Авторські статтіЗдоров'я

Як працюють «гормони щастя»

Всі ми чули вислів «гормони щастя». Невже омріяне щастя — результат хімічних процесів? Ми вирішили з’ясувати, що це за гормони, і як вони працюють.

Гормони щастя — що це?

«Гормонами щастя» прийнято називати серотонін, ендорфін і дофамін. Серотонін виробляється в шишкоподібної залозі головного мозку. Як хімічна сполука, серотонін відноситься до того ж ряду алкалоїдів індолу, що і психоделічні наркотики начебто ЛСД-25, псилоцибіна, ДМТ і буфотенина.

Він був відкритий в 1935 році італійським фармакологом Вітторіо Ерспамером, який назвав це речовиною, що скорочує гладку мускулатуру, ентерамином.

Через 13 років у клініці Влівленда Моріс Раппорт з колегами виявив судинозвужувальну речовину в сироватці крові, яка було названа серотоніном. В 1952 році було доведено, що серотонін і ентерамин — це одна і та ж речовина, а ще через рік серотонін був виявлений в головному мозку.

Ендорфіни представляють із себе групу хімічних сполук, за способом дії схожих з опіатами. Вони утворюються виробляється гіпофізом речовини беталіпотрофіну. Серотонін утворюється з амінокислоти триптофану.

Нейромедіатр дофамін виробляється в головному мозку і наднирниках. Він відіграє велику роль в «системі винагороди» мозку і виробляється під час позитивного для людини досвіду.

Чи дійсно серотонін робить людину щасливою?

З серотоніном все не так просто. Уявлення про матерію як про панацею від смутку і депресії невірно. В даний час вплив серотоніну на поведінку людини ще недостатньо вивчено. Він впливає по-різному на різні ділянки мозку, і цей вплив нерівномірно і залежить від взаємодій з іншими гормонами.

Найменша концентрація серотоніну в корі та мозку, найбільша – активує ретикулярну систему, де він грає важливу роль в циклі сну-неспання. Коли рівень серотоніну тут підвищується, мозок занурюється в глибокий сон.

Дослідження, що проводилися в психіатричних клініках, показали, що надмірний вміст серотоніну виявляється в мозку душевнохворих.

Сьогодні вже доведено зв’язок між дефіцитом серотоніну і агресією. Це пов’язаність язано з тим, що серотонін контролює інші трансмітери і «вирішує», пропускати той чи інший сигнал у мозок. Коли серотоніну недостатньо, цей контроль слабшає і адреналінові реакції включають в мозку механізми паніки, агресивності навіть тоді, коли видимих причин для цього немає.

Профіцит серотоніну також може негативно позначитися на здоров ї та поведінці людини. Так, підвищений вміст серотоніну спостерігається при аутичних станах. Нездатність рецепторів зв’язку зв’язати велику кількість серотоніну також зазначалося у людей, страждаючих хворобою Альцгеймера.

Щасливі гени

Останні дослідження довели, що для належного рівня щастя людині потрібні відповідні гени, а точніше, так званий ген 5-HTTLPR, який відповідає за транспортування вже згадуваного серотоніну. Для того, щоб це довести, вчені Лондонської медичної школи та школи економіки опитали кілька тисяч чоловік. Результати підтвердили припущення: волонтери, у яких було дві копії гена щастя від обох батьків, виявилися оптимістами, не схильними до депресії. Результати дослідження були опубліковані Ян-Еммануелем де Неві в журналі Journal of Human Genetics.

Вчений також підкреслив, що незабаром можуть бути знайдені й інші «щасливі гени». Однак Ян-Еммануель не стверджує, що при несприятливих умовах люди з «щасливими генами» не зазнають депресії. Гени генами, але реакції організму на негативні фактори ніхто не відміняв.

Щаслива страва

Як ми вже знаємо, серотонін утворюється з амінокислоти триптофану. Потреба в ній може задовольнятися лише вступом її з-зовні, тому життєво важливо споживати «правильні» продукти, що сприяють виробленню серотоніну і ендорфінів. Триптофан — компонент харчових білків, що містяться в соєвих бобах, банани, фініки, горіхи, гриби, вівсі.

Благотворно на вироблення серотоніну також позначається споживання шоколаду, картоплі, авокадо, кінзи і іншої зелені, молока, цитрусових, цільнозернового хліба і сиру. Рівень ендорфінів також підвищується при прослуховуванні музики та від занять сексом.

Важливо пам ” ятати про те, що триптофан перетворюється в серотонін в шишкоподібної залозі тільки при сонячному світлі, тому не потрібно нехтувати прогулянками та відпочинком на свіжому повітрі. Зимова сезонна депресія — із-за нестачі природного світла. Також виробленню ендорфінів сприяють заняття спортом. Людина може в прямому сенсі, «добігти до щастя».

Що шкодить гормону щастя?

Негативно позначається на вироблення «гормонів щастя» прийом будь-яких наркотичних речовин. Із-за їх вживання порушуються медіаторні мозкові зв’язки. По суті, синтетичні психоактивні речовини обманюють мозок, видаючи себе за серотонін. Швидкий викид ендорфінів у плазму крові і мозок після вживання стимуляторів провокує звикання до цього рівня. Згодом організм перестає виробляти необхідні гормони, що вкрай негативно позначається на хімічному балансі організму, призводить до депресії та інших негативних наслідків

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.