Авторські статтіЗдоров'я

Як мікрофлора змушує нас повніти

Стаття доктора Девіда Перлматтера — сертифікованого невролога і члена Американського коледжу харчування, новатора в області дослідження мозку і автора бестселерів Brain Maker, Grain Brain і Grain Brain Cook Book. Доктор розповідає про результати останніх досліджень мікробіоми людини, що проливають світло на фундаментальні причини ожиріння.

Матеріал для тих, хто любить копати вглиб і довіряє тільки перевіреним джерелам.

Сьогодні мені немає потреби звертатися до статистики, щоб заявити: в Америці епідемія ожиріння. Звичайно ж, ми завалені даними і цифрами, але досить пройти через термінал аеропорту або торгового центру, щоб отримати повне уявлення про ті, наскільки поширені проблеми ваги насправді.

Тому цілком закономірний і світовий інтерес до пошуку того, що лежить в основі кризи, ожиріння.

Ми розглянули різні ідеї — від вживання занадто великої кількості калорій до звичайної… ліні. Нам сказали, що деякі з нас приречені бути повними просто з-за спадковості. А цільні злаки, колишні дієтичними улюбленцями, перетворилися на мішень для атаки.

Що стосується дієт для зниження ваги, то вони фокусуються лише на співвідношенні макроелементів: білків, жирів і вуглеводів. Зміна тільки цих трьох параметрів відрізняє такі популярні дієти як дієту Аткінса, South Beach і дієту Weight Watchers.

Правда полягає в тому, що на вагу тіла набагато більше впливають продукти, які ми вибираємо, а не просто макроелементи. Виявляється, що наш мікробіом, всі 100 трильйонів бактерій, що живуть в кишечнику у нас, відіграє ключову роль у тому, скільки ми важимо. І це підтвердилося кількома новими науковими дослідженнями.

Як бактерії кишечника впливають на вагу

В останні кілька років різко збільшилася кількість досліджень, які розкривають, як саме стан мікрофлори кишечника впливає на всі процеси в тілі — від роботи імунної системи і розвитку запалення до цукрового і жирового обміну.

І чесно кажучи, мені трохи дивно, що цей підхід отримав визнання тільки зараз. Особливо враховуючи проблему світового ожиріння. Зрештою, галузь тваринництва експлуатує цю ідею вже більше 60 років. Зміна мікрофлори кишечника у тварин шляхом введення їм антибіотиків робить рогата худоба більш повним, а отже і більш прибутковим — техніка, широко застосовувана з 1950-х років і дотепер.

Але зараз я хочу сказати не про політику та потенційні ризики для здоров’я, яка несе ця практика, а про механізм, з допомогою якого кишкові бактерії впливають на наші талії.

У дослідженні, нещодавно опублікованому в журналі Cell Host Microbe, група вчених описує потужний механізм, за допомогою якого тварини регулюють кількість калорій, які з їжі.

У чому суть: у тварин і людей перистальтика кишечника знижується, коли їжі не вистачає. Це дає більше часу для поглинання калорій. Таке захисне пристосування було логічно і добре служила в далекому минулому.

Тепер їжа в достатку, і здається логічним, що їжа повинна просуватися по ШКТ швидше, а ми, отже, — поглинати менше калорій. На жаль, це не так.

Вчені вивчили “сигнальну систему”, яка повідомляє кишечнику про те, скільки їжі в наявності. Дослідження показали, що кишкові бактерії відіграють ключову роль у передачі цієї інформації до іншої частини травної системи.

Це відбувається так:

 1. При надходженні пребіотичного волокна кишкові бактерії виділяють речовини, звані короткоцепочними жирними кислотами (КЦЖК).
 2. КЦЖК відправляють сигнал в шлунок і кишечнику про те, що їжі в достатку.
 3. У відповідь на це ШКТ посилює травну моторику.
 4. Їжа переміщається по ШКТ швидше, так що часу для отримання калорій менше.

З іншого боку, коли кількість КЦЖК низька, моторика ШЛУНКОВО-кишкового тракту зменшується. Це відбувається тому, що тіло сигналізує: їжі недостатньо, потрібно збільшити поглинання калорій.

Чим годувати кишкові бактерії, щоб вони були здорові

Кишкові бактерії виробляють КЦКЖ лише тоді, коли харчуються певним типом складного вуглеводу — пребіотичним волокном. Харчування з високим вмістом пребіотичного волокна збільшує КЦКЖ. Моторика кишечника посилюється — поглинання калорій зменшується.

Харчування без адекватної кількості пребіотичного волокна призводить до зменшення синтезу КЦКЖ. Бактерії сигналізують про дефіцит продовольства, а ШКТ у відповідь посилює поглинання калорій. Вісь принциповий момент всієї цієї науки.

Типова західна дієта — це надлишок калорій при майже повній відсутності пребіотиченого волокна. Із-за цього навіть при вступі величезної кількості калорій бактерії посилають сигнал в ШКТ в тому, що їжі мало.

У якості “їжі” бактерії розпізнають тільки пребіотичну волокно!

Ми голодуємо! — сигнал, який отримує організм. І травна система переходити в режим активного поглинання — робить все можливе, щоб отримати як можна більше калорій з їжі. Цей механізм — одна з фундаментальних причин ожиріння.

Американці споживають близько 5 грам пребіотичного волокна щодня. У той час як наші предки, мисливці-збирачі, споживали до 120 грамів пребіотиків кожен день!

Тепер ми розуміємо, що деякі продукти є чимось набагато більшим, ніж просто їжею — вони виступають в якості посильних, які інформують наше травлення про достатку або нестачі харчування.

Вісь як ви можете використовувати цю науку в свою користь і, нарешті, отримати контроль над своєю вагою: додати пребіотичну волокно в свій раціон, щоб підвищити виробництво КЦЖК і зменшити кількість калорій, що ваш організм отримує.

Продукти, що містять пребіотичне волокно:

 • Джикама, топінамбур і корінь цикорію містять інулін — форма пребіотичного волокна.
 • Зелень кульбаби і листові зелені овочі на 25% складаються з пребіотичних волокон.
 • Часник, цибуля, цибуля-порей, зелена цибуля і т. п.
 • Цільнозерновий хліб і хліб з проростками
 • Проростки пшениці і цілі зерна пшениці
 • Авокадо
 • Спаржа
 • Горох
 • Соєві боби
 • Картопляна шкірка
 • Банани
 • Артишоки
 • Яблучний оцет (органічний)

Всі ці продукти допоможуть переконати ваше тіло, що ви не перебуваєте в режимі голодування і не повинні засвоювати більше калорій з їжі, яку ви їсте.

Також в магазинах здорового харчування можна знайте порошкоподібні продукти пребіотичного волокна, отримані в основному з аравійської камеді і баобаба. Їх можна змішувати з водою та іншими напоями. Ці продукти — зручний джерело концентрованого пребіотичного волокна. Воно буде живити вашу мікрофлору і допоможе відіслати важливе повідомлення ШКТ, що відкриє шлях до втрати ваги

© Девід Перлматтер, доктор медицини

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України