Якщо добре поскребти російський військовий автопром, то проблеми через санкції у ньому починаються з колінвалів та поршневої групи
Джерело: Defence Express
Стан російської автомобільної промисловості зараз навіть для самих росіян є дуже гарним маркером реального впливу західних санкцій. Вихід західних компаній, які тримали у РФ підприємства зі збирання автівок, відсутність комплектуючих, випуск лише бюджетних авто без подушок безпеки – це те, з чим зустрілись російські автомобілісти вже зараз.
Але тепер у росіян з’явиться “чудовий вибір” – іранська Saipa, про імпорт яких вже оголосили у РФ на рівні державного видання ТАСС. При цьому у планах почати їх збирати у Санкт-Петербурзі, скоріш за все, на тих самих заводах, що раніше займались вузловим збиранням Nissan, Toyota та Hyundai.
Saipa Saina
Водночас за новинами про імпорт іранських легкових автомобілів, які опосередковано мають відношення до профілю Defense Express, цілком може ховатися й інший, вже пов’язаний з військовою технікою процес. Бо російський військовий автопром вкрай залежний від західних комплектуючих. А головні російські виробники військових вантажних автомобілів – “КамАЗ” та “Уральский автомобільний завод” також зазнали потужного санкційного удару.
Зокрема “Уральский автомобільний завод” залишився без мостів та передніх осей і для їх власного виробництва у квітні минулого року намагались закупити обладнання. Для розуміння рівня залежності, то для виробництва “Урал-6370” лише з основних вузлів завод закуповував трансмісію німецької компанії ZF, а передній міст – від угорської Rába. А “Урал-6370” – це не тільки база для бронеавтомобіля “Торнадо-У”, а ще й тягачі для бронетехніки.
“Торнадо-У” – “Урал-6370”
І єдина незалежна, за деклараціями самого заводу, від іноземних комплектуючих продукція – Урал-4320. Але в ньому – двигуни від ЯМЗ та трансмісія від “КамАЗа”. А ці два заводи також борються з імпортозаміщенням.
Наприклад, “КамАЗ” з березня 2022 року залишився без комплектуючих від Daimler Truck AG. А в такій моделі, як КамАЗ-6560, що використовується для шасі ЗРГК “Панцирь”, також німецька трансмісія від ZF. Частка західних компонентів є у самих двигунах від “КамАЗ”, його двигунобудівні підрозділи, зокрема “Тутаевский моторный завод” активно жалівся на санкції через які залишився без комплектуючих.
ЗРГК “Панцирь” на шасі КамАЗ-6560
А реальний стан російського двигунобудування цілком демонструє розбір популярного двигуна серії ЯМЗ-530, який йде на “Урали” та “Камази” показав, що блоки циліндрів – німецькі Fritz Winter, поршнева група – американська Federal Mogul, у колінвалах деталі від німецького Mahle, електроніка – Bosch, яка вироблялась до виходу компанії у Рязані.
Тобто проблеми з імпортозаміщенням у РФ значно глибші за передні мости чи трансмісії. Й тому, цілком варто очікувати те, що разом із цивільними іранськими Saipa, до РФ почне заходити KIAN, який за роки санкцій якось налагодив виробництво копій “Урал-375” під назвою KIAN 160.
KIAN 160
А також нібито самостійно виробляє копії Volvo – KIAN 500 та KIAN 700. У всіх цих моделях збройні сили РФ максимально зацікавлені, бо за багаті нафтодоларові роки підсадили свій військовий автопром на вузлове збирання із західних комплектуючих.
KIAN 500