Авторські статтіЗдоров'я

Як підвищити рівень дофаміну і забути про пригніченість і турботу

Дофамін – це гормон «задоволення», що виробляється наші головним мозком. Цей нейротрансміттер відповідає за безліч психічних та фізіологічних процесів. Навчившись регулювати його рівень природних шляхом, ми можемо перемогти депресію, відчуття тривоги, апатії та страху, одночасно посилюючи відчуття задоволення, що виникає під впливом цього маленького компонента.

Дофамін «винагороджує» нас за певні дії, що змушує нас повторювати їх знову і знову. За цим же принципом у людини формується залежність від наркотичних речовин. Так, кокаїн, героїн та інші опіати призводять до надмірного викиду дофаміну в крові, стимулюючи бажання їх подальшого вживання. Але коли ми стикаємося з відсутністю чергової дози наркотику, починається ломка від нестачі звичного рівня гормону.

Наркотики впливають на мозкові опіат-рецептори, що призводить до викиду дофаміну. Але як тільки ефект від дози проходити, з’являється непереборна потреба в новій дозі опіату або іншого наркотичного речовини, щоб підтримувати гормон задоволення на колишньому рівні. Ось що змушує наркоманів йти на все заради дофамінового кайфу.

Дослідники провели цікавий досвід на мишах. При натисканні на спеціальні важелі відбувалося подразнення нервових закінчень, які відповідають за викид дофаміну. Бажаючи отримати задоволення, миші натискали важелі по тисячу разів на годину.

Ще один експеримент, проведень на людину всупереч всім нормам етики, показавши аналогічний результат. Протягом трьох годин піддослідний натискав кнопку, що приводило до викиду гормону задоволення, кілька тисяч разів, чекаючи знову і знову відчути задоволення.

Як правило, у природних умовах наш мозок виробляє дофамін невеликими порціями, що виключає руйнівну поведінку. Спровокувати його викид можуть гроші, секс і навіть проходження відеоігри. Але бувають і дії, здатні виробляти цей нейротрансміттер постійно і без формування залежності. Так, в мозку людини існує певна кількість дофамінових нейронів, і за своїми розмірами вони набагато менше за всіх інших нейронів. Якщо бути точніше, то вони складають всього 0.0006% від розміру звичайної нервової клітини. Ми можемо самі стимулювати роботу нервового вузла, який з’єднує дофамінові / нейрони з рецепторами.

Дофамін не тільки посилює наше відчуття щастя, але і відповідає за регуляцію м’яка м’язового руху, поліпшення когнітивної функції, зосередженість у момент прийняття рішень, оцінки серйозності проблеми і її рішення, а також відповідає за контроль секреції пролактину.

Дофамін поза сумнівами є критично важливою речовиною для підтримки нашого благополуччя. Занадто низький його рівень призводить до депресії, смутку, страху, негативного мислення, розгубленості та іншим емоційним і психічним проблемам.

Ми розповімо про природні спосібі, якими можна збільшити рівень дофаміну в організмі.

Фізичні вправи

Фізичні навантаження стимулюють роботу дофамінових D2-рецепторів у мозку людини. А ще вони збільшують рівень серотоніну та інших ендорфінів. Постійні заняття фізкультурою запобігають депресію, знижують стрес і покращують як фізичне, так і психічне здоров’я.

Складіть список справ і викреслюйте з нього завершені

Мозок виділяє дофамін кожен раз, коли ми успішно завершуємо якесь завдання, незалежно від його важливості. Щоб збільшити викид гормону, можна розбити велике завдання на кілька дрібних і виконувати їх по черзі. Така звичка допоможе швидше досягати своїх цілей, одночасно наводячи думки в порядок.

Згідно принципам самоврядування, якщо завдання призведе до зміни вашого життя на 25% і більше, ви будете прагнути закінчити його, але з великою ймовірністю рано чи пізно здастеся або все зіпсуєте. І навпаки, невеликі зміни (в районі 10%) приносять задоволення і допомагають рухатися далі.

Вживайте продукти, що стимулюють вироблення дофаміну

Тирозин – це натуральна амінокислота, необхідна для вироблення дофаміну. Вживаючи їжу, багату на тирозин, можна швидко підвищити рівень гормону задоволення. Продукти, що містять тирозин: курячі яйця, зелений чай, молоко, кавун, кава, мигдаль, банани, чорний шоколад і йогурт.

Знижуйте рівень ліпополісахаридів

Так, слово досить довга, але це всього лише ендотоксин, буквально приводити в «сказ» імунну систему людини. Ліпополісахариди стримують вироблення дофаміну. Вживаючи пробіотики та їжу, сприяє нормальній роботі шлунково-кишкового тракту (йогурти, кефір, кімчі), можна знизити їх рівень, тим самим даючи «зелене світло» дофаміну.

Детоксикація

Оскільки мова зайшла про токсини, потрібно пам ” ятати і про необхідність їх регулярного виведення з організму. Нагромадження в тілі шкідливих речовин може загальмувати вироблення дофаміну. Існує безліч способів детоксикації — від вживання зелених соків до прийому активованого вугілля або спеціальної дієти. Чим менше в людині токсинів, тім більше дофаміну може виробляти його мозок.

Слухайте веселу музику

Музика – це один з найбільш простих і швидких способів «зарядитися» дофаміном. Вона відмінно допомагає в створенні пікових емоційних моментів, змушуючи мозок «співати». Це випробуваний і перевірений спосіб, адже навіть у часи палеоліту, щоб розвеселитися, люди використовували саме музику.

Будьте креативні

Не має значення, як людина виражає свою творчість, будь-креативне заняття стимулює вироблення дофаміну. Танцюйте, малюйте, пишіть поеми, готуйте нові страви або ж займіться творчою авторемонтом – в кожному випадку мозок буде виділяти дофамін.

Запустіть ланцюг позитивних подій

Це не тільки збільшить рівень дофаміну, але і стане основою для вироблення нових хороших звичок. Подивіться, як часто ви робите одну і ту ж річ (сортируете сміття або відмовляєтеся від газованої води) і відзначте це в календарі. А тепер оцініть, як довго ви зможете продовжувати це робити.

Біодобавки

Рівень дофаміну можна збільшити з допомогою біодобавок:

L-тіанін – збільшує кількість нейротрансмітерів, включаючи дофамін.

Зелений чай – відмінний джерело цього рослинної речовини.

Куркумін – міститься в основному в куркумі. Він активно збільшує вироблення дофаміну в мозку.

Гінкго Білоба – теж сприяє виробленню дофаміну.

N-Ацетил L-Тирозин – складова дофаміну, а тому її адекватні порції допомагають виробленню дофаміну.

Медитація і йога

Медитація і йога ефективно впливають на роботу мозку, що сприяє більш сильного викиду гормону задоволення. Однією з причин того, що любителі медитувати легше переносять стрес і почувають себе краще, є високий рівень дофаміну та гамма-аміномасляної кислоти. А ще медитація розблокує нервові шляхи, що перешкоджають вивільненню дофаміну та інших нейротрансмітерів щастя.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України