Життя

Як відзначити Старий Новий рік: традиції, обряди

Как отметить Старый Новый год: традиции, обряды

2017 рік вже вступивши у свої права. Січень дуже щедрий на свята, Новий рік, Різдво, Святки і Старий Новий рік.

Причиною появи Старого Нового року у низці свят стало розбіжність юліанського і григоріанського календарів, пише Телеграф.

Завдяки різниці в літочислення ми можемо святкувати Новий рік двічі – і ця традиція лише набирає обертів. Відзначають Старий Новий рік в ніч з 13 на 14 січня. Також з цією датою пов’язано багато різних прикмет.

Старий Новий рік: історія свята

Таке стилістично прикольне поняття і поєднання слів з протилежним значенням як “Старий Новий рік” виникло через розбіжності на 13 днів між двома календарями – Юліанським і Григоріанським. Рік новий, але за старим стилем – от і вийшов старий новий рік.

У 1918 році, після впровадження нового літочислення в календарі раптом зник цілий шмат часу, і після 31 січня відразу настало 14 лютого! Старий Новий рік-свято нараховує без малого ось вже 100 років. А приємна традиція зустрічати Старий Новий Рік за юліанським календарем не застаріла завдяки тому, що православна церква досі відзначає його за старим стилем, тобто на 14 січня.

Також, різниця між застарілим юліанським і нинішнім григоріанським календарями поступово зростає, і до далекого 2100-му році вона становитиме вже 14 днів. Так що, якщо традиція святкувати Старий Новий рік збережеться, наші нащадки будуть відзначати вже в ніч з 14 на 15 січня.

Де ще відзначають Старий Новий рік

Незважаючи на те, що Старий Новий рік не є державним святом і офіційним вихідним днем, основна маса населення у багатьох країнах продовжує давню і добру традицію святкування Старого Нового року.

Крім України, Старий Новий рік активно святкують у багатьох пострадянських країнах: Росії, Білорусі, Молдови, Грузії, Вірменії, Казахстані, Азербайджані, Узбекистані, країнах Балтії. Також ця традиція прижилася в близькому і не дуже зарубіжжя: Сербії, Чорногорії, Македонії, Швейцарії, Абхазії, Румунії, Греції та ін.

Старий Новий рік: традиції і обряди

Наші предки називали Старий Новий Рік “Щедрим вечором”. Ця назва пішла від головної традиційної страви, що подавали на святковий стіл – щедрої куті. На відміну від різдвяної, така кутя на Старий Новий рік заправлялася не просто рослинним маслом, а свинячим жиром або салом.

Рецепт приготування куті на Щедрий вечір був особливим. Кутю готували до світанку з крупи, принесеної з комори найстаршою жінкою в сім’ї. А голова сім’ї приносив воду з криниці чи ополонки. Кутю затирали з традиційними вироками і варили під особливим пильним наглядом. Така каша не повинна бути дрібною або білою, а також розваритися і піти через край горщика – таку кутю викидали, щоб позбутися біди.

На святковий стіл готували вареники з сюрпризами, як своєрідне ворожіння на Старий Новий Рік. В начинку завдавали цукор, монетку, ґудзик, перець та інші “сюрпризи”. Залежно від начинки кожен член сім’ї чекав від нового року багатства, врожаю, здоров’я або ж біди. Головне – не зламати зуби від такого частування! Ще традиційними стравами на Старий Новий рік булі свинина, сало, птиця, вареники, пироги, млинці.

На Старий Новий Рік було прийнято пригощати всіх, хто прийшов увечері в будинок до господарів з піснями, танцями і уявленнями, щедрувальників та посівальників.

Ранком люди виходили спалювати символічні снопи “дідухи” і стрибати через вогнище – ці обряди допомагали очищенню від нечистої сили. Потім можна було ходити по домівках і “посівати” зерном на Новий рік, бажаючи господарям щастя, здоров’я, врожаю та благополуччя. Це зерно не викидали, а дбайливо збирали і змішували із зерном для посіву.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України