Один із історичних прикладів, який може бути актуальним і в умовах поточної війни проти РФ
Джерело: Defence Express
Американські ЗМІ повідомляють, що Конгрес нагородив своєю “Золотою медаллю” чотирьох ветеранів Другої світової, які служили в складі так званої “Армії-привида”. До складу цього підрозділу входило понад 1000 військовослужбовців, “Армія-привид” виконувала свої завдання з літа 1944 року по травень 1945 року, а її завданням було вводити в оману керівництво вермахту щодо можливих напрямків наступу.
Цікаво, що поступово розкривати інформацію про так звану “Армію-привид” в США почали тільки в 2010-хх роках. А щодо ефективності роботи цього підрозділу є навіть такі підрахунки – його відмінна робота дозволила зберегти мінімум 15-30 тисячам солдат Армії США.
Як далі пояснює в своїй публікації портал The Drive, до складу “Армії-привида” входили наступні підрозділи: 603-ий спеціальний інженерно-камуфляжний батальйон, спеціальна рота зв’язку та “Спеціальна служба зв’язку 3132”, та 406-та спеціальна бойова інженерна рота.
Така структура була прямо пов’язана із тим, що в рамках своєї роботи “Армія-привид” мала виконувати одразу кілька функцій: візуальний обман противника за допомогою реалістичних макетів техніки; ведення фальшивого “радіообміну” з метою імітації присутності військ у визначеному районі; імітація звуків діяльності військ вночі; і мабуть найцікавіша складова – навмисне введення в оману можливої агентури противника в тилу Армії США щодо характеру пересування підрозділів, і такі завдання виконували окремі військовослужбовці із акторським талантом.
Один із прикладів роботи “Армії-привида” під час Другої світової, фото архівне, джерело – The Ghost Army of World War II
Відомо, що загалом “Армія-привид” за час свого функціонування встигла виконати близько 20 спеціально спланованих кампаній по дезінформації противника. При цьому такі завдання доводилось виконувати навіть в таємниці від лінійних підрозділів Армії США.
Цікаво, що для створення “Армії-привида” навмисно набирали людей саме творчих професій, як то художники, дизайнери та актори. Після проведення кадрового відбору особовий склад проходив 3-місячний курс навчання. Формування було завершено у квітні 1944 року, а в справу “Армія-привид” вступила за кілька тижнів після висадки Союзників у Нормандії.
Один із прикладів роботи “Армії-привида” під час Другої світової, фото архівне, джерело – The Ghost Army of World War II
Найкращою операцією із залученням “Армії-привида” вважається обманний маневр під назвою “Фірсен”, коли цей підрозділ зміг себе видати за дві дивізії чисельністю аж 40 тисяч “багнетів” та зміг переконати командування вермахту, що 9-та армія США переправлятиметься через Рейн в 10 милях південніше від фактично запланованого місця. Задум спрацював повністю, 9-та армія змогла без перешкод форсувати Рейн і далі просунутись вглиб Німеччини.
Після травня 1945 року “Армія-привид” була перекинута назад на територію США, а у вересні того ж року після капітуляції Японії була остаточно розпущена.
Цей історичний приклад виглядає доволі цікавим та актуальним особливо в поточних умовах повномасштабної війни РФ проти України.
Один із прикладів роботи “Армії-привида” під час Другої світової, фото архівне, джерело – The Ghost Army of World War II