Авторські статті

Ідея запрошення миротворців в Донбас з точки зору експерта

  Сьогодні спілкувалися з командиром батальйону “Миротворець” Aндрей Tетеруком, який був у складі миротворчого контингенту ООН в Косово про останню ідею запрошення миротворців в Донбас. Мені здається, що думки за / проти зараз другорядні, а для початку хоча б розібратися, що це таке і з чим його їдять. Тому вирішив поділитися з вами суттю розмови з компетентною у цих питаннях людиною.

1. Відмінність “миротворчого контингенту ООН” і “поліцейської місії ЄС”.

А) Озброєння. Поліцейська місія озброєна тільки стрілецькою зброєю та легкої бронетехнікою – джипами, БТР. Миротворчий контингент – танками, артилерією, вертольотами (повноцінні війська);

Б) Функції. Поліцейська місія може забезпечувати контроль за дотриманням режиму припинення вогню (замість / разом з ОБСЄ) та правопорядком, тобто поліцейські функції. Миротворчий контингент веде бойові дії з метою “примусу до миру”, встановлює демілітаризовану зону, при необхідності проводячи атакуючі дії. Грубо кажучи, миротворчий контингент не питає, чи можна йому відвідати Дебальцеве, а при необхідності бере і “відвідує” силою.

2. Процедура введення контингенту.

А) Рада подає заявку в ООН. ООН розглядає і приймає рішення про відправку / відмову. У разі позитивного рішення, спочатку відправляє місію оглядачів, які повинні оцінити ситуацію в зоні конфлікту, і визначити яку кількість контингенту / озброєння необхідно. Тільки потім вирушає контингент.

Б) Оскільки Росія є членом Радбезу ООН, вона може заблокувати дане рішення, спотворити його суть і т.д. На думку Тетерука, рішення може бути прийнято тільки у разі, якщо ООН, враховуючи очевидну залученість Росії в конфлікт, фактично – її статус як сторони конфлікту і агресора, усуне Росію від участі в підготовці контингенту, або в голосуванню по цьому питанню.

3. Практичне виконання. У Косово спочатку контингенту було дуже важко виконати поставлені завдання. Але з часом ці завдання поступово все таки виконуються. На даний момент, хоч і через багато років, але ситуація практично повністю стабілізована. Іноді кажуть, що “цим рішенням Україна визнає свою нездатність контролювати територію, справлятися з агресією і т.д.” Це догадки. Припинення війни все одно цінніше, і нічого “страшного” в запрошенні миротворців немає. Так, реакція на “блакитні каски” з боку ДНР / ЛНР і Росії може бути яка завгодно з урахуванням інформаційної війни і того факту, що в ДНР навряд чи взагалі розрізняють ООН і НАТО. Для них це все, як мені здається, “західна вояччина”. Але на те він і миротворчий контингент, що говорить не тільки “вмовляннями”, але й силою, і до такого готовий. Зазвичай, контингент складається з солдатів з десятків країн, і важко буде звинуватити, скажімо, пакистанців, що вони “натовці”. Хоча немає нічого неможливого для російської пропаганди.
Ну а з цим вже самі робіть висновки, добре це чи погано, реалістично чи ні.

Gosha Tikhy

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України