Як мікрофлора змушує нас повніти

Стаття доктора Девіда Перлматтера — сертифікованого невролога і члена Американського коледжу харчування, новатора в області дослідження мозку і автора бестселерів Brain Maker, Grain Brain і Grain Brain Cook Book. Доктор розповідає про результати останніх досліджень мікробіоми людини, що проливають світло на фундаментальні причини ожиріння.

Матеріал для тих, хто любить копати вглиб і довіряє тільки перевіреним джерелам.

Сьогодні мені немає потреби звертатися до статистики, щоб заявити: в Америці епідемія ожиріння. Звичайно ж, ми завалені даними і цифрами, але досить пройти через термінал аеропорту або торгового центру, щоб отримати повне уявлення про ті, наскільки поширені проблеми ваги насправді.

Тому цілком закономірний і світовий інтерес до пошуку того, що лежить в основі кризи, ожиріння.

Ми розглянули різні ідеї — від вживання занадто великої кількості калорій до звичайної… ліні. Нам сказали, що деякі з нас приречені бути повними просто з-за спадковості. А цільні злаки, колишні дієтичними улюбленцями, перетворилися на мішень для атаки.

Що стосується дієт для зниження ваги, то вони фокусуються лише на співвідношенні макроелементів: білків, жирів і вуглеводів. Зміна тільки цих трьох параметрів відрізняє такі популярні дієти як дієту Аткінса, South Beach і дієту Weight Watchers.

Правда полягає в тому, що на вагу тіла набагато більше впливають продукти, які ми вибираємо, а не просто макроелементи. Виявляється, що наш мікробіом, всі 100 трильйонів бактерій, що живуть в кишечнику у нас, відіграє ключову роль у тому, скільки ми важимо. І це підтвердилося кількома новими науковими дослідженнями.

Як бактерії кишечника впливають на вагу

В останні кілька років різко збільшилася кількість досліджень, які розкривають, як саме стан мікрофлори кишечника впливає на всі процеси в тілі — від роботи імунної системи і розвитку запалення до цукрового і жирового обміну.

І чесно кажучи, мені трохи дивно, що цей підхід отримав визнання тільки зараз. Особливо враховуючи проблему світового ожиріння. Зрештою, галузь тваринництва експлуатує цю ідею вже більше 60 років. Зміна мікрофлори кишечника у тварин шляхом введення їм антибіотиків робить рогата худоба більш повним, а отже і більш прибутковим — техніка, широко застосовувана з 1950-х років і дотепер.

Але зараз я хочу сказати не про політику та потенційні ризики для здоров’я, яка несе ця практика, а про механізм, з допомогою якого кишкові бактерії впливають на наші талії.

У дослідженні, нещодавно опублікованому в журналі Cell Host Microbe, група вчених описує потужний механізм, за допомогою якого тварини регулюють кількість калорій, які з їжі.

У чому суть: у тварин і людей перистальтика кишечника знижується, коли їжі не вистачає. Це дає більше часу для поглинання калорій. Таке захисне пристосування було логічно і добре служила в далекому минулому.

Тепер їжа в достатку, і здається логічним, що їжа повинна просуватися по ШКТ швидше, а ми, отже, — поглинати менше калорій. На жаль, це не так.

Вчені вивчили “сигнальну систему”, яка повідомляє кишечнику про те, скільки їжі в наявності. Дослідження показали, що кишкові бактерії відіграють ключову роль у передачі цієї інформації до іншої частини травної системи.

Це відбувається так:

 1. При надходженні пребіотичного волокна кишкові бактерії виділяють речовини, звані короткоцепочними жирними кислотами (КЦЖК).
 2. КЦЖК відправляють сигнал в шлунок і кишечнику про те, що їжі в достатку.
 3. У відповідь на це ШКТ посилює травну моторику.
 4. Їжа переміщається по ШКТ швидше, так що часу для отримання калорій менше.

З іншого боку, коли кількість КЦЖК низька, моторика ШЛУНКОВО-кишкового тракту зменшується. Це відбувається тому, що тіло сигналізує: їжі недостатньо, потрібно збільшити поглинання калорій.

Чим годувати кишкові бактерії, щоб вони були здорові

Кишкові бактерії виробляють КЦКЖ лише тоді, коли харчуються певним типом складного вуглеводу — пребіотичним волокном. Харчування з високим вмістом пребіотичного волокна збільшує КЦКЖ. Моторика кишечника посилюється — поглинання калорій зменшується.

Харчування без адекватної кількості пребіотичного волокна призводить до зменшення синтезу КЦКЖ. Бактерії сигналізують про дефіцит продовольства, а ШКТ у відповідь посилює поглинання калорій. Вісь принциповий момент всієї цієї науки.

Типова західна дієта — це надлишок калорій при майже повній відсутності пребіотиченого волокна. Із-за цього навіть при вступі величезної кількості калорій бактерії посилають сигнал в ШКТ в тому, що їжі мало.

У якості “їжі” бактерії розпізнають тільки пребіотичну волокно!

Ми голодуємо! — сигнал, який отримує організм. І травна система переходити в режим активного поглинання — робить все можливе, щоб отримати як можна більше калорій з їжі. Цей механізм — одна з фундаментальних причин ожиріння.

Американці споживають близько 5 грам пребіотичного волокна щодня. У той час як наші предки, мисливці-збирачі, споживали до 120 грамів пребіотиків кожен день!

Тепер ми розуміємо, що деякі продукти є чимось набагато більшим, ніж просто їжею — вони виступають в якості посильних, які інформують наше травлення про достатку або нестачі харчування.

Вісь як ви можете використовувати цю науку в свою користь і, нарешті, отримати контроль над своєю вагою: додати пребіотичну волокно в свій раціон, щоб підвищити виробництво КЦЖК і зменшити кількість калорій, що ваш організм отримує.

Продукти, що містять пребіотичне волокно:

 • Джикама, топінамбур і корінь цикорію містять інулін — форма пребіотичного волокна.
 • Зелень кульбаби і листові зелені овочі на 25% складаються з пребіотичних волокон.
 • Часник, цибуля, цибуля-порей, зелена цибуля і т. п.
 • Цільнозерновий хліб і хліб з проростками
 • Проростки пшениці і цілі зерна пшениці
 • Авокадо
 • Спаржа
 • Горох
 • Соєві боби
 • Картопляна шкірка
 • Банани
 • Артишоки
 • Яблучний оцет (органічний)

Всі ці продукти допоможуть переконати ваше тіло, що ви не перебуваєте в режимі голодування і не повинні засвоювати більше калорій з їжі, яку ви їсте.

Також в магазинах здорового харчування можна знайте порошкоподібні продукти пребіотичного волокна, отримані в основному з аравійської камеді і баобаба. Їх можна змішувати з водою та іншими напоями. Ці продукти — зручний джерело концентрованого пребіотичного волокна. Воно буде живити вашу мікрофлору і допоможе відіслати важливе повідомлення ШКТ, що відкриє шлях до втрати ваги

© Девід Перлматтер, доктор медицини

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

fourteen + thirteen =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh