На думку вчених, це сталося приблизно два з половиною мільярди років тому. Надра нашої планети почали обмінюватися газами і рідинами з атмосферою і гідросферою.
Геологи встановили, що життя на планеті Земля існує завдяки «міграції» надр між поверхнею Землі і її глибинними кулями, які носять назву літосфера. Континенти рухаються. Вони занурюються в глибини мантії Землі, то спливають на поверхню.
Саме завдяки цій рухливості планета позбувається від зайвого тепла і здатна стабілізувати клімат Коли планета була гаряче, тектонічні процеси і кругообіг порід в твердій оболонці нашої планети були не здатні запуститися, що не давало Землі «дихати». Газі залишали породи кору до того, як вони встигали зануритися і перемішатися з підземними запасами газу, щоб змінити їх ізотопний склад.
Завдяки різкого охолодження глибинних шарів мантії надра Землі почали «дихати». Із за чого сталося охолодження вченим ще належить дізнатися. «Обмін газами між літосферою, атмосферою і гідросферою, грає важливу роль в існуванні і еволюції життя”, розповідає Рита Парай (Rita Parai) з університету Вашингтона в Сент-Луїсі (США).
Процес газообміну, на думку дослідників, чинити величезний вплив на клімат на планеті. Склад атмосфери і океанів,а так само річок і озер мають тісний зв’язок з “диханням” планети. Занурюючись, породи континентів захоплюють за собою в глиб Землі великі кількості осадових порід, які містять в собі різні гази, воду і інші леткі речовини.
Після цього відбувається їх повернення на поверхню разом з виверженнями вулканів. Останнє здатне змінити склад як повітря, так і води, а отже здатне чинити сильний вплив на життя всієї планети Земля.
Факт того, що активний обмін почався кілька мільярдів років тому, вчені вважали дивним. Але завдяки досліджень стало зрозуміло, що це дійсно було так. Процес почався дуже пізно.