Авторські статтіЗдоров'я

Як працює система імунної активації

Як працює система імунної активації? Які параметри характеризують цей процес? Як імунна активація сприяє виникненню вірусних захворювань? Про це розповідає доктор біологічних наук Леонід Марголіс.

Вся сучасна природнича наука вийшла з історії, з натурфілософії — середньовічної науки, яка не ділила природу на різні відділи і вивчала її як ціле. З годиною науки розділилися на фізику, хімію, медицину, або биомедицину, як зараз кажуть. І вони чомусь пішли зовсім різними шляхами. Фізика прагнула до об’єднання своїх теорій, і ідея фізики — спробувати в рамках єдиної теорії пояснити всі явища нашого світу.

Медицина пішла зовсім іншим шляхом: вона стала концентруватися навколо окремих хвороб, що привело до дуже великої спеціалізації медицини. Наприклад, офтальмологи мало що знають про хвороби серця, люди, які займаються хворобами серця, атеросклероз, мало що знають про інфекційних хворобах, люди, які займаються інфекційними хворобами, мало що знають про різних патологіях вагітності і так далі.

Остання загальна теорія біології — це клітинна теорія, яка була розвинена більше 150 років тому, і з тих пір особливо загальної теорії не було. І зараз ми спостерігаємо розвиток, становлення теорії, яка є першою за багато років загальною теорією медицини, — це теорія про те, як відбуваються різні хвороби і що їх об єднує.

Різні хвороби в різних областях супроводжуються таким явищем, як імунна активація. У часи Пастера і багато років пізніше імунна система розглядалася як система, яка захищає нас від літаючих навколо бактерій, вірусів, і якщо, не дай бог, вірус або бактерія проникли в організм, імунна система активується і знищує їх. Після чого все повертається на попередній рівень, до наступної інфекції, якщо, звичайно, ця інфекція не є летальною. Виявилося, що це зовсім не так.

Імунна система часто не повертається назад, і, більш того, в нашому організмі існує багато вірусів і бактерій, які живуть постійно, не загрожуючи нашому здоров’ю, але час від часу активізуються. Таким чином, імунна система як маневри в армії: весь час відбувається її тренування. Коли людина заражається якими-небудь вірусами, бактеріями — починається запалення. Ми всі знаємо, що таке запалення, коли, скажімо, воно виникає на шкірі. Запалення пов’язаність язане з активацією лімфоцитів, розмноженням, рухом лейкоцитів до області інфекції, відбувається почервоніння, збільшення проникності судин — ми з цим стикався в житті. Потім все це проходити. Іноді це набуває хронічного характеру. Так зване хронічне запалення характеризується продукцією ряду розчинних речовин і активацією деяких клітин.

Є явище, яке тепер стало зрозумілим, — більш легка активація імунної системи. Це не запалення, не хронічне запалення, а щось нижче цього, більш слабке. Виявилося, що воно супроводжує різні хвороби, і в різних областях експерти вже розуміють, що ця імунна активація сильно сприяє розвитку хвороби. Це як би другий ключ від сейфа. Один ключ — це безпосередньо етіологічний агент, який викликає, скажімо, ВІЛ-інфекцію — це ВІЛ.

Другий ключ — імунна активація, яка є двигуном інфекції, і, можливо, без цього хвороба і не розвинулася б.

Це ідея ненова. Нове полягає в тому, що експерти в різних областях не знають про ті, наскільки широко це подання, яке захоплює різні області. У різних галузях ця ідея з’єднання явилася в різний час. Наприклад, при хворобах серця, атеросклерозі її можна простежити до Рудольфу Вирхову, класику науки минулого століття, в інших областях вона з’єднання явилася в 90-х роках або зовсім недавно.

Ми займаємося дослідження цієї імунної активації. Вона характеризується поруч цілком конкретних вимірюваних параметрів: поява молекул, які називаються маркерами імунної активації на лімфоцитах, поява везикул, які клітини продукують і передають іншим клітинам як інформаційний сигнал (в ньому РНК і білки), і ряд інших параметрів. Ця імунна активація не загальною для багатьох хвороб. Ми досліджували імунну активацію з різними колегами. Зокрема, імунну активацію при атеросклерозі ми досліджуємо з видатними московськими фахівцями в області серцевих хвороб, кардіологами Олександром Вадимовичем Шпектором і Оленою Юріївною Васильєвої. Ми дослідимо це при різних порушеннях вагітності — є таке порушення вагітності, називається прееклампсія, дуже поширене, що веде часто до смерті плоду, — з видатним американським фахівцем Роберто Ромеро і в ряді інших хвороб.

Найяскравішим прикладом, який показує, чому імунна активація є рушійною силою інфекції, ВІЛ — інфекція. Вірус імунодефіциту за визначенням викликає імунодефіцит. Довго думали, що це імунодефіцит, тому що вірус знищує якісь важливі клітини. Що правда. Але виявилося, що рушійною силою ВІЛ-інфекції є імунна активація, тому що вірус заражає в основному иммуноактивированные клітини, продовжує иммуноактивировать клітини, які не заражені, і таким чином розвивається інфекція.

Чому ця імунна активація є такою важливою, показують досліди на мавпах. Є схожий вірус у мавп, що називається вірус імунодефіциту мавп. Є мавпи, макаки, які заражаються цим вірусом лабораторно, і у них хвороба схожа трошки на ту хвороба, яку викликає ВІЛ у людини. А є мавпи, які заражаються, альо не хворіють цією хворобою. Спочатку думали, що вони взагалі не заражаються — виявилося, заражаються. Думали, що у них є імунна система, яка перешкоджає поширенню вірусу. Виявилося, що цього немає. Єдина відмінність у мавп, які не хворіють, незважаючи на зараження вірусом, — ті, що їх система ігнорує цей вірус, вона не иммуноактивируется, смороду живуть спокійно, не звертаючи уваги на вірус. Це є важливим доказом, як у математиці, майже абсолютним доказом, що імунна активація є рушійною силою цієї інфекції.

Навіть в області раку виявилося, що імунна активація відіграє велику роль. Довго думали — і це правда, — що ракові клітини виникають у нашому організмі весь час, але до пори до часу імунна система їх ловити, знищує, і ми в більшості своїй рак не хворіємо, особливо в молодому віці. А потім в якийсь момент як би пропускає клітку, і тоді виникає рак. Але навіть тоді у твердих пухлинах дуже багато активованих лімфоцитів, які, як думали, борються з цією пухлиною.

Це все правда, але виявилося, що у цій імунної активації є протилежна частина: вона сприяє виникненню раку. А саме: ракові клітини розмножуються під дією чинників, які продукують иммуноактивированные клітини. Ракова клітина, яка відірвалась від основної пухлини, не може знайте собі місце для метастазування, винна прикріпитися десь в іншій тканині, і цьому сприяє імунна активація. Вона готує таку грунт, для того, щоб клітина села в тканину і починала инвазировать. Крім того, всередині великої пухлини недостатньо речовин для того, щоб її годувати, і пухлини продукують фактори, що викликають ріст судин, які вростають в пухлину і тім самим її годують.

Вростання судин теж є наслідком роботи імунної активації локальної системи.

Таким чином, імунна активація сприяє в якійсь своїй частині виникнення пухлин. Ті ж можна сказати про хворобу очі — макулодегенерацию — руйнування сітківки, коли тканина сітківки проростають недоформированные судини, з них тече рідина і руйнує сітківку. Це дуже поширена хвороба, особливо серед людей похилого віку, коли виникає пляма.

Всі ці фактори разом, всі дослідження в різних областях наводять на думку про те, що імунна активація є одним з головних аспектів самих різних хвороб. Це відноситься до діабету, хвороби Альцгеймера, до різних іншим хворобам. Як будь-яка нова знахідка факторів, які викликають хворобу, вона може бути мішенню для терапії, і в деяких областях вже роблять спроби придушити імунну активацію в надії, що це пригнічує хвороба. Звичайно, придушити потрібно дуже акуратно, для цього розробляють дуже акуратні ліки, тому що, якщо взагалі придушити імунну систему, ми будемо хворіти, помирати від хвороб, з якими зараз наша система бореться. Проте такі спроби вже є, і в деяких областях вони досить багатообіцяючі

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

16 − six =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.