Авторські статтіЗдоров'я

Інсульт: три кроки, щоб врятувати життя собі або близьким

Інсульт міцно займає перше місце серед причин смертності. Дорослі, літні, і навіть молоді, здавалося б, здорові люди — інсульт може статися з кожним. Тому не поспішайте говорити, що «мене це не стосується». Особливо, якщо у вас підвищений тиск, ви курите і вживаєте алкоголь, приймаєте оральні контрацептиви, і тим більше вже маєте які-небудь захворювання серцево-судинної системи..

Людині, з якою трапився «удар», можна допомогти. Головне — діяти оперативно. І важливо не тільки вчасно визначити інсульт, але і зробити певні дії, поки їде швидка допомога.

Спершу коротка історія:

Під час відпочинку на природі, молода дівчина раптом різко зупинилася і звалилася на землю. Відпочиваючі хотіли надати допомогу, але вона засвідчила абсолютно всіх, що почуває себе чудово, просто спіткнулася об камінь в нових туфлях.

Дівчина була дуже бляклої і виснаженою, її обтрусили від піску і дали тарілку з їжею. Залишився день Інга провела без будь-яких ексцесів. Після того, як всі розійшлися по домівках, її чоловік подзвонив всім і заявивши, що його дружину відвезла швидка допомога. В 11 годин вечора його кохана померла. Причиною цього став інсульт.

Якщо б відпочиваючі знали ознаки інсульту, то дівчина була б жива й донині.

Найчастіше люди гинуть не раптом. Найчастіше симптоми проявляються тривалий час, і людині ще можна допомогти, вчасно викликавши лікаря.

Ви не втратите багато часу, прочитавши наступний текст…

Нейрохірурги повідомляють, якщо протягом 3 годин встигнути надати допомогу, то наслідків можна уникнути. Важливий момент полягає в тому, що потрібно визначити інсульт і почати діяти протягом цього короткого часу, а це, природно, не так-то й легко.

Є 4 способи розпізнати цей недуг:

  1. Скажіть, щоб людина посміхнулася якомога ширше (у хворого це вийде з працею).
  2. Попросіть вимовити елементарне речення (наприклад: зараз йде дощ).
  3. Запропонуйте підняти руки (ніяк не зможе або тільки частково).
  4. Попросіть людини висунути язик (якщо він викривлений чи повернути – варто відвезти в лікарню).

Також показаннями для звернення до лікаря є: оніміння кінцівок, мігрень і запаморочення, різке погіршення чіткості зору.

Якщо виникнуть труднощі хоч з одним з цих пунктів — викликайте лікаря і опишіть симптоматику по телефону.

Знаючи лише ці найпростіші симптоми, ви завжди зможете допомогти або, навіть, врятувати життя оточуючих вас людей.

Ще кілька симптомів: раптова слабкість, потемніння в очах або зниження гостроти зору на одне око, нездатність розуміти чужу мова, раптовий сильний головний біль, яка може супроводжуватися нудотою і блювотою, порушення орієнтації в просторі, втрата стійкості і свідомості!

Що можна зробити при будь-якому інсульті

Отже, ви дізналися симптоми інсульту і викликали «швидку». Що далі? Способів допомогти хворому підручними засобами багато. Але є одна проблема – ваші дії, які можуть врятувати людину з ішемією, у буквальному сенсі слова вб’ють його, якщо насправді це крововилив у мозок. І навпаки: у разі закупорки судини головного мозку можна повністю уникнути наслідків інсульту, якщо допомогти людині в перші 8 годин. А потім все: так зване «терапевтичне вікно» закрито, привіт масажі, лікувальна фізкультура та інші консервативні методи лікування.

Ось кілька загальних правил:

— відкрити вікно в приміщенні, збільшивши вміст кисню в повітрі. Його хворов зараз не вистачає гостро, незалежно від того, що відбулося в голові.

— зняти краватку, розстебнути бюстгальтер, послабити утрудняти рухів одяг. Одна з основних завдань «швидкої допомоги» після приїзду до пацієнта з інсультом – підтримання рівномірного дихання. Полегшите лікарям роботу, поки їх чекаєте, і зробіть все, щоб людині дихалося легше.

— не тягайте хворого почому дарма. На багатьох сайтах пишуть «укладіть постраждалого так-то і так-то», але не уточнюють, що зробити це потрібно на місці падіння людини, якщо він впавши, або на найближчій рівній поверхні, якщо хворий встиг, наприклад, спертися на стіну і осісти. Уявіть собі: у нього і так в голову вилилося від стопки до склянки крові, а ви ще й навмисно разболтаете її по всій черепній коробці, взявши, наприклад, на руки, і потягнувши в ліжко. Досить просто покласти людину на спину або на бік, якщо його нудити, щоб не захлинувся власною блювотою.

— підкладіть під голову маленький твердий валик, щоб кров хоч трохи відлила від голови і знизилося внутрішньочерепний тиск. Не величезну подушку, в якій хворий потоне, а саме маленький валик під шию, який можна скрутити, наприклад, з одягу або інших підручних матеріалів.

— виміряйте хворому тиск – так у «швидкої» буде з чим порівнювати. Динаміка зміни артеріального тиску після інсульту дуже важлива і може допомогти лікарям почати лікувати пацієнта ще до комп’ютерній комп’ютерної томографії або МРТ. Крім того, багато сучасних тонометри фіксують аритмію – не дуже достовірно, звичайно, але про цьому симптомі обов’язково потрібно сказати приїхав на виклик лікаря.

Кардіологи запевняють, що кожен, хто одержить цей лист і розішле його 10 людям, може бути впевнений, принаймні одне життя він врятував!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України