А треба відучувати? Задумайтеся над тим, згадайте, які почуття, емоції, відчуття викликає у вас солодке! Я писала вже про це в одній з тем про харчових спогадах і прихильностях!
Найчастіше солодке — це смак щасливого «захищеного» дитинства, смак свята, особливо Нового року з його традиційними «цукерково — мандариновими» подарунками. І, дратуючи смакові рецептори мови, що реагують на солодке, ми оживляємо в пам’яті ці картинки безтурботного дитинства, хочемо хоча б на пару хвилин повернутися в ті щасливі хвилини!
Проаналізуйте, коли вас більше тягне на солодке — коли ви чимось засмучені, пригнічені, незадоволені, і хочете «заїсти» це поганий настрій, або, навпаки, щасливі і радісні, і намагаєтеся смаковими відчуттями зафіксувати в мозку це стан? А зробити це можна саме за ведення харчового щоденника, коли чітко фіксуєш настрій, обстановку, причину їжі в кожен конкретний момент, можна виявити закономірність у вживанні тієї або іншої їжі!
Проаналізуйте, чи достатня ви їсте на сніданок, обід і вечерю, бути може, ви не доїдаєте? А, може бути, ви занадто швидко їсте, і рівень цукру в крові до кінця вашої трапези не встигає підвищитися, сигналізуючи мозку про те, що ви ситі? Які саме солодощі вас приваблюють — це певний ґатунок цукерок, випічка, тістечка, або вам абсолютно все одно, чим «зажувати»? Адже, якщо «все одно», то можна «обманювати» собі менш калорійними солодощами, не містять «порожні» вуглеводи — звичайний цукор!
А «відучувати» собі потрібно лише в тому випадку, коли тяга до солодкого перевищує всі розумні межі, наприклад, ви одна можете з’їсти торт або коробку цукерок, не відчуваючи при цьому насичення!
Ніколи не намагайтеся «дресирувати» собі — мовляв, я краще з’їм морквину або яблуко замість цукерки, а потім сирок і т. д. і т. п. Після всього «корисного» ви всі одне з’єднання їсте цю цукерку, а можливо, не одну, лаючи себе за відсутність сили волі! Захотіли солодкого — випийте півлітра води, якщо через 10-15 хвилин бажання не зникло — з’єднання їжте цю цукерку, але повільно, отримуючи задоволення від кожного малесенького шматочка! Відновіть свою душевну рівновагу «смаковими спогадами», і, повірте, вам більше не захочеться! А ще спробуйте забути пару раз мамині настанови про ті, що є солодке перед їжею шкідливо! Іноді дуже навіть корисно!
Може бути, після останнього прийому їжі у вас пройшло занадто багато часу, і рівень цукру в крові знизився настільки, що ви готові з’їсти слона? З’їжте (знову ж повільно!) цю цукерку за 10-15 хвилин до їжі, і за обідом ви з’єднання їсте менше, і відчуття насичення прийде швидше! Але не практикуйте такий прийом часто — підшлункова залоза – дама злопам’ятна — помститься при першому зручному випадку!
І не проблема це — одна цукерка! Проблема, коли це стає хворобливою залежністю, схожа на алкоголізм! Коли жити не можеш без «солодкого допінгу», з’єднання їдаєш одну-п’ять-десять — кілограм (кожному своє!) і не відчуваєш насичення! А, якщо від однієї цукерки життя грає новими фарбами – так, будь ласка! Відкоригуйте свій денний раціон так, щоб ця цукерка була не тільки в кайф, але і не була зайвою! Я не закликаю вас намагатися замінити шоколадну цукерку яблуком або сухофруктом, якщо вам хочеться саме шоколадну цукерку, то будь-яке інше буде ерзацом — слабкою подобою, ві з’єднання їсте яблуко, морквину, сухофрукт, і, не отримавши задоволення, все одне з’єднання їсте цукерку, а то й не одну, але вже лаючи себе за нерішучість! І, повірте, не піде ця цукерка про запас! Наш організм чітко зафіксує стан тривожності в момент її поїдання!
Мені дуже подобається основна теза вчення Аюрведі: здатність ефективно засвоювати їжу дозволяє навіть від отрути отримувати користь, у тій годину як лікувальний бальзам при порушеному травленні може завдати непоправної шкоди (і навіть призвести до смерті). Тому немає їжі хорошою або поганою, все залежить від здатності організму засвоювати їжу і витягувати з неї необхідні речовини. І від себе додам — величезну роль відіграє наш настрій — або ми їмо, щоб жити і отримувати задоволення від всього у цьому житті, чи ми живемо, щоб їсти! Якщо бажання з’їсти цукерку дуже сильним, з’їжте, не мучтеся докорами сумління! Нещодавно моя подруга привезла мені тістечка заварні і буша — справжні, як у дитинстві!
Я цілий день їла тільки (!!!) ці тістечка, поїла штук шість, відвела душу, отримала максимум задоволення, згадавши смак дитинства! Ну і що? На наступний день збільшила навантаження в спортзалі, трохи полегшила раціон — і ніяких негативних наслідків! Я не кажу, що так потрібно робити, але іноді(!) можна побалувати себе, розслабитися, відійти від «рамок»! Повірте, все, що зроблено розумно, не принесе шкоди!
Ви, напевно, багато разів читали: «Замінюйте молочний шоколад гірким, їжте нежирні солодощі — мармелад, зефір, вживайте сухофрукти замість цукерок, мед замість цукру і т. д. і т. п.». Це все чудово спрацьовує, коли хочеться чогось солоденького, коли все одне, що з’єднання їсти! За великим рахунком, це і є голод, а, коли хочеться конкретно цукерку, і не «Ведмедик на Півночі», а «Білочку» або «Трюфель» — це те, що я називаю «емоційним голодом»!
Можна обдурити себе в цей момент — відволіктися, зайнятися чимось, подзвонити по телефону, вийти в Мережу — дивись, спрацює! Я «дурила» собі простіше — коли мені хотілося їсти, я йшла у ванну, приймала душ, мила голову, чистила зуби (нехай третій раз в день), робила укладку, макіяж і думала: «Жерти — свинячье праворуч!» (вибачте, грубо, але чесно!) Знаєте, спрацьовувало! Дивишся на себе в дзеркало, особливо у ванній, без одягу, чесно й критично оцінюєш, і в будь-якому випадку, є бажання пропадає! Коли є зайві кг, вважаєш, ну її, цю цукерку, і без неї вистачає! А, коли досяг мети, спогади про «крові і поті» геть відбиває бажання «відпрацьовувати» її в спортзалі! Так що – «думайте самі, вирішуйте самі»…
Успіхів вам і всього найкращого! Солодких спогадів і гарного настрою без «солоденького»!
Автор: Людмила Денисенко