Як повідомляє дописувач
Першим закордонним лідером, який відвідає Тегеран після прориву на переговорах щодо іранської ядерної програми, стане президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган. В Анкарі вчора оголосили, що мають намір домагатися знижки на газ, який досі були змушені закуповувати у Тегерана за завищеною ціною. Не менш принципове питання – майбутнє транзиту іранського газу до Європи. Зняття санкцій в перспективі дозволить Тегерану збільшити експорт газу в Європу до 20 млрд куб. м., на рік, що призведе до неминучого зіткнення інтересів Росії та Ірану. Туреччина ж зможе посилити свої позиції в якості регіонального енергетичного “хаба” і ключового транзитера газу до ЄС.
Знижка на газ стане однією з ключових тем, яку президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган і міністр енергетики Танер Йилдиз сьогодні обговорюватимуть в Тегерані. Закупівля газу в Ірану в обсязі приблизно 10 млрд куб. м., на рік – болюче для турецької влади питання: Анкара неодноразово подавала позови в міжнародні судові інстанції, намагаючись домогтися зниження ціни на іранський газ. Зараз в Анкарі хочуть отримати знижку в розмірі 25%. “Це питання має бути врегульоване до травня”, – заявив учора Танер Йилдиз.
Іранський газ надходить до Туреччини по трубопроводу Тебріз – Анкара пропускною здатністю 14 млрд. куб. м., в рік. Ця магістраль планувалася як частина більш масштабного проекту – трубопроводу “Парс”, який покликаний зв’язати газоносне родовище Південний Парс з Європою через Туреччину, Грецію та Італію, розділившись потім на дві гілки: північну, що веде в Німеччину, Австрію і Швейцарію, і південну, провідну до Франції та Іспанії. Потужність проекту, який так і не був реалізований через санкцій, накладених на Тегеран, оцінювалася в 37 млрд куб. м. У 2008 році іранська і турецька влада уклали меморандум про зміцнення співпраці за проектом “Парс”. “Але він через санкції був відкладений в довгий ящик, – пояснив” Комерсанту “партнер компанії RusEnergy Михайло Крутіхін.- Тепер Іран прагне налагодити новий канал продажу газу в Європу”.
Танер Йилдиз вчора підтвердив, що має намір обговорити з іранськими колегами перспективи транспортування іранського газу через Туреччину. Він уточнив: передумови для обговорення цього питання створює прорив на переговорах Тегерана і “шістки” міжнародних посередників з іранської ядерної програми, який зробив реальними перспективи зняття з Тегерана міжнародних санкцій. За оцінками експертів, у разі зняття санкцій до 2020 року Іран зможе видобувати до 215 млрд куб. м природного газу на рік, а експортувати – до 35 млрд куб. м, у тому числі до 20 млрд куб. м – в Європу.
Про можливі варіанти експорту природного газу в іранському керівництві говорили з минулої осені. Президент Хасан Роухані в ході зустрічі на полях Генасамблеї ООН в Нью-Йорку у вересні заявив своєму австрійському колезі Хайнцу Фішеру, що у світлі конфлікту навколо України, який може обернутися перебоями в поставках російського газу в ЄС, Іран готовий запропонувати Європі “надійне джерело газу, володіє великим потенціалом “. У керівництві же ЄС і до цього давали зрозуміти, що вивчають на перспективу можливість закупівель іранського газу – в якості запобіжного, яка дозволила б знизити залежність від поставок російського палива.
У керівництві Туреччини до цього заявляли, що розглядають Іран як потенційного учасника Трансанатолійського газопроводу (TANAP) – магістралі, що передбачає транспортування газу з азербайджанського родовища Шах-Деніз на кордон Туреччини з Європою. Запустивши в середині березня роботи по зведенню турецької ділянки TANAP, влада Туреччини оголосила: цей проект не варто розцінювати, як конкурента “Турецького потоку” – проекту газопроводу з Росії до Туреччини, про створення якого президент РФ Володимир Путін оголосив у ході свого недавнього візиту в Анкару.
Днями стало відомо, що азербайджанська державна нафтова компанія SOCAR розглядає пропозицію з продажу Ірану частини своєї частки в TANAP. А президент SOCAR Ровнаг Абдуллаєв висловився про зняття санкцій з Тегерана як про доконаний факт: “Після рішення про зняття санкцій з Ірану актуальність TANAP зросла ще більше”.
Михайло Крутіхін переконаний: така перспектива привела б до неминучого зіткнення інтересів РФ та Ірану, а також до посилення позицій Туреччини, яка прагне отримати статус ключового транзитера газу в регіоні. “Турецька влада зацікавлені в тому, щоб стати перевалочним пунктом на шляху транзиту газу до Європи з Каспійського та Близькосхідного регіонів”, – говорить пан Крутіхін. Позицію Анкари “Комерсант” роз’яснив співрозмовник в Міненерго Туреччини: “Ми вітаємо диверсифікацію експортерів газу, а в обмін гарантуємо безпеку транзитних поставок по території Туреччини в Європу”.