Авторські статтіЗдоров'я

Якщо вас часто мучити головний біль…

За статистикою, гострі порушення кровообігу в мозку є третьою за поширеністю причиною смертності та щорічно трапляються у 25 осіб з 10 тисяч.

Порушення мозкового кровообігу являє собою патологічний процес, який стає причиною утруднення циркуляції крові по судинах мозку. Така проблема загрожує різними серйозними наслідками, найважчими з яких можуть стати параліч і смерть.

Буває і так, що гострі форми можуть переходіті у хронічні, погіршуючи ситуацію ще більше. Які саме види порушень, і що варто робити, щоб їх уникнути, ми подали напругу у невролога, д. м. н, лікаря вищої категорії Інституту дитячої та дорослої неврології їм.Святителя Луки Сергія Гуляєва.

Сергій Олександрович, які є види порушення мозкового кровообігу, крім інсульту?

Сергій Гуляєв: В основному виділяють дві великі групи порушень мозкового кровообігу: ішемічні (виникають на тлі локальних відмирань ділянок головного мозку і виявляються осередковими неврологічними порушеннями — прим.ред.) і геморагічні (викликані крововиливами — прим.ред.). Будь-яке порушення мозкового кровообігу викликає розвиток необоротних реакцій у нервовій тканині. Альо нервова система володіє пластичністю, і після перенесеної катастрофи вона здатна до функціональної реабілітації, тобто відновлення.

— Як довго може розвиватися і зберігатися таке порушення, поки ситуація не перейде в критичну?

— Будь-яка ситуація з порушенням мозкового кровообігу критична і вимагає швидкого надання кваліфікованої медичної допомоги.

— Як можна швидко і точно розпізнати проблему? Можна переплутати симптоматику з іншими патологіями?

— Основними симптомами порушення мозкового кровообігу є симптоми порушення і випадіння функцій, що проявляються розвитком центральних (обумовлених вимиканням мозкових механізмів) паралічів. При розвитку геморагічних видів інсульту на перше місце можуть виходити симптоми подразнення нервової тканини і мозкових оболонок — це коли з’являється нестерпний головний біль, ригідність (підвищення тонусу — прим. ред.) потиличних м язів , світло – і фонобоязнь, а іноді і судоми.

Помилитися в діагностиці можна, тому оцінювати дану симптоматику може лише спеціально підготовлений фахівець, оскільки симптом — це тільки складова частина загальної клінічної картини захворювання.

— Як коригують ситуацію, і чи можна надати людині першу допомогу?

— Лікують порушення мозкового кровообігу лише лікарі і тільки в умовах спеціалізованого неврологічного стаціонару. Чим раніше пацієнт виявиться у лікаря, тим кращим буде результат захворювання при інших рівних факторах. Лікування інсульту тривалий, сам діагноз інсульту зберігається протягом року, коли найбільш великий ризик повторення катастрофи, а відновлення деколи вимагає багатьох років. Першу допомогу можна надати тільки так: викликати лікаря або максимально швидко доставити пацієнта до фахівця.

— Хто знаходиться в групі ризику? І чи можна якось попередити розвиток такої проблеми?

— На жаль, у сучасному суспільстві будь-яка людина пов’язаний з ризиком розвитку гострого порушення мозкового кровообігу. Раніше ця патологія відносно рідко зустрічалася у молодих жінок із збереженою репродуктивною функцією, оскільки жіночі статеві гормони володіють захисною функцією. Але в останні роки з-за зміни соціальної активності жінок розвиток інсульту стає рідкістю.

— Порушення мозкового кровообігу передаватися у спадок?

— Як правило, у спадщину передаються конституціональні фактори і порушення системи згортання крові, але це не означає, що у людини при інших рівних можливостях обов’язково розвинеться інсульт. Скоріше це обтяжливі фактори, але не більше. З іншого боку, в сім’ї можуть бути певні харчові пристрасті, певні поведінкові стереотипи, які можуть призводити до розвитку порушення мозкового кровообігу частіше, ніж генетичні чинники.

— Які є варіанти профілактики проблеми?

— Найчастіше ішемічний інсульт розвивається у пацієнтів старшого віку, в тієї годину як геморагічні варіанти інсульту — частка молодих і працездатних.

Для попередження даної проблеми необхідно стежити за своїм здоров ” ям, дотримувати рекомендації лікаря і унікати шкідливих впливів на організм, як наприклад, куріння, вживання алкоголю і т. д.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України