поствиборчої ситуації в Італії існують два виходи: або дуже дивна коаліція, або позачергові вибори. Звичайно, спочатку спробують перший варіант.

Хоча «Рух 5 зірок» постійно заявляв, що не піде на жодні угоди з іншими «системними» політичними силами, але що не зробиш задля нагоди відчути смак влади.

Тож «Зірки» можуть зблокуватися або з «берлусконівцями», або з «Лігою», і навпаки.

Попереду тижні «пропозицій, від яких не можна відмовитися». А за ними — примара нових виборів.

Вихід Італії із ЄС

Вихід Італії із ЄС, зараз є лише гіпотетичною можливістю, проте виключити її повністю неможливо.

У Брюсселі бачуть таку агрозу реальною, а не примарною., бо будь-який склад майбутнього урядового союзу в Римі загрожує виходом Італії зі складу ЄС.

Кожен iз трьох потенційних гравців пропонує якщо не відмовитися від єдиної європейської валюти євро, то й узагалі вийти з ЄС.

Занепокоєння з приводу такої загрозливої ситуації висловили лідери провідного європейського тандему: Франції та Німеччини. І, схоже, їм ще не раз доведеться це повторювати.

Гіпотетичний вихід Італії із ЄС значно ускладнить можливість приїзд в країну для українців, адже у такому разі на неї не поширюватиметься безвізовий режим, який Україна має саме із Євроспілкою. Чи належатиме Італія до Шенгенської зони також залишатиметься під питанням, адже і Ліга і Рух  зірок намагаються обмежити міграційні потоки. Хоча передвиборна риторика обох партій стосувалася передусім вихідців із африканських країн, політики можуть почати боротьбу із імміграцією шляхом інтенсифікації її контролю, а тоді життя українських нелегалів ускладнеться, нарівні із усіма іншими націями.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

three × 3 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.