Здоров'я

Гормон гарного самопочуття і довголіття

Сон — найкращі ліки

Як би не намагалася людство протягом багатьох століть, кошти, здатного зупинити старіння і зберегти вічну молодість, досі не винайшли. Однак не варто впадати у відчай, адже хоч і не зберегти навічно, але істотно продовжити молодість цілком реально, для цього потрібно всього лише дотримуватися ряду правил, які забезпечать здоров’я і силу нашого організму.

Приділяючи щодня увагу своєму тілу, піклуючись про харчування, виконуючи фізичні вправи, відмовившись від шкідливих звичок і ведучи здоровий спосіб життя, ви зможете істотно наблизити свою мрію і довго не замислюватися про свій вік. Ті, хто вже випробував на собі подібні методи подовження молодості, з упевненістю скажуть, що це дійсно працює, адже навіть літні люди можуть відчувати себе юними і життєрадісними.

Мова піде про один з найважливіших факторів довголіття (деякі вчені считают його головним), що отримав назву «гормон вічної молодості» – мелатоніні.

ГОРМОН, ЯКИЙ СТАВ «ХІТОМ» АПТЕЧНИХ ПРОДАЖІВ

Мелатонін – це гормон, який виробляється в людському організмі. Його відкрив у 1958 році дерматолог з Єльського університету професор Аарон Лернер. Подальші численні дослідження цього гормону показали, що він грає величезну роль у підтриманні здоров’я, профілактиці захворювань і продовження молодості. Мелатонін сприяє зниженню рівня холестерину в крові, знижує руйнівну дію гормонів стресу, які можуть пошкодити серцевий м яз, особливо в літньому віці, коли організму складніше відновитися після хвороби, сумної події, зварювання, розчарування.

Крім того, мелатонін — захист від підвищеного кров’ю трав’яного тиску, алергічних захворювань, застуд, помічник при лікуванні шизофренії, хвороби Альцгеймера і паркінсонізму. Легше назвати хвороба, яка непідвладна мелатоніну, тому, регулюючи всі системи організму, що він здатний боротися з багатьма захворюваннями. Цей гормон сприяє і запобігання хвороб.

Мелатонін настільки важливий для збереження і відновлення організму, що його навіть стали випускати у вигляді препаратів і продавати в аптеках. Сьогодні для багатьох американців і європейців вважається нормою прийом мелатоніну на ніч, подібно вітамінів. У свій час цей гормон був в Америці хітом продажів. Кожна аптека і кожен магазинчик здорового харчування вважали своїм обов’язком виставляти у вітрині картинку з ліпленням: «У нас є мелатонін», щоб залучити покупців.

Але… з таким же успіхом будь-який з нас міг би повісити таку картинку собі на грудях, тому що у нас з вами теж є мелатонін, і більшості зовсім не потрібно купувати його в аптеці. Існує чимало природних способів підняти рівень гормону в організмі в будь-якому віці.

ЕПІФІЗ – ГОЛОВНИЙ ВИРОБНИК МЕЛАТОНІНУ

Ще кілька десятків років тому в медичних енциклопедіях різних країн світу можна було прочитати про «непоказною горошині», що знаходиться в глибині людського мозку, наступне: «Епіфіз або шишковидна заліза, — рудиментарний орган, самостійного значення не має». Дослідження останніх 40 років спростували це твердження. Встановлено, що саме епіфіз виробляє особливий гормон мелатонін, який контролює вікові зміни.

Максимальна вироблення мелатоніну спостерігається в дитячому віці, потім йде на спад. Після досягнення дитиною 12 років стан його імунітету контролюється мелатоніном, максимальна вироблення якого в організмі досягається до 25-річного віку, а потім починає знижуватися. Після 60-ти років рівень мелатоніну знижується до 20% від норми і нижче. Відповідно, відбувається різке зниження імунітету, виникають «вікові хвороби».

Гормон хорошего самочувствия и долголетия

Вчені припускають, що причиною цього є надлишок вільних радикалів (агресивні молекули, які ушкоджують мембрани клітин) в організмі, на боротьбу з якими витрачаються запаси мелатоніну. Тому щоб запобігти зайві витрати цього гормону, потрібно приймати заходи по боротьбі з вільними радикалами, одна з них — рослинна дієта, багата антиоксидантами – головними захисниками організму від вільних радикалів. Саме вони нейтралізують вільні радикали, основними джерелами яких прийнято вважати жирну їжу, важкі метали, які надходять з навколишнього середовища, і тютюновий дим.

Епіфіз ще називають серцем мозку. Він з допомогою мелатоніну допомагає серцю працювати протягом усього життя людини, передаючи його сигнали по всьому організму.

Відновлення початкового рівня мелатоніну в організмі не тільки оновлює регулювання всіх біологічних систем та органів, але і омолоджує сам епіфіз, відновлюючи його здатність до самостійного вироблення мелатоніну.

ЧОМУ СОН — «НАЙКРАЩІ ЛІКИ»

«Сон — найкращі ліки», «З горем потрібно переспати» — ці народні мудрості абсолютно праві. Безліч наукових досліджень підтверджують: хто багато спить, тієї довше живе і менше хворіє.

Вчені знайшли науково-практичне обгрунтування цього. Справа в тому, що саме вночі виробляється 70% добової кількості мелатоніну. Саме він регулює біоритми: допомагає пристосовуватися до зміни дня і ночі, відправляє в зимову сплячку тварин і дружині нас в ліжко з настанням темряви. Вироблення гормону починає рости в сутінки, досягає максимуму з 0 до 4.00 ранку і з світанком падає. Ми поринаємо в сон, а мелатонін приймається за роботу — відновлює, ремонтує, зміцнює… Адже він — один з найсильніших природних імуномодуляторів та антиоксидантів.

«Якщо епіфіз уподібнити біологічним годинником, то мелатонін — маятник, який забезпечує їх хід, — пояснює професор Володимир Анісімов, президент Геронтологічного товариства РАН. — Як відомо, чим менше амплітуда маятника, тім швидше зупиниться годинниковий механізм». З віком виробництво мелатоніна зменшується, і це є сигналом для всіх інших систем організму, що настав час здаватися, пора старіти.

Якщо мелатоніну не вистачає в молодому організмі, то він також починає старіти прискореними темпами. Переконливі дані інших великих досліджень показують, що люди, які змушені регулярно працювати ночами, а значити відчувають хронічний дефіцит мелатоніну, мають на 40-60% більший ризик розвитку коронарної хвороби серця і судин та метаболічного синдрому — сукупності ожиріння, гіпертонії, діабету і атеросклерозу, словом, букет, який вкорочує життя людині.

Ніч і темрява – два важливих фактора виробництва мелатоніну

Вчені нікого ще один важливий висновок: спати треба саме вночі і саме в темряві. Чому? Справа в тому, що епіфіз днем виробляє серотонін — речовина, зване гормоном задоволення, або гормоном щастя. Якщо серотоніну достатня — у нас гарний настрій і життя нам в радість. А якщо недостатньо — виникає апатія, пригніченість і пригніченість, депресія або, навпаки, підвищена агресивність, дратівливість, тривожність і неспокій.

А від коли за вікном темніє, епіфіз починає виробляти мелатонін. Темрява (бажано повна) і ніч — вісь два найважливіших умов його утворення. Якщо б ми жили у злагоді з природою, яка запрограмувала наш організм на слідування природних добовим ритмам, на ті, щоб вставати зі світанком і лягати спати із заходом сонця, було б значно менше хвороб і передчасних смертей.

Природа не могла передбачати, що люди винайдуть електрика і зможуть вечорами, а то й ночами, спати при світлі ламп і тим самим позбавляти себе життєво необхідного гормону. Важливо знати, що найбільш активно мелатонін виробляється в період з про до 4 годин ночі. У ці години треба постаратися не просто відпочивати, а саме спати, щоб організм виробив досить мелатоніну для свого відновлення.

А чому найбільш міцний сон в передранкові години? Тому що саме в цей час досягається найвища концентрація в крові накопиченого за ніч мелатоніну. Альо про запас запастися мелатоніном неможливо: виробленої за ніч «порції» вистачить тільки до наступного вечора. Люди, які віддають перевагу нічний спосіб життя, повинні мати на увазі, що денний сон зовсім не компенсує відсутність нічного. Навіть якщо ви після безсонної ночі намагаєтеся відіспатися вдень — в організмі не буде вироблятися мелатонін, а значити повноцінним такий відпочинок навряд чи може вважатися.

Вчені вважають, що саме надмірна освітленість вкорочує життя жителям великих міст, і навіть ввели спеціальний термін «світлове забруднення».

Тому, візьміть на озброєння п’ять «нічних радий»:

1. Закривати на ніч вікна щільними шторами.

2. Не спіть з увімкненим нічником або телевізором.

3. Встаючи вночі, не запалюйте світло. Для освітлення туалету досить тьмяної лампи-нічника, вмикається в розетку.

4. Якщо засиділись допізна, освітлення кімнати має бути неяскравим і вже точно не лампою денного світла.

5. Намагайтеся засипати не пізніше півночі: максимум мелатоніну виробляється з 0 до 4 ранку.

ЯК СТИМУЛЮВАТИ ВИРОБЛЕННЯ МЕЛАТОНІНУ?

На щастя, це зовсім не складно — і навіть приємно, коли ввійдеш у смак.

По-перше, поважайте добові цикли. В організмі тих, хто лягає рано (близько 10 годин вечора) і встає з світанком, виробляється найбільша кількість мелатоніну за ніч і вони відчувають себе більш енергійними і працездатними весь день.

По-друге, майте на увазі, що багато ліків, кава, алкоголь і нікотин знижують вироблення мелатоніну.

По-третє, намагайтеся включати в свій раціон більше продуктів, що містять амінокислоту під назвою триптофан: саме вона є «будівельним матеріалом» для серотоніну, так і для мелатоніну. Найбільше триптофану міститься в сирах твердих сортів, курячих яйцях, нежирного м’ясного ясі, квасолі, гарбузовому насінні, горіхах.

З деяких продуктів мелатонін можна отримувати і в готовому вигляді, адже цей гормон виробляють не тільки люди і тварини, альо навіть рослини, і найбільшою мірою — кукурудза, рис, овес, ячмінь, помідори, банани. Їжте ці продукти приблизно за годину до того, як лягти в ліжко. За цей час рівень мелатоніну в крові підвищиться, і ви відчуєте його заколисливий ефект.

Треба зазначити, що насамперед вуглеводна їжа сприяє виробленню мелатоніну в організмі. Тільки врахуйте: вуглеводний «снодійний» вечеря потрібно з’єднання їсти на голодний шлунок, він не повинен містити білкових продуктів, кількість жирів слід звести до мінімуму. Макарони, наприклад, краще приготувати з овочевою підливою, а картоплю — запекти в шкірці.

По-четверте, не забувайте про вітаміни. Деякі з них, наприклад В3 і В6, можуть підвищувати виробництво мелатоніну. Велика кількість вітаміну Вз міститься в абрикосах, насінні соняшнику, цільних зернах пшениці, ячменю, а вітаміну В6 в цільних зернах пшениці, моркви, лісових горіхах, сої, сочевиці, а також креветках і лососевих риб.

Тім, хто воліє отримати ці вітаміни у вигляді аптечних препаратів, необхідно знати, що вітамін В6 рекомендується приймати в першій половині дня — він спочатку надає збудливу дію і може перебити сон. Вітамін Вз краще приймати ввечері разом з кальцієм (1000 мг) і магнієм (500 мг), які в цей час доби також сприятимуть виробленню мелатоніну.

По-п’ятдесят п’яте, слідкуйте за електромагнітним фоном. Електромагнітні поля негативно впливають на роботу шишкоподібної залози. По можливості обмежте повсякденний контакт з цими полями, хоча б вночі (приберіть із спальні електронну техніку). Основні їх джерела — комп’ютерній комп’ютери, копіювальні апарати, телевізори, лінії електропередачі, а також погано ізольована проводка.

ЧИ НЕ НЕБЕЗПЕЧНО ЦЕ?

Як відомо, у кожної медалі-свій зворотний бік. Для мелатоніну вона поки ще не виявлена. Однак повальне захоплення американців подібними гормональними препаратами викликає занепокоєння медиків. Справа в тому, що прийом навіть порівняно невеликий їх дози (1-2 мг) викликає збільшення вмісту мелатоніну в крові у порівнянні з природними рівнем в сотні разів. Фармацевти заклали цю дозу свої препарати, щоб забезпечити достатня високий рівень гормону в крові протягом ночі і отримати гарантований снодійний ефект. Сама шишкоподібна залоза виробляє гормон в значно меншій кількості, але постійно і згідно з певними закономірностями.

Тому багато дослідників прийшли до висновку, що додаткове введення цього гормону може бути корисно тільки хворим і людям похилого віку.

Проте піклуватися про природному рівні підвищення мелатоніну винен кожен, хто бажає зберегти або поліпшити своє здоров’я, збільшити тривалість життя.

Дослідження показали, що зупинити процес старіння можна негайно. Вчені впевнені, що ми здатні використовувати свій біологічний потенціал до 120 років.

Лабораторні тести показали зв’язок підвищення рівня мелатоніну із зростанням опірності до захворювань, відродженням сексуальної активності, яка зберігається до самої смерті.

Вчені стверджують, що мелатонін здатний не тільки на добру третину продовжити життя людини, але і змінити її якість, зберегти молодість і дозволити залишитися енергійним і життєрадісним протягом усього життя

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України