Життя

Як зламати свій мозок і пригадати все, що вам потрібно

Ці техніки допоможуть згадати так багато, що навіть відчуєте себе приголомшеними. Адже ви навіть не підозрювали, що так багато всього знаєте!

Наша пам’ять – ще та загадка природи. Ми чомусь пам’ятаємо саму непотрібну інформацію про тітках-скандалистках або мудаків з минулого. Але забуваємо дійсно важливі і речі.

Було б непогано перевстановити програму своєї пам’яті. Наприклад, студентам – щоб запамятати вивчене і не забувати в самий несподіваний момент, під час іспиту. Офісним та іншими працівниками – щоб не викликувати в кінці робочого дня: «О, я ж повинен був це зробити саме сьогодні! Як я міг забути!» Коротше кажучи, ми всі хочемо поліпшити свою «оперативну пам’ять», яка допоможе досягти успіху в житті та відчувати себе впевненими і спокійними.

Перш ніж розглянємо спосібі, за допомогою яких можна зламати свій мозок, щоб краще зятовувати й згадувати, поговоримо про те, що таке пам’ять, і як вона працює.

Існує два види пам’яті: короткочасна і довготривала. Короткочасна пам’ять є тимчасовим інструментом і служити для того, щоб зятовувати те, що слід зробити в певний момент. Наприклад, для того, щоб запамятати номер телефону, який належить набрати. Найчастіше, як тільки ви наберете по пам’яті номер і зателефонуйте – негайно забудете цю комбінацію цифр.

Інша справа, довготривала пам’ять. Для того, щоб інформація (наприклад, та ж комбінація цифр) запамяталася надовго, її необхідно повторити, обробити або помістити в мозок, використовуючи певні прийоми. Отже, як ви можете зламати свій мозок, щоб легше запамятовувати інформацію? А головне – без праці діставати її і використовувати?

Умовні рефлекси відтворення

Кожну секунду наш мозок дістає зі свого «архіву» незліченну кількість різної інформації – під впливом того, що ми збираємося робити і відчуваємо. Мозок, як величезний софіт в театрі висвітлює спогади так, як ніби ми ці події тільки що пережили. Буквально 15 хвилин тому.

Наприклад, коли ви, сидячи в кафе, раптом почули знайому пісню, і це викликало у вас дуже сильні емоції (наприклад, згадали свою першу любов), то активізуються дві ділянки мозку. Спочатку той, який реагує на знайому мелодію, а потім той, що змушує згадати людину, з якою ви зустрічалися багато років тому. Навіть якщо ви про нього не згадували роками. Так це працює.

А від наступного разу, коли ви почуєте знайому мелодію – ці дві області в мозку активізуються одночасно. Таким чином, мозок буде змушувати вас переживати моменти з минулого знову і знову. Якась пісня буде нагадувати вам про кохану людину, яка-то – про батьків, яких ви давно втратили і сумуєте, якась – про ранньому ранку, коли ви збиралися у школу багато років тому…

Вісь вам і ключ до того, щоб краще запаятовувати інформацію! Як кажуть: «умовний рефлекс відтворення» вам в допомогу. Ви легко можете взяти його на озброєння і тренувати свій мозок. Адже напевно читали про досліди над мишами, які асоціювали прийом їжі зі звучанням дзвіночків?

Отже, якщо ви готуєтеся до іспиту і відчуваєте, що від великої кількості інформації в голові утворилася справжня каша, зробіть наступне.

Позаймайтеся перед сном, а потім візьміть духи, які незрозуміло яким чином опинилися в будинку, і ви ними ніколи раніше не користувалися (тобто з ними не пов’язані абсолютно ніякі спогади або асоціації). Розпиліть їх на собі, потім прийміть душ і вирушайте спати.

Наступного разу, коли вам знову доведеться запамятати якусь інформацію для навчання, знову нанесіть на собі цей парфум. Але, що особливо важливо: ніколи не використовуйте ці парфуми в інших ситуаціях, крім навчання!

Тепер достатня буде нанести на собі ці парфуми або одеколон перед іспитом – і мозок «згадає все».

До речі, парфуми не єдиний спосіб. Ви можете використовувати жувальну гумку з певним смаком під час запамятовування інформації або розтирати між пальцями гальку – це справа смаку. Головне, щоб цими мозковими стимулами ви користувалися лише для запамятовування певної інформації.

 

Поліпшення сприйняття

Іноді умовно-рефлекторна пам’ять не дуже допомагає. Тут все індивідуально і залежить від багатьох промов, навіть від нашого настрою і віри в ті, чи спрацює цей метод.

І тоді на допомогу приходити інший метод – робота над вашим сприйняттям. Вона обов’язково поліпшить пам’ять!

Отже, як же працювати над поліпшенням сприйняття інформації?

Почніть з того, що звертайте увагу буквально на кожну, незначну деталь, яка відкривається вашому сприйняттю. Наприклад, на якісь знаки (навіть якщо ви не можете їх зрозуміти і розшифрувати), кольори, запахи, звуки. Абсолютно все, що можете помітити!

Потім запитайте себе, що бачили, спробуйте перебрати в пам’яті найдрібніші подробиці, згадати кожну деталь, навіть саму незначну.

Не лінуйтеся: практикуйте подібні вправи як можна частіше. Постарайтеся, щоб це увійшло у вас в звичку. Але одних тільки спогадів про те, що побачили недостатньо. Пам’яті це не допоможеш. Так що ці заняття – лише перший крок.

Далі вам потрібно вчитися аналізувати свої знання. Починайте з’єднувати в голові отриману інформацію в пошуках точок дотику. Як все виглядає в загальній картинці, як пов’язані один речі і явища з іншими? Вам потрібно навчитися аналізувати кожну інформацію з точки зору вже існуючої карти відбувається. Шукати зв’язку, асоціації, робити висновки…

Секрет ефективного запамятовування є дуже простий: речі, які можна згрупувати, набагато легше дістати з пам’яті. Тому ваше завдання – підключати одну інформацію до іншої.

Зрештою, ця техніка допоможе вам згадати так багато, що навіть відчуєте себе приголомшеними. Адже навіть не підозрювали, що так багато всього про все знаєте!

 

Застосовуйте знання на практиці і передавайте іншим

Обмін знаннями і корисний не лише для інших людей, але і для вас в першу чергу. Згідно з дослідженнями вчених, найкраще ми запамятовуємо ту інформацію, якою поділилися з іншими.

Це як в анекдоті про молодого вчителя: «Пояснював класу новий матеріал тричі. Зрештою, навіть сам все зрозумів!» Так що вчителі так багато знають про свої предмети не тому, що вони генії, а тому, що передають знання кожен день, з року в рік.

Тому, що б ви не вивчали, намагайтеся завжди ділитися набутими знаннями з кимось, кому це може бути цікаво. Обговоріть якісь особливо цікаві або спірні моменти, переконайтеся, що ваш співрозмовник зрозумів, про що ви говорите.

Це самий важливий маркер: якщо ви можете передати свої знання комусь іншому – значити, самі все розумієте. А якщо ви все розумієте, то пам ” ятайте і ніколи не забудете.

 

Кращі друзі пам’яті і закляті вороги

Який з методів запамятовування ви б не вибрали, як найбільш ефективний і оптимальний, не слід забувати про те, що існують певні обставини, які допомагають запаятовувати, і такі, які є першими ворогами пам’яті.

Ваш вірний помічник – це здоровий і повноцінний сон. Справа в тому, що найбільший обсяг інформації передається з короткочасної пам’яті в довготривалу саме під час сну. Таким чином, якщо хочете, щоб вся інформація, отримана за день, записалася – намагайтеся спати не менше 7 годин на добу. І, природно, не користуватися снодійними і не дивитися «ужастики» на ніч. Краще випити чашку ромашкового чаю з медом – це і допоможе заснути, і заспокоїть.

Також стежте за тим, чим харчуєтеся. Існує ряд продуктів, які покращують пам’ять. Це, в першу чергу, какао. Так що чашка гарячого какао з молоком, шоколадка (в розумних межах, звичайно) або навіть ложка какао-порошку – це те, що треба. Так що не забувайте поповнювати запаси какао, якщо хочете мати гарну пам’ять!

А вісь самий заклять ворог пам’яті – це стрес. Життя без стресів, звичайно, неможлива. Але переконайтеся, що ви хоча б боретеся з ними. Тут вам допоможуть спорт, медитація, зустрічі з друзями, улюблені книги та фільми.

Навчання і робота – це дуже важливо, але намагайтеся відпочивати при першій найменшої можливості і насолоджуватися життям!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України