Глава УГКЦ у Дніпрі відзначив лауреатів шостої Відзнаки блаженного священномученика Омеляна Ковча

Війна знову постукала до нашого дому. Почався час великого страждання і випробовування. З іншого боку, це час, коли ми тут, на землі, можемо побачити Бога. Бо каже Христос: «Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать».

Звернувся Глава і Отець УГКЦ Блаженніший Святослав до благодійників і волонтерів, медиків і військових, громадських діячів, вручаючи їм Відзнаку блаженного священномученика Омеляна Ковча за особистий приклад жертовності та гуманізму в Дніпровській обласній клінічній лікарні імені І. Мечникова  30 листопада.

Додамо, цьогорічними лауреатами Відзнаки стали: Міжнародний благодійний фонд «Кожен може», Дніпровська обласна клінічна лікарня імені І. Мечникова, Адам Міхнік, польський громадсько-політичний діяч, журналіст, видавець, дисидент і політв’язень часів ПНР, Ігор Лук’янець, старший солдат Збройних сил України, Володимир Гера, старший лейтенант Збройних сил України.

«Ми прибули сюди до цієї відомої лікарні, бо тут особливе місце і простір, де ви служите і рятуєте життя наших героїв, бачите кров, страждання, сльози. Ми знаходимося у колі «боговидців», – сказав Глава УГКЦ.- Ці цінності за які ми шануємо священномученика Омеляна, як особу, що осягнула особливого виду  і рівня святості, не закриті в минулому. Вони продовжують втілюватися й сьогодні…». Адже є люди та спільноти, які, можливо й не знають про рівні святості, та спонтанно живуть цими засадами, розмовляючи різними мовами, належачи різним Церквам та релігіям: «Дух Господній допомагає нам сьогодні в цей трагічний час піднятися над цими умовностями і побачити, що Бог є одним єдиним для всіх. Бо ми на Його образ і подобу були сотворені». Тож Глава УГКЦ та члени Комітету із вшанування пам’яті блаженного священномученика Омеляна  Ковча відзначили людей, які особливо близькі до цих засад і принципів, за якими будують своє життя і служіння.

Як сказав промовець, в християнському розумінні святість людини може мати різні рівні. Одним із найвищих рівнів святості, які майже однаково трактують різні релігії та конфесії – це можливість людини бачити Бога. До прикладу, пророк Мойсея був «боговидцем», бо на горі Синай, коли отримував Закон, то розмовляв з Богом сам-на-сам. «Сьогодні ми прагнемо вручити цьогорічним лауреатам нагороду імені священика нашої Церкви, якого ми можемо назвати «боговидцем». Він був звичайним греко-католицьким священиком в Перемишлянах. Мав багато дітей і добре розумів, що означає виховати добрих людей. Та коли розпочалася війна, Бог поставив перед ним нові душпастирські завдання. У часи Голокосту, коли він бачив, як його сусідів та знайомих ведуть на смерть, він почав все робити, аби рятувати синів і дочок єврейського народу. За це загинув в концтаборі в Майданеку», – розповів Блаженніший Святослав, додаючи о. Омелян є прикладом для наслідування. Тому в УГКЦ священномученик Омелян Ковч проголошений покровителем душпастирів, щоби священики були подібними до нього.

Департамент інформації УГКЦ

Довідка:

Омелян (Еміліан) Ковч – священномученик УГКЦ, праведник України. Греко-католицький священик, що все своє життя присвятив допомозі ближньому. Будучи капеланом в Українській галицькій армії завжди перебував із вояками на передовій, щоб підтримати їх морально та й фізично. На парафіях, де він служив, одразу брався за організацію громадського та культурного життя парафіян. Проводив прощі та євхаристійні здвиги (собори) навіть у час радянської окупації. Був активним у суспільно-політичному житті українців, за що неодноразово переслідувався як польською, так і радянською і нацистською владами. Під час одного із своїх ув’язнень написав книгу — «Чому наші від нас втікають». Під час нацистської окупації допомагав євреям, врятував більше десятка осіб, зокрема відомого белзького рабина Арона Рокеаха. Його допитували у тюрмі на Лонцького у Львові, де вимагали визнання вини і відмови від подальшого хрещення євреїв, а також відмови від протестів засудження дій нацистської влади. За свої дії був ув’язнений та відправлений до концтабору Майданек, де й помер та був спалений в крематорії.

Комітет із вшанування пам’яті Блаженного Священномученика Омеляна Ковча було засновано у 2010 році. Його Почесним головою є кардинал Любомир Гузар. Діяльність Комітету здійснюється під патронатом Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава.

Зусилля Комітету мають на меті сприяти втіленню ідей Блаженного Священномученика Омеляна Ковча задля міжнаціонального, міжконфесійного та міжрелігійного діалогу, плекання толерантності і взаєморозуміння в суспільстві, популяризації соціально-корисної та благодійної діяльності.

Комітет дбає про відновлення пам’яті про отця Омеляна Ковча і поширення знань та відомостей про його видатне життя, мученицьку смерть і великий подвиг жертовності та любові до людей.

У 2010 році Комітет заснував Відзнаку Блаженного Священномученика Омеляна Ковча, яка вручається щорічно за значний внесок у справу екуменічного і культурного діалогу, міжрелігійного та міжнаціонального порозуміння та за особистий життєвий приклад жертовності і гуманізму. Серед лауреатів Відзнаки є Ліна Костенко, Євген Сверстюк, Арон Вайс, спільнота св. Егідія з Рима, Український католицький університет та інші. Докладний перелік лауреатів Відзнаки минулих років можна переглянути на сайті, присвяченому Омеляну Ковчу – http://kovch.org.ua

Джерело: Департамент інформації УГКЦ

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

twelve − 11 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh