Авторські статтіЗдоров'я

Які аналізи потрібно здавати при порушеннях ваги

Одні люди, маючи нормальну вагу, постійно нею незадоволені і не сприймають думки про те, що все в порядку. Інші, маючи явні проблеми, не бажають помічати цього, вважаючи, що головне – внутрішній стан людини. Не мають рації ні ті, ні інші.

Визначити оптимальну вагу можна за формулами, а для того, щоб встановити причини відхилень від норми в ту чи іншу сторону, потрібно пройти обстеження.

ЯК РОЗРАХУВАТИ ОПТИМАЛЬНУ ВАГУ?

Нормальні межі співвідношення ваги людини до зростання розраховуються згідно спеціальною формулою. Її поява пов’язана з Адольфом Кетле – бельгійським статистиком. Він вивів формулу в 1869 році, і вона показує індекс маси тіла (ІМТ).

Індекс маси тіла розраховується за формулою:

де:

 • m — маса в кілограмах
 • h — зріст у метрах,

Значення індексу
Відповідність між масою людини та її зростанням

Менше 14
Кахексія

14-16
Виражений дефіцит ваги

16-18,5
Недостатня вага

18,5—24,99
Норма

25-30
Надмірна вага

30-35
Ожиріння I-го ступеня

35-40
Ожиріння II ступеня

Більше 40
Ожиріння III ступеня

Цей індекс дуже корисний для прогнозів щодо рішення про необхідність обстеження і лікування.

Отже, за наведеною нижче формулою, ви розрахували власний показник ІМТ. Нижче розглянемо об’ єднані варіанти обстежень, які потрібно пройти для з’ясування причин порушення ваги і подальшого лікування, якщо це необхідно. Варіант норми і значень близьких до них нами розглядатися не буде, так як ваше харчування, спосіб життя і фізична активність збалансовані і знаходяться на оптимальному рівні.

Важливо! Побоювання можуть викликати лише зміни в ту чи іншу сторону.

Які аналізи використовують при порушеннях ваги

Збільшення маси тіла (зростання ІМТ) – ожиріння різного ступеня вираженості.

Зменшення маси тіла (зниження ІМТ) – виснаження різного ступеня вираженості.

Обов’язковими аналізами в даному випадку є загальні аналізи та аналізи на гормони.

У категорію загальних аналізів при порушеннях ваги входять:

 • Загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі. Є стандартними при всіх видах обстеження. Можуть вказувати на безліч змін в організмі і зорієнтувати лікаря у подальшому пошуку.
 • Проби на гепатит. Можуть говорити про вірусне ураження печінки. Цей орган є лабораторією організму і відіграє важливу роль у всіх видах обміну, в тому числі жирового і метаболізмі цукру.
 • Печінкові проби (АЛТ, АСТ, білірубін). Допоможуть оцінити функціональний стан печінки.
 • Цукор крові (натще). Норма – 3,88 – 5,83 ммоль/л. Підвищення рівня цукру може говорити про зниження толерантності до цукру або цукровий діабет.
 • Глікілірований гемоглобін. Норма – 120-140. Вказує на тривале підвищення рівня цукру в крові і підтверджує наявність діабету.
 • Холестерин крові (підвищення). Норма – 3,0-6,0 ммоль/л. Відбиває надмірне підвищення в організм жирів і вуглеводів, може служити для оцінки можливих ускладнень.
 • Холестерин крові (зниження). Може вказувати на порушення засвоєння жирів організмом.

У категорію аналізів на гормони, що використовуються при порушеннях ваги входять аналізи на:

 • Інсулін. Є гормоном підшлункової залози. Регулює обмін вуглеводів і ліпідів.
 • Лептин. Гормон, що виробляється жировими клітинами. Його зміст безпосередньо корелює з кількістю жирової тканини і назад корелює з фізичною активністю людини. Вроджений дефіцит лептину викликає важкі форми раннього ожиріння. Норма чоловіків 15-20 років— 16,8 +/- 10,8 нг/мл; у жінок – 15-20 років— 32,8 +/- 5,2 нг/мл Після досягнення двадцятирічного віку кількість лептину з годиною йде на спад.
 • Гормони щитовидної залози (Т3, Т4, Тиреотропний гормон ТТГ). Грають роль у всіх видах обміну. Їх зниження може призводити до збільшення маси тіла. Збільшення їх кількості призводить до зниження маси тіла.
 • Статеві гормони (Тестостерон). Безпосередньо беруть участь у ліпідному обміні. При надлишковій масі тіла знижується рівень статевих гормонів, знижується сексуальна активність.
 • Статеві гормони (Естрогени, Пролактин). Підвищений синтез гормонів призводить до збільшення маси тіла, що пов’язаність язано з фізіологічними ефектами гормонів цієї групи. При нестачі маси тіла знижується рівень всіх статевих гормонів.
 • Гормони надниркових залоз (Глюкокортикоїди, Мінералокортикоїди) можуть призводити до порушень водно-вольового обміну і підвищення маси тіла за рахунок прихованих набряків.
 • Онкомаркери. Їх знаходження в організмі може вказувати на наявність пухлини в організмі і зниження маси тіла може бути пов’язане саме з цим

Загальні рекомендації

 1. Слід здавати аналізи після попередньої підготовки до них, про що вас детально поінформує медичний працівник.
 2. Категорично не можна здавати аналізи при підвищеній температури, після прийому алкоголю, після прийому напередодні лікарських препаратів.
 3. Інтерпретація результатів аналізів і діагностичний пошук є прерогативою вашого лікаря.

Важливо: самостійна оцінка даних, рівно, як і самолікування неприпустимі!

Лікар-терапевт, Совинска Олена Миколаївна

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.