Навіть ретельно спланувавши свою подорож і провівши значно підготовку, багато нерідко потрапляють у скрутні ситуації, опинившись в аеропорту. Адже це не тільки пункт призначення і відправлення, але і місце проведення тривалих пересадок. З цієї статті ви дізнаєтеся кілька корисних фактів про аеропортах, а якщо дочитаєте до кінця, то побачите ті, чого ще немає в європейських повітряних гаванях, але, можливо, скоро з’явиться.
Сьогодні я поділюся з вами особистим досвідом відвідування аеропортів Європи і дам кілька слушних порад. Мої колеги не втрималися і приєдналися до мене, доповнивши материал своєю інформацією.
Франкфурт-на-Майні
Чергу на огляд в аеропорту Франкфурта. Серпень 2018.
Один з найбільших аеропортів Європи, а це означає, що якщо ви плануєте летіти куди-небудь з пересадкою тут, то відведіть на неї не менше 2 годин. По-перше, враховуючи масштаб аеропорту, вам доведеться добиратися до виходу подальшого вильоту на автобусі або поїзді (всередині аеропорту між секторами і терміналами), а це вимагає часу. По-друге, якщо ви міняєте зони Шенген на Шенген і навпаки, на паспортному контролі можуть бути черги, іноді значні. І посадка закінчується через 10 хвилин не тільки у вас, так що попроситися прошмигнути скоріше не вдасться. По-третє, навіть якщо вам пощастило і ви з мовою на плечі прибігли до виходу до закінчення посадки, вашого багажу може пощастити менше. Він, швидше за все, прилетить наступним рейсом.
Запасний тунель в аеропорту Франкфурта для спізнюються при пересадці.
Але є одна хитрість, про яку мало хто знає. Якщо ви виходите з сектори А і вам треба встигнути на пересадку в сектор, ви можете скористатися «секретним» підземним тунелем. Важливо не пропустити двері, що ведуть до нього: вона розташовується напроти виходів А18—А21.
Коли прилітаєте з Росії, ваш паспорт оглянуть прямо на виході з літака. Запитають, куди летите. Після проходу по транзитній зоні на пересадку вас чекає повторний передпольотний огляд. Це єдиний аеропорт в світі (з мого досвіду), де на кордоні мене попросили показати не тільки зворотний квиток (поцікавившись також бронью в готелі), але і готівкові гроші (попередньо запитавши, скільки їх у мене) і карти — кредитну і дебетову. Добре, що показати залишок на карті не попросили.
Кімната йоги в аеропорту Франкфурта
Так склалося, що в цьому аеропорту в мене довгі пересадки. Мінімум 6 годин. Вперше плануючи свій переліт з тривалою зупинкою тут, я зайшла на сайт аеропорту з думкою знайте для себе якусь справу окрім перегляду серіалу. На сайті було сказано, що в цьому аеропорту є кімната для занять йогою.
У 1-му терміналі, в якому я чекала свого наступного рейсу, йога-рум знаходиться в секторі С. На стійці інформації мені підказали, що я дійду туди навпростець, а щоб потім повернутися в сектор А і летіти далі, мені потрібно буде після зайняти йогою пройти з сектора З Z, звідти — в сектор B, потім знову пройти паспортний контроль, а вже після цього я ввійду в сектор А.
Так я вирішила скористатися кімнатою для йоги в інший раз.
Також в аеропорту Франкфурта постійно проходять виставки і концерти. А ще тут можна одружитися.
Інші аеропорти Німеччини
Кабінка для сну в аеропорту Мюнхена.
Кабінки для сну розташовані у 2-му терміналі аеропорту Мюнхена. Орендувати їх можна тривалістю від 2 годин. Докладний розташування і ціни можна знайте тут. Ще в Міжнародному аеропорту імені Франца-Йозефа Штрауса (така офіційна назва аеропорту Мюнхена — на честь колишнього прем’єр-міністра Баварії, столицею якої і є Мюнхен) проходять безкоштовні заходь: від змагань із серфінгу до кулінарних майстер-класів. Приміром, Велика різдвяний ярмарок, найбільша серед ярмарків в аеропортах Європи, розпочнеться 17 листопада. Про майбутні заходи можна дізнатися тут.
Якщо вилітати з берлінського аеропорту Тегель, з Шенгенської зони, доведеться запастися часом: на паспортний контроль завжди черга, в якій можна простояти 40 хвилин мінімум. Працюють тільки 2 оператора митниці, один з яких може спокійно покинути своє місце, тому що його зміна закінчилася, незважаючи на величезну чергу.
Але ось той ж Берлін, аеропорт Шенефельд. Тут черг не буває: до кожного рейсу приставлена будка з окремим митним персоналом. Можна неспішно прогулюватися по магазину дьюті-фрі, поглядаючи на свій вихід на посадку, і не стояти в черзі.
Цюріх
В аеропорту Цюріха можна покататися на велосипеді і роликових ковзанах, повправлятися в скандинавської ходьбі в заповідній зоні навколо будівлі аеропорту. Щоб потрапити сюди, потрібно буде заплатити лише за обладнання, взяте напрокат тут же.
Також цей аеропорт безкоштовно пропонує унікальний сервіс для любителів авіафотографії. На сайті аеропорту розміщені відомості про зручних ракурсах і розклад злетів і посадок 3 смуг, щоб ви змогли зловити дорогоцінні кадри.
Пальма-де-Майорка
В цьому аеропорту немає камер зберігання. Якщо ви хочете погуляти по місту в очікуванні рейсу, доведеться з сумкою доїхати до міського ж/д вокзалу і вже там залишити її.
Аеропорти Італії
В аеропортах Рима і Париж — Шарль-де-Голль стояти роялі.
В аеропорту Риму Фьюмічіно немає кіоски самореєстрації (у мене був рейс Аерофлоту), так що сюди краще приїжджати або з вже роздрукованим посадковим талоном (якщо подорожуєте тільки з ручною поклажею), або доведеться стояти в черзі на реєстрацію.
А з Катанії (Сицилія) навіть онлайн-реєстрації немає (у мене був рейс S7). Так що сюди потрібно приїжджати завчасно і реєструватися по-старому: на стійці в аеропорту з допомогою працівника авіакомпанії.
Тель-Авів
Незважаючи на те, що Ізраїль територіально знаходиться в Азії, а політично і економічно його іноді відносять до Європи, я згадаю і найбільший аеропорт цієї країни.
Аеропорт Тель-Авіва назв на честь Давида Бен-Гуріона, першого прем’єр-міністра країни, є головним аеропортом Ізраїлю і визнаний самим захищеним від тероризму у світі. Тому тут багато часу піде на огляд. Служба безпеки ретельно перевіряє всі особисті речі у вашій присутності, все, що знаходиться у вас з собою: всі сумки, косметички, кишені, відкриває всі баночки.
Багаж перевіряють без присутності власника — кожен валізу або сумку. Потім всередину вкладають листівочку з повідомленням про те, що ваш багаж був оглянутий без вас. Саме тому в аеропорту ім. Бен-Гуріона немає сервісу упаковки багажу.
Шереметьєво, Москва
В магазині «Оленка» в терміналі D Шереметьєво продається найдешевший чай — 70 рублів за великий стакан, крім того, до нього дають цукерку. А ще тут багато розеток.
Щоб пити чай в аеропорту майже безкоштовно, візьміть пакетик з собою. Він не позиці багато місця, зате вам доведеться заплатити тільки за окріп.
І ще дещо
«Я намагався знайте свій 10-й вихід».
В Амстердамі, Відні та Гельсінкі пасажирів, прилетів літака випускають в зону вильоту — з магазинами дьюті-фрі, кафе і ресторанами. Тобто немає розмежування зони вильоту і прильоту, як це зазвичай буває: по прильоту пасажири виходять по коридору до багажу і виходу в місто. Якщо ви не вмієте дивитися по сторонах, читати написи англійською, то ризикуєте серйозно заблукати.
У Празі і Відні все навпаки: після паспортного контролю ви потрапляєте в дьюті-фрі — і тільки потім у вас дивляться багаж. Причому кожен гейт забезпечений своїм пунктом огляду, що незвично. І в зоні виходу на посадку вже не буде ні кафе, ні магазинів, максимум — автомат з водою і шоколадками.
Скрасити очікування в чергах аеропорту ім. Шарля-де-Голля в Парижі допоможе спеціальний пристрій, який видає короткі історії на папері. Ви вибираєте лише тривалість читання — 1 хвилина, 3 або 5 — і мову. Далі машина випадковим чином видає листок з уривком з твору.
Диван у формі стрічки для видачі багажу в аеропорту Стокгольма.
Не обов’язково роздруковувати посадочні талони, можна пройти на посадку, підставивши екран смартфона з QR-кодом, який ви отримаєте після онлайн-реєстрації. Таке працює в аеропортах їм. Шарля-де-Голля Парижа, Ібіци, Цюріха, Франкфурта, Осло, Стокгольма.
Бонус
В американських аеропортах часто працюють собаки. Їх призначення — знімати стрес і тривожність перед польотом у пасажирів, які боятися літати. Шкода, що до європейських аеропортів така терапія поки не дійшла.
А що цікавого про аеропортах знаєте ви? З вами траплялися курйози при пересадках? Поділіться в коментарях!