Категорії: Подорожі

Особливості проживання в Сербії. Фото

Мене звуть Ксенія. Я провела в Сербії в цілому більше 10 років: вчилася, працювала і жила в Белграді, поки не повернулася назад в Росію. Зараз регулярно їжджу туди, вже спостерігаючи за багатьма промовами як би з боку. Для мене це все ще гарна маленька країна, в якій відчуваєш себе як вдома, щоправда, зі своїми дивацтвами.

Я розповім, які речі вражають навіть бувалих туристів, але вважаються нормою для місцевих жителів. А в кінці статті вас чекає бонус — кілька корисних лайфхаків для тих, хто збирається відпочити в Сербії.

16. Квіти жінкам дарують у двох випадках

Квіткові магазини оточують кладовища, але практично не зустрічаються в інших районах міста. Все тому, що тут не прийнято просто так дарувати квіти — тільки на весілля або день похорону. Представники сильної статі задовольняються лише бутоньєрками розмарину — традиційним весільним аксесуаром, який дарують всім гостям-чоловікам.

15. Гості ходять по квартирі у вуличному взутті навіть взимку, можуть вільно курити, де їм заманеться

Бажання гостя — закон для господаря. Зустрічати гостей прийнято, подаючи каву з невеликою порцією домашнього варення або ракії. Ви можете не курити, альо обмежувати в цьому гостя — поганий тон.

14. Безробітного ніхто не буде лікувати

Лікарі не лікують безкоштовно. Люди з соціальних категорій (школярі, ченці, пенсіонери, інваліди і так далі) і ті, хто офіційно працює, лікуються по страховці. У першому випадку — за рахунок держави, а у іншому — за рахунок роботодавця. Безробітний чоловік може оформити страховку за рахунок свого працюючого чоловіка. Інакше навіть виклик швидкої обійдеться недешево.

Лікаря тут не викликають додому, і якщо ви в свідомості і ще не вмираєте, то доведеться добиратися до лікарні самостійно і, можливо, навіть чекати в черзі.

13. Із назвами кольорів бувають конфузи

Зі значеннями кольорів у сербському мові часто виникають труднощі, наприклад:

  • «Плави» означає синій колір. Таким може бути море, небо або волосся блондинки.
  • «Каки» — це колір хакі, цим же словом називають хурму.
  • «Бистр» — коричнево-синій колір, але чисту прозору воду теж назвуть «бистра».

12. Кавун — це овоч, курка не м’ясо, а в честь яєчок коня щорічно проводять фестиваль

В Сербії дуже різноманітна кухня зі своїми особливостями. Наприклад, курку вважають їжею бідняків і прирівнюють до риби, пропонуючи вегетаріанцям. Під словом «м’ясо» розуміють яловичину і свинину. М’ясо можуть додавати в морозиво і присвячувати йому новини: один з найвідоміших — Мудіада — конкурс на кращу страву із яєчок коня або цапа.

Інші незвичні місцеві делікатеси:

  • Гомбоци — десерт зі слив, захованих усередині солодкого картопляного тіста.
  • Шумадийский чай, який варять виключно з ракії з додаванням меду.
  • Дуван чварци — шкварки, схожі на волокна сухого тютюну («дуван» — це тютюн сербською).

11. Всі бояться протягів

Вважається, що вони причина всіх хвороб. При цьому багато хто не носять шапок, під пуховик надягають легкі футболки, а в лютий мороз не бояться ходити в літніх кросівках, тому що так зручніше.

10. Скрізь висять оголошення з того світу

Умрлице — це оголошення з коротким некрологом і запрошенням на похорон, поминки або річницю смерти, щоб всі бажаючі змогли особисто висловити співчуття близьким загиблого. Їх розклеюють на вулиці поруч із звичайними оголошеннями або для них купують місця в газетах на останніх сторінках (самі люблячі родичі оплачують відразу усю смугу).

9. Не кожен може стати пенсіонером

Якщо людина офіційно не пропрацював щонайменше 15 років, не має права на пенсію. В кращому випадку може спробувати оформити соціальну допомогу для малозабезпечених. При цьому знайти офіційну роботу в Сербії дуже складно, особливо якщо немає зв’язків або членського квитка в правлячій партії.

8. Кожному 2-му автомобілю — за 10-15 років, і вони більше схожі на бомби уповільненої дії

Серби купують старі автомобілі в більш розвинених країнах Європи і переробляють машини під свої потреби: бензин коштує в 2-3 рази дорожче, тому в першу чергу транспортний засіб переводять на газ або дизельне паливо. Вік авто, які збираються в гармошку при ударі, та погана система безпеки, представлена зазвичай лише ременем, пояснюють високі показники смертності на місцевих дорогах.

7. Якщо майстер лагодить щось у вас в будинку, не можна просто розплатитися грошима

Як мінімум потрібно запропонувати каву, а якщо робота затягнеться на весь день, то прийнято пригощати обідом і вечерею. Якщо на столі не буде пива, вас можуть порахувати жадібним.

6. У кожній родині є свято, яке передається від батька до сина і може тривати 3 дні

Слава — це релігійне свято, яке відзначають у день святого, який захищає рід. Наприклад, якщо сім’я відзначає Славу 19 грудня, значить, їх покровитель — Святий Миколай. Коли дівчина виходить заміж, то вона починає відзначати тільки Славу свого чоловіка.

Під час свята господарі за традицією беруть навіть незваних гостей. Шкірного зустрічають хлібом, вином і кашею із зерен пшениці з горіхами, а на святковому столі завжди присутні запечене порося і сарма, схожа на голубці в кислій капусті.

На честь Слави на роботі беруть вихідний: після великих релігійних свят не прийнято працювати і навіть займатися домашніми справами, наприклад прати речі або готувати.

5. Всі діти рано навчаються читати і добре говорять на іноземних мовах завдяки телебаченню

Дубльований переклад — це дорозі задоволення, тому озвучують лише дитячі фільми. Всі іноземні фільми, серіали й телепередачі показують з субтитрами.

4. За рахунок в іноземному банку садять у в язницю

За законом у громадянина або резидента Сербії повинні бути вагомі причини або дозвіл Національного банку Сербії на наявність рахунку в іноземному банку. В іншому випадку його чекає штраф.

При відмові платити, людину відправляють у в язницю, правда за умови, що там є вільне місце. Інакше доведеться» пожити вдома, поки за тобою не приїде конвой.

3. У багатьох є ванни, але лише одиниці користуються ними

У Сербії немає гарячого водопостачання. У будинках встановлюють маленькі електричні водонагрівачі, які дозволяють комфортно приймати душ протягом 15 хвилин. Щоб купатися у ванні або користуватися тропічним душем потрібно бути багатієм, здатним оплатити витрати на роботу великого водонагрівача.

Тут швидко вчишся економити. Щоб менше платити за електрику, намагаєшся не включати одночасно праска і кондиціонер, а пральну машину і водонагрівач включаєш тільки вночі, коли електрика дешевше.

2. Середня зарплата — близько € 300, а рахунок за ЖКГ становить € 100-150

Багато влазять в нескінченні борги; заводять дітей, але продовжують жити з батьками, щоб заощадити на витратах. Закони, здається, тільки погіршують ситуацію. Наприклад, кожен рік батьки зобов’язаннями зобов’язані купувати школярам нові підручники, а на тих, хто перепродує старі книги, полює поліція. На вулицях зустрічаються діти, які співають або грають на музичних інструментах, щоб зібрати гроші на книги.

1. Навіть не маючи свого, серби завжди готові поділитися останнім з тимим, хто потребує

Кілька років тому хтось запустивши акцію, яка називається Kuke dobrote, або дослівно «Гачки доброти»: поруч з контейнерами люди прибивали вішалки, на яких будь-який бажаючий міг залишити пакет з чистимо одягом та їжею для незаможних.

Під час іншої акції перед зимовими холодами збирали теплі речі і верхній одяг для безпритульних. Деякі ресторани і кафе можуть нагодувати безкоштовно пенсіонерів, а в супермаркетах дітей і вагітних пригощають фруктами.

Бонус: 7 корисних лайфхаків для тих, хто хоче побачити Сербію

  • У Сербії немає виходу до моря, але можна приємно відпочити в районі Пекла-Циганлія. Це штучне озеро з пляжем та великою парковою зоною недалеко від центру Белграда, де можна плавати, танцювати, стрибати з тарзанкою, займатися різними видами спорту і просто смажити шашлики.
  • Якщо в кафе пропонують тільки напої, ви можете прийти туди зі своєю закускою.
  • Тут не люблять веганів, але завдяки їх рецептами в останні роки серби розширили пісне меню кафе і ресторанів, включивши в нього каву з рослинним молоком, випічку на основі бананів і гамбургер-плескавицу з котлетою з нуту. Тому, якщо ви вегетаріанець, просто попросіть принести вам пісне меню.
  • Найкращий час для поїздки — квітень або травень, коли можна потрапити на святкування Пасхи, або кінець грудня — початок січня, коли можна побачити, як готуються до Нового року і відзначають Різдво.
  • Саме колоритне дійство, яке можна відвідати в Сербії, — це весілля де-небудь на півдні країни: сотні гостей, кидання сита через дах будинку, стрілянина в повітря, веселі цигани-сурмачі і свято, що триває 2-3 дні, в кращих традиціях фільмів Кустуріци.
  • Для подорожей по країні найзручніше брати автомобіль в оренду. Тоді у вас є можливість відвідати винний льох сім’ї Ковачич, де роблять одне з кращих вин Сербії; прогулятися по національному парку Фрушка-Гора, де можна виявити справжні трюфелі; покататись на лижах з гір Копаоника або провести вихідні в рукотворній селі Еміра Кустуріци, яку побудували для зйомок його фільму «Життя як диво». Не обмежуйтеся перебуванням у столиці.
  • ДПотім можна поїхати на тиждень до моря в сусідню Чорногорію і повернутися в Сербію ще на 30 днів. Без візи від Белграда за кілька годин можна дістатися до Македонії, щоб скупатися в Охридське озеро, або заглянути на уїк-енд в Сараєво або Мостар — найколоритніші міста Боснії і Герцеговині.

Ви б хотіли пожити якийсь час у Сербії чи, може, вже відпочивали там як турист? Розкажіть про свої враження про цю країну та її народ.

Андрій Петренко

Останні повідомлення

22 штати США подали позови проти указу Трампа про скасування надання громадянства за правом народження

18 штатів, включаючи керовані демократами Каліфорнію та Нью-Йорк, подали позов до федерального суду Массачусетсу проти…

4 хвилини тому

Трамп зателефонує путіну та закликатиме його припинити війну – Курт Волкер

«Трамп зателефонує путіну та закликатиме його припинити війну. Я думаю, путін не погодиться» Таку думку…

24 хвилини тому

Генштаб повідомляє про загальні бойові втрати ворога станом на 22 січня 2025 року

Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 22.01.25 орієнтовно склали / The estimated total combat…

42 хвилини тому

Щонайменше 200 тисяч миротворців потрібні Україні, щоб запобігти новому нападу РФ, — Зеленський

За його словами, «це мінімум» за умови, що російська армія нараховуватиме 1,5 млн особового складу,…

49 хвилин тому

Завершити війну в Україні за 100 днів, доручив Трамп спецпредставнику з питань України Келлогу

За даними WSJ, він має план припинення війни, але переговори будуть під чітким контролем президента.

50 хвилин тому

Ранкове зведення Генштабу: протягом минулої доби зафіксовано 121 боєзіткнення

Розпочалась тисяча шістдесят четверта доба широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України. Ситуація на фронті…

1 годину тому