Або дещо про те, які засоби відсічі російському Балтфлоту має одна із країн НАТО
Джерело: Defence Express
Корпус морської піхоти США опублікував фотографії із спільних навчань, які проводились разом із силами берегової оборони Фінляндії наприкінці листопада 2023 року. Особливість в тому, що на цих фото можна побачити використання берегових стаціонарних артилерійських установок під індексом K-53 TK, які мають калібр 130 мм, і можуть бити по цілям на дистанції до 27 кілометрів при використанні звичайних уламково-фугасних снарядів та до 40 кілометрів – при використанні спеціальних протикорабельних снарядів.
На перший погляд, дещо дивно бачити таку “архаїку” на озброєнні країни, яка готується переходити на F-35. Але якщо розбиратись в деталях цієї історії, то стає ще цікавіше.
Довідник The Military Balance 2023 вказує, що Фінляндія має на озброєнні своєї берегової оборони аж 30 установок K-53 TK, які по суті є основним засобом оборони узбережжя. Бо крім стаціонарних артустановок, фінська берегова оборона має в своєму розпорядженні хіба що певну кількість пускових установок під ракети Spike, та чотири берегові ракетні комплекси RBS 15 шведського виробництва.
Що стосується дещо “екзотичного” калібру 130-мм, який використовується на K-53 TK, то тут насправді все дуже прозаїчно. До початку 1980-х років фінська берегова оборона покладалась в основному на радянські буксирувані гармати М-46 калібру 130-мм, і так цей калібр “перекочував” на K-53 TK.
Що стосується характеристик K-53 TK, то тут маємо наступну картину. Маса таких стаціонарних артустановок складає 16 тон, обслуга – 10 осіб. На K-53 TK використовується автомат заряджання, який дає середній темп стрільби в 6 пострілів на хвилину, можливий також режим стрільби, в якому за 20 секунд виконується три постріли.
Наведення гармати на ціль може виконуватись із використанням або лазерного далекоміра, або ж за допомогою оптичної триангуляції. Для управління стрільбою K-53 TK має власний балістичний комп’ютер.
Серійне виробництво цих артустановок відбувалось із 1982 по 1990 роки.