Відео з Міжнародної космічної станції, зроблене в кінці 14 грудня, показало витік теплоносія з пристикованого там космічного корабля “Союз МС-22”. Причина та серйозність витоку ще з’ясовуються. Авторство: NASA TV
Коли астронавти завершили відкладений вихід у відкритий космос за межами Міжнародної космічної станції, офіційні особи NASA та Роскосмосу заявили, що вони продовжують вивчати, чи може космічний корабель “Союз”, який зазнав витоку теплоносія, безпечно повернути свій екіпаж додому.
22 грудня астронавти НАСА Джош Кассада та Френк Рубіо успішно завершили вихід у відкритий космос, який тривав сім годин і вісім хвилин. Вони встановили на станції четверту з шести панелей ISS Roll-Out Solar Array, або iROSA, які доповнять існуючі масиви станції.
Вихід у відкритий космос був запланований на 21 грудня, але був відкладений, оскільки Кассада та Рубіо були в завершальній підготовці до його початку. NASA затримало вихід у відкритий космос після того, як дійшло висновку, що шматок орбітального сміття, фрагмент верхнього ступеня Фрегата, пролетів би в межах півкілометра від станції, що спонукало до маневру уникнення сміття вантажного космічного корабля “Прогрес”, пристикованого до станції.
Раніше NASA відклало вихід у відкритий космос з 19 грудня, щоб роботизована рука станції Canadarm2 могла використовуватися для огляду зовнішнього вигляду космічного корабля «Союз МС-22», пристикованого до МКС. 14 грудня на цьому космічному кораблі стався витік теплоносія, що призвело до затримки окремого виходу у відкритий космос космонавтів Роскосмосу Сергія Прокоп’єва та Дмитра Петеліна.
На телеконференції для ЗМІ 22 грудня, яка відбулася під час виходу у відкритий космос, керівники NASA і Роскосмосу заявили, що розслідування цього витоку триває. Діра діаметром кілька міліметрів, сказав Сергій Крикальов, виконавчий директор програм польотів людини в космос Роскосмосу, зачепила трубу теплоносія діаметром менше міліметра.
«Зараз ми проводимо термічний аналіз, щоб побачити, чи зможемо ми використати цей транспортний засіб для номінального повторного входу з екіпажем, — сказав він, — чи нам потрібно буде відправити рятувальний автомобіль на станцію в майбутньому».
В останньому випадку космічний корабель “Союз МС-23” буде запущений до станції без екіпажу, щоб замінити “Союз МС-22”, який доставив на станцію Прокоп’єва, Петеліна і Рубіо у вересні. Він буде служити рятувальним човном для цих трьох членів екіпажу МКС, а “Союз МС-22” повернеться на Землю без екіпажу.
На даний момент “Союз МС-23” запланований на місію з ротацією екіпажу в середині березня. Крикальов сказав, що за потреби його запуск можна перенести на два-три тижні. Однак, якщо його потрібно буде запустити без екіпажу, незрозуміло, що це означатиме для майбутніх місій ротації екіпажу. Крикальов сказав, що лише ці плани потрібно буде «перекоригувати».
Причина витоку залишається розслідуваною, але і Крікальов, і Джоель Монтальбано, керівник програми NASA ISS, виключили попадання мікрометеорита від метеорного дощу Гемініди. Російські офіційні особи в наступні дні після зв’язку припустили, що причиною витоку міг бути метеоритний дощ, який відбувся в середині грудня, але не надали жодних доказів на підтримку цього висновку.
Контролери як у Х’юстоні, так і в Москві дійшли висновку, що отвір був не в напрямку зливи, але досі не впевнені, що це стало причиною. «Ми намагаємося отримати краще відео та зображення цієї діри», — сказав Монтальбано. «На даний момент ми не підтвердили, що це MMOD, уламки мікрометеороїдів або якийсь інший тип збою».
За його словами, напрямок витоку означає, що охолоджуюча рідина не забруднила зовнішні поверхні станції, наприклад сонячні панелі чи вікна. Це було те, що диспетчери перевірили перед тим, як Кассада та Рубіо продовжили вихід у відкритий космос.
Монтальбано сказав, що NASA і Роскосмос тісно координували розслідування витоку з корабля “Союз”, включаючи регулярні дискусії між ними, а також на робочому рівні. «Команди ходять туди-сюди. Ми постійно обмінюємося даними”, – сказав він. «Команди працювали разом, як завжди».