Всім привіт! Мене звуть Паша, і за останні 10 років я встиг побувати в 70 країнах світу. За цей час я на власному досвіді переконався, які речі вам точно знадобляться в чужій країні, а які просто зайвий і непотрібний вантаж, який краще залишити вдома.
Я розповім, як подорожувати без нічого, з комфортом і скільки промов вам дійсно потрібно для поїздки в будь-яку точку планети.
Як все починалося
Мій шлях до самостійних подорожей починався з величезною валізою на коліщатках, стосом путівників, паперових карт і безліччю дрібниць, які я брав на всякий випадок.
А який катастрофою виявився перший досвід користування послугами бюджетного Ryanair, коли мене просто змусили викинути речі з рюкзака у відро для сміття, так як вони перевищували якусь норму! Але самий безглуздий випадок стався, коли я вирішив проїхати на велосипеді з Малаги (Іспанія) до Турку (Фінляндія), не маючи ні найменшого уявлення про велоподорожі.
У мене був 30-кілограмовий рюкзак за плечима і 5 000 км попереду. Але все пішло не за планом в 1-й же день. Спочатку я ледь не відрізав собі палець ножем, коли збирав зламаний в літаку велосипед. На 1-му кілометрі я розбив дзеркало на кермі, а потім з кріплення випав смартфон з навігатором, за яким в наступну секунду проїхав вантажівка.
Але найголовніше, важкий рюкзак так тиснув на плечі, що у мене до кінця 1-го дня подорожі защемило нерв, пальці прийняли форму ручки керма і не розгиналися. На наступний ранок я без жалю викинув в смітник половину справ зі свого багажу і почав записувати предмети, які дійсно потрібно завжди мати з собою далеко від дому.
У мене пішло 10 років, я пройшов близько 230 000 км навколо земної кулі, щоб остаточно сформувати цей список і перевірити його обґрунтованість. У ньому всього 20 пунктів — це речі, які разом важать не більше 5 кг і легко поміщаються в маленький рюкзак.
20. Міні-сумка на плече, а не на пояс
Якщо ви не хочете виглядати як типовий турист, не беріть з собою в подорож сумку на пояс. З нею не завжди зручно сидіти, особливо довгі години в літаку. Найкраща альтернатива — сумка через плече розміром з половину аркуша А4. В неї легко помістяться всі ваші гаджети, документи та готівка.
А якщо ви дуже сильно переживаєте за збереження грошей, їх можна покласти під устілку у взутті або під козирок кепки. Але робіть це лише після проходження огляду в аеропорту, щоб прикордонники не подумали, що це ви від них ховаєте свої цінності.
19. Бахіли, а не тапочки для душу
Питання гігієни в поїздках іноді стоїть досить гостро, особливо якщо ваша подорож проходити в країнах Азії або Південної Америки. Не завжди в готелях або готелях все виглядає так, як на картинках, душові і ванні можуть бути досить брудними.
Щоб не возити з собою мокрі і важкі шльопанці, можна взяти кілька пар бахіл. У них зручно прийняти душ і не шкода відразу викинути. Ще бахіли можна використовувати як шкарпетки, якщо ви промочили взуття (як екстрений варіант на пару годин ходьби по калюжах).
А на пляжі замість в’їхав єтнамок і іншої відкритої взуття безпечніше носити коралові тапочки. У них можна купатися, не побоюючись того, що випадково наступити на гострий камінь, їжака або який-небудь сміття. І їх можна брати додаткову пару взуття в подорожі на короткі відстані.
18. Беруші, а не подушка для шиї
Якщо ви хочете поспати в літаку або автобусі, вам знадобляться беруші (краще кілька пар і на мотузочках, так як вони мають властивість губитися). Я їх використовую, щоб блокувати втомлює гул двигуна і шум голосів занадто гучних пасажирів.
Якою б модною була ваша туристична подушка, з нею вам буде не заснути, якщо правильно вибрати місце. В літаку і автобусі шанс виспатися у вас з’явиться тільки у вікна, так як там трохи більше простору для маневрів, ніж в сусідніх кріслах. І краще спорудити подушку з светри і шарфа звичної прямокутної форми.
17. Рідкий антисептик, а не вологі серветки
Якщо ви звикли дотримувати чистоту під час візиту в чужу країну, то, можливо, стикалися з ситуацією, коли використані вологі серветки нікуди викинути. Ви кладете їх до себе в сумку, забуваєте, в результаті ваш паспорт випадково намокає і всі прикордонні штампи повільно розпливаються.
Для дезінфекції в будь-якому випадку ефективніше використовувати санітарний гель для рук. Не завадить і аналогічний засіб для обробки ніг, оскільки ви будете ходити в поїздці більше звичайного.
16. Серветки, а не рушник
А з туалетним папером і серветками в деяких країнах за межами Європи буває напружено. Тому краще взяти пару упаковок паперових серветок або один рулон паперу з собою, а за необхідності докупити ці речі вже на місці.
Текстильний рушник займає дуже багато місця, довго сохне, так і попросити його можна в кожному пристойному готелі і навіть хостелі. А витирати обличчя під час подорожі гігієнічніше паперовими серветками, а не рушником.
15. Монетки, а не сувеніри
«Монетка від мого нового друга. Він сказав, що я нічого не зможу на неї купити, коли буду дома. Він хотів її використати, щоб загадати бажання, але замість цього віддав мені. Це все, що у нього було з собою. Я думаю, що найголовніше — це увага».
Як-то раз я їхав в автобусі з дуже привабливою мексиканкою, ми розговорилися, обмінялися контактами. Мені захотілося подарувати їй щось на пам’ять, а в гаманці у мене було лише 50 копійок. Я сказави, що це монетка на удачу. Вона так зраділа і здивувалася, що навіть у своєму інстаграмі вирішила написати про цей «щедрий» подарунок. Ось на що здатні 50 копійок за тисячі кілометрів від дому.
Як би дивно це не звучало, візьміть кілька дрібних монет з собою в поїздку. По-перше, з ними легко розлучатися в різних туристичних місцях, щоб загадати бажання або піти на поводу у якогось місцевого забобони. А також це може бути відмінним сувеніром для будь-якого іноземця, з якими ви зустрінетесь під час своєї подорожі.
14. Окуляри зі ступенем захисту s4
При виборі сонячних окулярів віддавайте перевагу не красі оправи, а високому рівню захисту від сонця. Краще придбати цей корисний аксесуар зі ступенем захисту UV 400 або s4. Окуляри вам знадобляться навіть взимку, так як сонце сильно відбивається від снігу, і ваші очі це відразу відчують. В крайньому випадку візьміть 2 пари: одні гарні, для фотографій, а інші менш гламурні, але з високим ступенем захисту від УФ-променів.
13. Одні старі зручні джинси, а не десятки модних
Джинси — самий практичний одяг у подорож, але не потрібно брати кілька пар, щоб змінювати їх кожного дня. Достатня буде однієї парі. Можна взяти старі, трохи рвані, які не шкода буде викинути і купити нові. Темно-сині відтінки — найпрактичніші. І краще обійтися без великої кількості прикрас і дірок на джинсах, так як деякі туристичні місця вас в них можуть і не пустити.
Якщо ви їдете в подорож у гонитві за лайками і сотнями фотографій в різних образах, то перш ніж намагатися вмістити весь ваш шафа в один маленький чемодан, складіть список місць, які ви хочете відвідати. Тепер ви знаєте, скільки нарядів вам може точно стане в нагоді (краще розкласти їх на підлозі для наочності).
До того як стрибати на валізі і рвати блискавку, подивіться прогноз погоди — вона може порушити ваші творчі плани на зйомку. Зробивши поправку на метеоумови, сміливо залишайте вдома рівно половину одягу, яку хотіли брати з собою.
12. Спортивна нижня білизна, а не модні бренди
Пам ” ятайте, що у подорожі ви будете дуже багато рухатися, потіти, і все найкрасивіше, вузьке і модне дуже швидко почне натирати. А ще потрібно подумати про те, як і де доведеться праті білизну, так як набір трусів на всі дні позику половину вашого рюкзака, нехай навіть вони будуть міні та мікро.
Краще заздалегідь подбати про придбання спортивного нижньої білизни (воно теж може бути красивим, а головне, комфортним). А ще його легко прати, і сохне вона всього лише за 1 ніч, навіть не на батареї.
11. Шкарпетки на викид
А ось шкарпеток треба взяти багато і вибрати самі старі, які ви давно хотіли викинути. На жаль, цей предмет гардероба зазвичай довго сохне, навіть на спекотному іспанському сонці (сушив їх прямо на рюкзаку під час тривалого походу). Тому деколи їх легше викидати і купувати нові (так як це не найбільша стаття витрат витрати).
Весь одяг зручніше сортувати за категоріями або по днях, а потім класти в пакети із застібкою типу зіплок. Так речі не промокнути і будуть займати менше місця. А на митному контролі вам не доведеться вивалювати і збирати вміст рюкзака, якщо воно акуратно розкладено по пакетах.
10. Шорти чи спортивні штани
Шорти можуть знадобитися не тільки на пляжі, але і як альтернатива піжамі. Особливо якщо ви зупинилися в гостях або в багатолюдному хостелі, де в білизні розгулювати не вийде. Спортивні штани як запасний комплект штанів або як додатковий теплий одяг річ теж дуже корисна.
9. Куртка з капюшоном, а не парасолька
Легка куртка завжди стане в нагоді, навіть якщо ви летите в теплі краї. У літаку її можна використовувати як ковдру або подушку. І вона надійніше захистить вас від дощу, ніж важка парасолька, яку постійно вивертає вітром. Краще вибирати куртки волого – та вітрозахисні, які зазвичай воліють професійні яхтсмени. Вони витримують практично будь-яку негоду.
8. Синтетичні речі замість бавовняних
Знову ж заради практичності й компактності з собою краще брати синтетичний одяг. Вона менше вбирає вологу і неприємні запахи, швидше сохне і не особливо мнеться. Щоб футболки і кофти займали менше місця, їх потрібно скрутити і закріпити канцелярськими гумками.
Якщо ви відправляєтеся туди, де весь час світить спекотне сонце, зверніть увагу на футболки і кофти з захистом від ультрафіолету. Їх, наприклад, можна побачити на серфінгістах, які багато часу проводять на води під палючим сонцем.
7. Стара банківська карта і скан паспорта
Перед поїздкою відправте скани паспорта, страховки та інших важливих паперів собі на електронну пошту. Якщо ви щось втратите, у вас завжди буде доступ до цих документів. А ось банківські карти краще взяти 2.
Одну з закінченим терміном дії, її ви будете носити в гаманці і використовувати, наприклад, щоб перевірити працездатність незнайомого банкомату. Іноді в будівлю банку можна потрапити тільки з допомогою магнітної стрічки на вашій кредиткою. Для цього теж краще застосовувати стару карту.
А на діючій карті напишіть неправильний PIN-код (або декілька) і зітріть 3-значний код безпеки на звороті. Але спочатку запамятайте та запишіть як останні 3 цифри вигаданого телефонного номера. Якщо ваша карта потрапить у чужі руки, шахраї будуть намагатися ввести неправильний пароль, а після декількох спроб банкомат просто проковтне картку.
6. Замок
У досвідченого туриста завжди знайдеться свій замок. Він часто потрібен в готелях, де вам можуть надати тільки шафка, а за замок необхідно окремо платити. Ви зможете закрити на замок рюкзак, щоб під час прогулянки його не змогли відкрити зі spini. А ще в поїздці в автобусі чи поїзді, наприклад в Південній Америці чи Індії, краще пристебнути рюкзак або сумку до крісла, щоб їх не потягли.
5. Вівсяна каша, а не бутерброди
Якщо ви плануєте взяти з собою в дорогу трохи їжі, то не обмежуйте вибір бутербродами та солодощами. Вівсяна або будь-яка інша каша швидкого приготування — ваш рятувальний круг, якщо ви несподівано зголоднієте. А ще вона допомагає довше зберегти почуття ситості. Окріп можна попросити як під час польоту лоукостерами, так і в будь-якому mcdonald’s.
4. Косметичні засоби в особливій упаковці
Всі знають, що на борт літака можна брати не більше 100 мл рідини, але в деяких авіакомпаній (особливоу бюджетних) існує ще одне правило. Всі ємності з рідинами (до речі, твердий дезодорант служба контролю теж сюди відносить) повинні поміщатися в один маленький прозорий пакет, який вони видають.
Тому перед подорожжю перевірте загальний обсяг всіх необхідних вам косметичних засобів. Щоб не брати з собою десятки баночок і склянок, ви можете наповнити коктейльні трубочки необхідною кількістю крему і заклеїти з 2 сторін скотчем. А у поїздці їх можна використовувати як тюбики із зубного пастою, видавлюючи необхідну кількість. Щоб не заплутатися у своєму арсеналі, на кожній трубочці (краще брати різнокольорові) маркером можна підписати назва вмісту.
3. Міні-аптечка, а не весь арсенал ліків
Перш ніж збирати аптечку, пам ” ятайте, що не в усі країни дозволено ввозити ліки без рецепта, якісь речовини взагалі заборонені. Тому спочатку почитайте митні правила.
Замість медичного пластиру можна взяти широку медичну клеєння стрічку, вона краще захистить мозолі і не буде відвалюватися. Засіб, що допомагає при укусах комах, теж буде не зайвим, якщо ви їдете в тропіки.
А спрей від комарів найкраще купувати на місці. Те, чим ви звикли користуватися у себе на батьківщині, може просто не діяти на місцеві види мошкари. І, звичайно, препарат від опіків нагоді завжди, як би ретельно ви не наносили крем від сонця.
2. Трійники та перехідники
Одна з найбільш корисних речей в подорожі — трійник для розетки. В аеропорту, хостелі і в інших місцях на одне джерело живлення може бути ціла група бажаючих. Взявши трійник, ви завжди зможете зарядити свій гаджет, навіть якщо хтось зайняв там місце раніше вас. Уважно почитайте про тип розеток і напрузі мережі в тій країні, куди ви збираєтеся. Краще купити перехідник наперед, щоб не шукати його в самий критичний момент.
1. Смартфон з невід’ємною батареєю, а не зовнішній акумулятор
Перед поїздкою перекачайте всі фотографії і важливу інформацію з телефону в хмару або на флеш-карту, а також запишіть IMEI-номер вашого гаджета і встановіть пароль, щоб захистити пристрій в разі крадіжки або втрати.
Пам ” ятайте, що ви їдете в подорож, щоб побачити щось нове, поспілкуватися з цікавими людьми, перейнятися культурою іншої країни. Тому не варто розраховувати на те, що ви зможете постійно сидіти в соціальних мережах і насолоджуватися переглядом відео. Смартфон вам потрібен тільки для навігації і фотографування. На виконання цих функцій його заряду повинно вистачити на цілий день.
Не варто купувати місцеву сім-картку з безлімітним інтернетом, адже безкоштовно скористатися Wi-Fi можна у всіх готелях і хостелах, а також в аеропортах, торгових центрах, ресторанах швидкого харчування і навіть у громадському транспорті.
Але будьте пильні і не підключайтеся до незнайомих мереж з ліпленням Free Wi-Fi, це може бути небезпечно. Назва мережі повинно відповідати найменуванню аеропорту, готелю чи ресторану.
До речі, не варто витрачатися на сім-карті, брати з собою додатковий акумулятор (який деякі авіакомпанії навіть забороняють перевозити) і переживати, що у вас гаджет розрядиться в самий невідповідний момент. Якихось 15 років тому все прекрасно обходилися в подорожах без смартфонів і отримували навіть більше вражень від своїх пригод.