Авторські статтіЗдоров'я

Як дізнатися, чи є у вас виразка шлунка

На жаль, незважаючи на появу на ринку нових лікарських препаратів для зниження кислотності, щоб допомогти полегшити симптоми, ці ліки не лікують першопричину такого стану і володіють власними побічними ефектами і проблемами.

Більш поширені види ліків, які використовуються для лікування виразки, можуть, в кінцевому рахунку, погіршити стан слизової шлунка і загальний стан здоров’я. Завдання цих ліків полягає в значному зниженні кислотності в шлунку. Проте ця кислота — цінний хімічний фактор травлення, а не винуватиця виразки.

Як дізнатися, чи потрібно вам звернути до лікаря з приводу можливого виникнення виразки?

Перед тим, як прочитати список симптомів, важливо отримати уявлення про основи анатомии травної системи, різних видах виразок і доступних варіантів лікування.

Как узнать, есть ли у вас язва желудка

Що потрібно знати про анатомію травної системи

Шлунок має форму нирки і розташовується зліва під ребрами. Перш, ніж потрапити в шлунок, їжа проходити через стравохід і м язовий клапан — нижній стравохідний сфінктер.

На нижньому краї шлунка є ще один сфінктер — сфінктер воротаря — який з’єднує шлунок з початковим відділом тонкого кишечника — дванадцятипалої кишкою.

Довжина дванадцятипалої кишки становить близько 30 сантиметрів — вона допомагає організму регулювати кількість їжі, що виходить зі шлунка.

В стінках шлунка є залози, які виробляють кислоту і пепсин — фермент, що допомагає перетравлювати їжу. Крім того, у шлунку виробляється слиз, який захищає слизову оболонку від кислоти.

Якщо в травному тракті утворюється виразка, то ця захист від кислоти може зруйнуватися. Часто це є результатом зараження бактерією хелікобактер пілорі (Helicobacter pylori). Кислота утворює тріщини у внутрішній оболонці дванадцятипалої кишки (дуоденальна виразка) або шлунка (виразка шлунка).

Ці виразки називаються пептичними виразками або виразковою хворобою. Окреме їх назва залежить від їх місцезнаходження в травному тракті. Іноді ці виразки можуть загоюватися самі по собі. Альо в 35% випадків виразки шлунка призводять до серйозних ускладнень, таких, як кровотеча або перфорація (прорив) стінки шлунка, якщо не лікувати їх належний чином.

До інших ускладнень відносяться кротеча, запалення шлунка або дванадцятипалої кишки, інфекція, звуження або закупорка, при яких дванадцятипала кишка відходить від шлунка. В останньому випадку сповільнюється вихід їжі зі шлунка до тих пір, поки не буде повністю блокований. Це може викликати блювоту.

Як зрозуміти, чи є у вас виразка?

Симптоми пептичної виразки можуть злегка відрізнятися в залежності від місця її розташування, ступеня запалення, а також наявності часткового блоку дванадцятипалої кишки.

Більшість симптомів зазвичай відчуваються в районі епігастрію — у верхній частині живота прямо під грудиною. До таких симптомів належать:

Ниючий біль або печіння в середній або верхній частині живота між прийомами їжі або в нічний час
Відчуття ситості або здуття після вживання невеликої кількості їжі
Посилення симптомів при вживанні жирної їжі

Блювота
Печія
Втрата ваги, хоча ви і не намагалися

Відрижка
Втрата апетиту
Нудота

Наслідками важких випадків можуть бути:

  • Темний або чорний колір стільця внаслідок кровотечі
  • Блювота кров’ю (схожою на кавову гущу)
  • Сильна біль в середній і верхній частині живота
  • Утруднене дихання
  • Блювота частково перевареної їжею внаслідок закупорки

Загальні і нетипові причини пептичної виразки

В деяких випадках симптоми виразки можна усунути, видаливши причинний фактор. Наприклад, ліки можуть вплинути на якість слизової оболонки шлунка, знижуючи захист від нормально вироблюваної кислоти.

До лікарських препаратів, які володіють таким ефектом, належать нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), такі як ібупрофен, аспірин або напроксен. Навіть покриті шлунково-резистентної оболонкою або інші рецептурні препарати можуть підвищити ваші шанси збільшення вироблення кислоти і утворення виразки.

Виразку може викликаті:

  • надмірне споживання алкоголю,
  • куріння,
  • жування тютюну,
  • променева терапія шлунка.

Надмірне виробництво кислоти може також бути результатом гастрином — пухлин, які утворюються в клітинах, що виробляють кислоту в шлунку.

Однак найбільш поширеною причиною виразок в шлунку або дванадцятипалої кишці є надлишковий ріст бактерій H. pylori. Ці бактерії руйнують слизову оболонку, яка захищає внутрішню оболонку шлунка від дії шлункової кислоти.

У 2005 році Нобелівська премія з фізіології і медицини була присуджена лікарям Баррі Маршаллу (Barry Marshall) та Джей Робіну Уоррену (J. Robin Warren) за відкриття ними зв’язку між бактеріями хелікобактер пілорі, гастритом і виразковою хворобою.

Як «несподіване відкриття», Маршалл і Уоррен зв’язали запалення та виразки в шлунку з інфекцією від бактерій.

Хоча виразки, як видається, гояться у відповідь на зменшення кількості шлункової кислоти в шлунку, вони часто швидко з’єднання являються знову, тому що лікування не знижує рівень бактерій і не лікує запальні реакції.

H. pylori викликає хронічну інфекцію і запалення, які можуть бути або не бути симптоматичними. Як правило, висока кислотність шлунка — погана середовище для росту бактерій.

Лікування інгібіторами протонної помпи (ІПП) зменшує кислотність і дозволяє бактеріям процвітати. Інші дослідження також підтримують теорію про надмірному зростанні бактерій як причинним факторі рефлюксних хвороб.

Как узнать, есть ли у вас язва желудка

Цінність шлункової кислоти

Шлункова кислота необхідна не тільки для травлення і розщеплення їжі, яку ви їсте, але і для захисту організму від росту бактерій.

Шлунково-кишковий тракт — будинок для більшої частини вашої імунної системи, яка захищає вас від загарбників, виробляючи кислоти і підтримуючи ріст колоній корисних бактерій — вони діють як ваша оборонна армія.

Середовище в шлунку, як правило, дуже кисла (рН 4). Вона виступає в якості захисту від шкідливих патогенів, які не здатні вижити в таких кислотних умовах. Велика частина її представлена соляною кислотою і пепсином. З віком, після 30-40 років, шлунок починає виробляти менше кислоти і дає менше захисту.

Незалежно від причини зниження рівня кислотності — від віку або прийому антацидних препаратів — існують вторинні ефекти, які можуть негативно позначитися на вашому здоров’ї сім’ї.

• Надлишковий ріст бактерій

Відсутність шлункової кислоти збільшує ріст бактерій у шлунку, що може стати причиною порушення всмоктування поживних речовин і призводити до запалення стінки шлунка.

• Порушення всмоктування поживних речовин

Однією з найбільш поширених причин порушення функції травлення та всмоктування поживних речовин є зниження продукування шлункової кислоти. Це відбувається як у людей у віці, так і у тих, хто довго приймає антацидні препарати. Кислота розщеплює білки, активує гормони і ферменти і захищає кишечник від надлишкового росту бактерій.

Відсутність кислоти призводить до нестачі заліза і мінералів і неповного перетравлювання білків. Крім того, це може стати причиною дефіциту вітаміну B12.

• Зниження опірності інфекції

Рот, стравохід і кишечник — це будинок для корисних бактерій, але шлунок при цьому щодо стерильний. Шлункова кислота вбиває більшість бактерій, що потрапляють з їжею або питвом, захищаючи шлунок і кишковий тракт від аномального росту бактерій. У тієї ж годину, вона запобігає потраплянню бактерій, що живуть в кишечнику, в шлунок.

Зменшення кислотності в шлунку змінює pH і дає можливість розвиватися бактеріям ззовні. Деякі антацидні препарати знижують кислотність шлунка на 90-95%, збільшуючи ризик зараження салмонелою, c. difficile, лямбліями та листериями.

Інші дослідження пов’язаність язали прийом препаратів для зниження кислотності з розвитком пневмонії, туберкульозу і черевного тифу.

Порушення мікрофлори кишечника впливає на всю імунну систему та підвищує загальний ризик зараження.

ІПП та Н2-блокатори лікують симптоми, а не причину

Коли ІПП були вперше затверджені Управлінням з контролю за продуктами харчування і ліками США (FDA), строк їх застосування не перевищував шести тижнів. Однак сьогодні нерідко доводиться зустрічати людей, які приймають ці ліки більше 10 років.

Та ІПП, і H2-блокатори можуть спочатку зменшити симптоми, оскільки вони знижують кількість кислоти, що виробляється в шлунку, і тим самим зменшують кислотність, що впливає на утворення виразок. Однак зниження кислотності також стимулює зростання бактерій.

Крім того, коли ви перестанете приймати ці препарати проти кислотності, остання буде рости, приводячи до збільшення утворення виразок від впливу кислоти на стінки шлунка. Вісь чому не рекомендується кидати прийом одним махом. Прийом цих препаратів потрібно зменшувати поступово. Правильне лікування враховує дію, яке викликало виразку шлунка.

Можливо, вам буде потрібно скоротити або припинити прийом НПЗП і зменшити споживання алкоголю або частоту вживання тютюну. Існує кілька методів, які ви можете обговорити з лікарем, щоб визначити, чи не пов’язані ваші пептичні виразки з H. pylori.

• Урізний дихальний тест з ізотопами вуглецю

H. pylori перетворює сечовину в діоксид вуглецю. Через десять хвилин після прийому спеціальної речовини з сечовиною вимірюють вуглекислий газ у вашому диханні. З допомогою цього тесту можна точно визначити, чи є у вас інфекція H. pylori; крім того, його застосовують, щоб з’єднання з’ясувати, чи було успішним лікування.

• Аналіз крові

Аналіз крові допоможе виміряти антитіла до H. pylori, щоб визначити, чи піддавалися ви впливу цієї бактерії. Тест може давати позитивні результати протягом декількох років після зараження, тому його не можна застосовувати для визначення успішності лікування.

• Аналіз калу

H. pylori можна виявити в калі, тому цей аналіз допоможе визначити, чи є у вас інфекція.

• Біопсія тканин

Це самий точній метод, щоб визначити, чи є у вас інфекція. З допомогою процедури ендоскопії (амбулаторно) з внутрішньої стінки шлунка відщипують зразок тканини.

Ефективні варіанти лікування

Якщо тест на H. pylori виявився позитивним, у вас є два варіанти лікування. H. pylori є в кишечнику у безлічі людей у всьому світі, альо симптоми проявляються не у всіх. Бактерії поширюються шляхом рот-в-рот, з зараженими продуктами і водою. Певне харчування і спосіб життя дають можливість бактеріям проникнути в кишечник і викликати симптоми пептичної виразки.

Ви можете вибрати комбінацію антибіотиків для боротьби з бактеріями, альо незабаром виявите, що потрібно зробити вибір на користь інших довгострокових стратегій для стійкого полегшення симптомів. В якості альтернативи можна використовувати перелічені нижче стратегії, щоб полегшити самопочуття при виразці і контролювати рівень H. pylori в кишечнику, вирішуючи тим самим корінь проблеми.

Перероблені харчові продукти і цукру порушують баланс мікрофлори травного тракту та сприяють росту патогенних мікробів. Вживання справжніх, в ідеалі — органічних, продуктів — це перший крок на шляху до відновлення здорового кишечника. Зменшіть вживання або повністю відмовтеся від тих продуктів, які, як ви помітите, викликають біль. По мірі того, як кишечник гоїться, багато людей відмовляються від м’яка ятних льодяників, кави, алкоголю, нікотину і шоколаду.

Одна з найважливіших речей, які ви можете зробити для зменшення кількості патогенних бактерій — перезаселить кишечник корисними бактеріями. Для цього підійдуть або традиційно ферментовані продукти, або високоякісні добавки з пробіотиками. Вони допоможуть скоротити ріст бактерій H. pylori в кишечнику природних чином

Автор: Д-р Джозеф Меркола

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України