Авторські статтіДуховне

Глава УГКЦ у Дніпрі відзначив лауреатів шостої Відзнаки блаженного священномученика Омеляна Ковча

Війна знову постукала до нашого дому. Почався час великого страждання і випробовування. З іншого боку, це час, коли ми тут, на землі, можемо побачити Бога. Бо каже Христос: «Блаженні чисті серцем, бо вони Бога побачать».

Звернувся Глава і Отець УГКЦ Блаженніший Святослав до благодійників і волонтерів, медиків і військових, громадських діячів, вручаючи їм Відзнаку блаженного священномученика Омеляна Ковча за особистий приклад жертовності та гуманізму в Дніпровській обласній клінічній лікарні імені І. Мечникова  30 листопада.

Додамо, цьогорічними лауреатами Відзнаки стали: Міжнародний благодійний фонд «Кожен може», Дніпровська обласна клінічна лікарня імені І. Мечникова, Адам Міхнік, польський громадсько-політичний діяч, журналіст, видавець, дисидент і політв’язень часів ПНР, Ігор Лук’янець, старший солдат Збройних сил України, Володимир Гера, старший лейтенант Збройних сил України.

«Ми прибули сюди до цієї відомої лікарні, бо тут особливе місце і простір, де ви служите і рятуєте життя наших героїв, бачите кров, страждання, сльози. Ми знаходимося у колі «боговидців», – сказав Глава УГКЦ.- Ці цінності за які ми шануємо священномученика Омеляна, як особу, що осягнула особливого виду  і рівня святості, не закриті в минулому. Вони продовжують втілюватися й сьогодні…». Адже є люди та спільноти, які, можливо й не знають про рівні святості, та спонтанно живуть цими засадами, розмовляючи різними мовами, належачи різним Церквам та релігіям: «Дух Господній допомагає нам сьогодні в цей трагічний час піднятися над цими умовностями і побачити, що Бог є одним єдиним для всіх. Бо ми на Його образ і подобу були сотворені». Тож Глава УГКЦ та члени Комітету із вшанування пам’яті блаженного священномученика Омеляна  Ковча відзначили людей, які особливо близькі до цих засад і принципів, за якими будують своє життя і служіння.

Як сказав промовець, в християнському розумінні святість людини може мати різні рівні. Одним із найвищих рівнів святості, які майже однаково трактують різні релігії та конфесії – це можливість людини бачити Бога. До прикладу, пророк Мойсея був «боговидцем», бо на горі Синай, коли отримував Закон, то розмовляв з Богом сам-на-сам. «Сьогодні ми прагнемо вручити цьогорічним лауреатам нагороду імені священика нашої Церкви, якого ми можемо назвати «боговидцем». Він був звичайним греко-католицьким священиком в Перемишлянах. Мав багато дітей і добре розумів, що означає виховати добрих людей. Та коли розпочалася війна, Бог поставив перед ним нові душпастирські завдання. У часи Голокосту, коли він бачив, як його сусідів та знайомих ведуть на смерть, він почав все робити, аби рятувати синів і дочок єврейського народу. За це загинув в концтаборі в Майданеку», – розповів Блаженніший Святослав, додаючи о. Омелян є прикладом для наслідування. Тому в УГКЦ священномученик Омелян Ковч проголошений покровителем душпастирів, щоби священики були подібними до нього.

Департамент інформації УГКЦ

Довідка:

Омелян (Еміліан) Ковч – священномученик УГКЦ, праведник України. Греко-католицький священик, що все своє життя присвятив допомозі ближньому. Будучи капеланом в Українській галицькій армії завжди перебував із вояками на передовій, щоб підтримати їх морально та й фізично. На парафіях, де він служив, одразу брався за організацію громадського та культурного життя парафіян. Проводив прощі та євхаристійні здвиги (собори) навіть у час радянської окупації. Був активним у суспільно-політичному житті українців, за що неодноразово переслідувався як польською, так і радянською і нацистською владами. Під час одного із своїх ув’язнень написав книгу — «Чому наші від нас втікають». Під час нацистської окупації допомагав євреям, врятував більше десятка осіб, зокрема відомого белзького рабина Арона Рокеаха. Його допитували у тюрмі на Лонцького у Львові, де вимагали визнання вини і відмови від подальшого хрещення євреїв, а також відмови від протестів засудження дій нацистської влади. За свої дії був ув’язнений та відправлений до концтабору Майданек, де й помер та був спалений в крематорії.

Комітет із вшанування пам’яті Блаженного Священномученика Омеляна Ковча було засновано у 2010 році. Його Почесним головою є кардинал Любомир Гузар. Діяльність Комітету здійснюється під патронатом Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава.

Зусилля Комітету мають на меті сприяти втіленню ідей Блаженного Священномученика Омеляна Ковча задля міжнаціонального, міжконфесійного та міжрелігійного діалогу, плекання толерантності і взаєморозуміння в суспільстві, популяризації соціально-корисної та благодійної діяльності.

Комітет дбає про відновлення пам’яті про отця Омеляна Ковча і поширення знань та відомостей про його видатне життя, мученицьку смерть і великий подвиг жертовності та любові до людей.

У 2010 році Комітет заснував Відзнаку Блаженного Священномученика Омеляна Ковча, яка вручається щорічно за значний внесок у справу екуменічного і культурного діалогу, міжрелігійного та міжнаціонального порозуміння та за особистий життєвий приклад жертовності і гуманізму. Серед лауреатів Відзнаки є Ліна Костенко, Євген Сверстюк, Арон Вайс, спільнота св. Егідія з Рима, Український католицький університет та інші. Докладний перелік лауреатів Відзнаки минулих років можна переглянути на сайті, присвяченому Омеляну Ковчу – http://kovch.org.ua

Джерело: Департамент інформації УГКЦ

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України