Гарячий пар має не лише санітарно-гігієнічної, але й оздоровчою функцією. Розповімо про користь лазні детальніше…
Останнім часом відроджуються традиції відвідування лазень, причому багато хто з любителів віддають перевагу парілкам. І це зрозуміло, адже гарячий пар має не лише санітарно-гігієнічної, але й оздоровчою функцією.
Про користь лазні
- Висока температура ванни благотворно впливає на шкіру і підшкірні шарі. Розкриваються роками закупорені пори, через які виходять забруднення, шлаки, прискорюється обмін речовин.
- Користь лазні полягає в тому, що шкіра краще дихає і як би молодіє, що дуже добре для жінок і підлітків, що страждають акне. За температури +37° гинуть грибкові паразити, а при 39° багато бактерії.
- Перебування в лазні благотворно впливає і на внутрішні органи. Коли людина паритися, спочатку підвищується температура шкіри, потім починається потовиділення і шкіра починає охолоджуватися, а температура внутрішніх органів підвищуватися. Приблизно через півгодини вона досягає 38-39° . Це відповідає гарячкового стану, при якому різко активізуються обмінні процеси, гинуть бактерії і віруси. Чимала користь, правда?
- За одне відвідування лазні доросла людина втрачає до 1,5 літра поту, з яких виходить молочна кислота – головний винуватець стомлення, непотрібні організму речовини, які гальмують життєво важливі процеси.
- У парильні лазні розслабляється вегетативно-нервова система і м язовий апарат, завдяки чому зменшуються болі, підвищується імунітет, знімаються стреси, підвищується настрій.
- Лазня служить ліками для нормалізації тиску, хвороб нирок, суглобів, а так само допомагає при лікуванні вивихів, травм, розтягувань.
Для посилення користі любителі лазні готують спеціальні склади для парі: хлібні кваси, сік берези, відвари з липового цвіту, листя, хвої, ромашки, гірчиці. А також мазі з редьки, хрону, скипидару, дьогтю.
Віник – головний помічник!
Особлива роль відводиться вінику. Віники, заготовлені з різних порід дерева або трав, що володіють різним лікувальним ефектом.
- Черемховий віник, має найбільшу бактерицидну активність, в парильні від нього йде тонкий аромат, але він недостатньо гнучкий.
- Вишневий віник дуже м’яка який і добре підходить для масажу.
- Віник з поліну корисний при захворюванні органів травлення.
- Кленовий тонізує, знеболює, хороший антисептик.
- Віник з ясена допомагає при ревматизмі, артриті. Добре вдихати пар від нього при застуді.
- Віник з ліщини хороший при варикозному розширенні вен, шкірних захворюваннях.
- Віники з кропиви і берези чудово тонізують і зміцнюють тіло, знімають втому.
Перед лазнею добре заварити чай з цілющими травами – липовим цвітом, м’яка п’ятою, листям малини і чорної смородини.
Як отримати від лазні користь?
Лазневі процедури починають з підготовки...
- Протоплену баню потрібно провітрити, потім піддати на камені гарячої води і почекати у передбаннику хвилин 10, в цей час можна підготувати віник, зануривши його в холодній води, що б він розправив листя.
- Потім заходите в лазня і кладіть його в гарячу воду, вода ця так само буде корисною, ві можете обполоснутися їй після миття, або піддати її на камені. Пар придбає аромат віника.
- Не поспішайте заходити в парну, полежіть, прогрійте. Не заходьте відразу надовго, краще зробити кілька коротких заходів.
- У парильні добре дихати через віник. Знавці російської лазні паряться в рукавицях і шапочках.
- Не плескайте відразу багато води на кам’янку, не створюйте надлишок парі. Ковшиком треба плескати в світові.
- Зміст банних процедур очищення тіла і душі. Добре попаритися, ви зрозумієте сенс прислів’я «Лазня – мати одного».
Звичайно, якщо ви тільки починаєте своє знайомство з лазнями, спочатку проконсультуйтеся у лікаря, щоб отримати від неї користь саме. Не відвідуйте лазня при загостренні захворювань, при неясних болях у грудях і при підвищеному тиску крові.