З приходом зими багато хто з нас думали, як би підкріпитися вітамінами, адже взимку організм виснажується» і не доодержує важливі елементи. Але поряд з нестачею вітамінів існує і ризик надлишку вітамінів – гіпервітаміноз. Надлишок водорозчинних вітамінів без проблем виводиться з організму. В такому разі доречно говорити про шкоду вітамінів. Так-так, саме шкоду. Справа в тому, що надлишок жиророзчинних вітамінів, таких як А, D, Е і K накопичується в організмі і призводить до небажаних побічних ефектів. Розповідаємо, чому це небезпечно.
Майже неможливо отримати передозування вітамінами, які надходять у наш організм з продуктів. Найчастіше це трапляється із-за прийому синтетичних вітамінних комплексів. У деяких випадках це, звичайно, може бути виправдано, але тільки після консультації з лікарем і проведення необхідних аналізів. Хоча і прийом синтетичних вітамінів навряд чи може привести до передозування – адже ніхто не приймає ударну дозу, але вчені припускають, що навіть невелике перевищення денної норми може проявлятися у порушеннях сну і концентрації, онімінні, підвищеної дратівливості.
Як же проявляється гіпервітаміноз?
Гіпервітаміноз вітаміну А
Завдяки достатній кількості вітаміну А ви можете читати без окулярів, так як цей вітамін покращує зір. Але зайва його кількість накопичується в організмі і призводить до небажаних наслідків. Перші ознаки передозування вітаміном А – нечітке зір і головні болі. До інших симптомів відносяться блювання, діарея, випадання волосся, біль у суглобах, порушення менструального циклу, ураження печінки, остеопороз і ураження нервової системи. У вагітних жінок надлишок вітаміну А може призвести до пороків розвитку плоду.
Джерела вітамінів:
- Вітамін D3: можна отримати тільки від сонячних променів. Частіше гуляйте.
- Вітамін D2: яєчний жовток, білі гриби, вершкове масло, сметана, вершки.
- Вітамін В1: насіння, горох, квасоля, вівсяна, гречана крупа, пшоно, печінка.
- Вітамін В2: зелений горошок, баклажани, волоські горіхи, сир.
- Вітамін В6: волоські горіхи, гречана, перлова і ячна крупа, родзинки, гарбуз, картопля, фундук, сір.
- Вітамін В12: печінка, риба, яловичина, свинина, баранина, кролик, яйця, сметана, голландській сір.
- Вітамін С: обліпиха, чорна смородина, болгарський перець (зелений), петрушка, кріп, шипшина, брокколі, ківі, капуста, цитрусові.
Гіпервітаміноз вітаміну D
Вітамін D відомий як «вітамін сонця» і відповідає за відкладення кальцію і фосфору в кістках. Без цього вітаміну ми були б «м’яка якими», в буквальному сенсі цього слова. Хоча передозування вітаміном D – рідкісне явище, але вона трапляється із-за прийому вітамінних добавок. Ознаками гіпервітамінозу D є загальна слабкість, слабкість в кістках, камені в нирках і інші проблеми з нирками, глухота, нудота, блювання, головний біль, невтолима спрага, втома, рясне сечовипускання і втрата апетиту. Крім того, підвищується рівень холестерину в крові і кров’яний тиск.
Гіпервітаміноз вітаміну Е
Цей вітамін ще називають «репродуктивним», так як він грає важливу роль в репродуктивній функції. Альо його користь цим не обмежується. Вітамін Е є антиоксидантом, що уповільнює старіння, покращує циркуляцію крові, забезпечує згортання крові і загоєння ран. Але від надлишку вітаміну Е виникає нудота, блювота, сильна втомлюваність, слабкість у м язах, підвищується кров’яний тиск, погано загоюються рани. Може навіть виникнути легенева емболія – стан, коли одна з артерій у легенях блокується кров’яними клітинами. У найгірших випадках може виникнути геморагічний шок і наступити передчасна смерть.
Гіпервітаміноз вітамінів групи В
Вітаміни групи В – водорозчинні, тому передозування трапляється вкрай рідко і протікає безсимптомно. Але можна виділити деякі симптоми. Надлишок вітаміну В1 призводить до прискореного або нерівного серцебиття, зниженого кров’ю трав’яного тиску, головного болю, слабкості і судом. Передозування вітаміну В3 проявляється у запамороченні, поколювання в кінчиках пальців, нерівному серцебитті, високому рівні цукру в даху, призводить до порушень в роботі печінки, розвитку подагри. Симптоми надлишку вітаміну В6 – прискорене дихання, зниження тактильних відчуттів, біль і температура, втрата координації, порушення пам’яті і, потенційно, депресія. Велике перевищення норми фолієвої кислоти може призвести до пошкодження центральної нервової системи.
Так що не біжіть в аптеку за вітамінами. Пам”ятайте, що різноманітне і правильне харчування здатне забезпечити нас всіма необхідними вітамінами