Французька кухня розвивалася протягом століть. На неї вплинула життя королів і королев, а також сусідніх з Францією і далеких від неї культур.
Початок
У середні століття французька їжа вже була важливою частиною життя багатьох людей, але виглядала вона зовсім не так, як зараз.
Раніше на обід готували відразу безліч страв і всі їх подавали на стіл одночасно. При цьому велику частину з них їдці їли не приладами, а руками. Тільки через сторіччя з’єднання явилася практика страви подавати не одночасно, а одна за одною. Офіціанти навчилися обслуговувати шкірного обідає окремо, чого у середні століття не було. Тоді їжу просто приносили, і обідають їли. Офіціанти при цьому більше не грали ніякої ролі.
Втім, незважаючи на відмінності в подачі та вживання страв, багато в середньовічній французькій кухні було і такого, що є в 21 столітті. Наприклад, на стіл тоді до різних страв подавали, як і зараз, густі соуси зі спеціями, а до м яса – гірчицю. Існувала і майже сучасна випічка. Алкогольні напої теж користувалися успіхом. Правда, повсюдно пили більше пива, ніж вина.
Ще одним моментом, що зв’язує минуле і сьогодення, було те, що стравам перед подачою на стіл надавали візуальну привабливість.
Італійський вплив
Коли Катерина Медічі з’явилася у Франції в 1540-х роках, це дуже вплинуло на французьку кухню. Тепер їжу перед подачою на стіл не тільки прикрашали. Тепер сама подача страв була цілим театралізованою виставою.
Багаті обіди, які Катерина Медічі влаштовувала у період свого царювання, будучи спочатку королевою, а потім королевою-матір’ю (відомо, що всі три її сини стали в різний час королями Франції), внесли дуже великий внесок у розвиток французької кухні. Саме в тій годину стали подавати страви на красивих тарілках і стравах, а напої наливати в келихи з красивого і рідкого скла.
З’явилися нові страви, які були взяті, в основному, з Середземноморської кухні, а також з кухні інших країн.
Послідовна подача страв
Однією з визначальних характеристик сучасної французької кухні є те, що страви повільно подаються під час прийому їжі одне за іншим. Таке нововведення було запроваджено у французьку кухню у Версалі королем Людовигом XIV. Замість того щоб, як раніше, в поспіху є підряд всі страви, король, не поспішаючи, займався тільки одним, потім іншим, а потім і третім. У тій же самий час стало використовуватися і столові срібло.
Французькі кухарі, що нікого вплив на розвиток французької кухні
Карем
Карем є одним з найвідоміших французьких кухарів в історії. Він багато подорожував по світу, того привносив у французьку кухню різні нововведення, побачені в світі. Наприклад, в Росії він зауважив, що кожного гостя за столом обслуговують окремо від інших. Ті ж саме він ввів і у Франції. Ще він десь підгледів, що з випічки хліба можна будувати замки і мости. Після цього їх почали будувати у вітринах французьких булочних для залучення покупців.
Монтань
Проспер Монтань – ще один великий французький шеф-кухар. Він написав «Гастрономічний словник» – книгу, яка досі біблією всієї французької кухні. У ній описані всі деталі і атрибути, необхідні для приготування та подачі страв. Ця книга допомогла впровадити стандарти, яких необхідно було дотримуватися у всіх ресторанах і кафе Франції. Тим самим вдалося придушити вплив регіональних кухонь в різних частинах країни і звести традиційну французьку кухню в ранг високого мистецтва.
Ескоф’є
Огюст Ескоф’є вважав, що кожну окрему операцію з приготування того чи іншого блюда повинні виконувати різні люди. Наприклад, один кухар смажить м’ясо, а інший готує соус, замість того, щоб один і той же чоловік готував і одне, і інше. Такий спосіб приготування їжі дозволяв подати на стіл блюдо цілком з пилу, з жару, а не спочатку готувати одне, потім – інше, а потім – знову розігрівати перше.
Багато вважають Ескоф’є найбільш значущою фігурою в створенні елітної французької кухні.
Наші дні
Починаючи з 1950-х років, французька їжа стала вважатися вишуканою і модною. У цей період були скорочені порції страв, натомість збільшено розмір тарілок. Велике значення надавалося і прикрашення страв на тарілці. Кількість страв за прийом їжі зменшилася і стало різним, в залежності від часу доби і особливих подій. Наприклад, звичайний обід складається з трьох страв, а недільний – з семи.
Хоча Франція славиться традиційною кухнею шеф-кухаря постійно демонструють якісь нововведення. Французька їжа не тільки дуже смачна і красива. Дотримуючись її, можна нагодувати всі органи почуттів.
Щоб досягти майстерності у французькій кухні, можуть знадобитися десятиліття. Якщо ви любите кулінарію і закінчили яке-небудь профільне навчальний заклад, ви можете поїхати на стажування у Францію.
Шеф-кухарі будь-якого французького ресторану охоче поділяться з вами своїми фірмовими секретами.