Життя

Епічне засмічення мозку: Як деструктивні люди майстерно перекладають відповідальність на вас

Перераховуємо два десятка не надто чистих прийомів, з допомогою яких неадекватні люди принижують інших і затикають їм рот.

Эпический засор мозга: Как деструктивные люди мастерски перекладывают ответственность на вас

Деструктивні люди — носії злоякісного нарцисизму, психопатії та антисоціальних рис — часто демонструють неадекватну поведінку у відносинах, в результаті експлуатуючи, принижуючи і ображаючи своїх партнерів або партнерок, рідних і близьких.

Вони використовують безліч відволікаючих маневрів, покликаних дезінформувати жертву і перекласти на неї відповідальність за все що відбувається. Цими прийомами користуються нарцисичні особистості, такі як психопати і соціопати, щоб уникнути відповідальності за свої дії.

Перераховуємо два десятка не надто чистих прийомів, з допомогою яких неадекватні люди принижують інших і затикають їм рот.

Газлайтинг

Газлайтинг — це маніпулятивний прийом, який найпростіше проілюструвати такими типовими фразами: «Не було такого», «Тобі здалося» і «Ти з глузду з’їхала?».

Газлайтинг — мабуть, один із самих підступних прийомів маніпуляції, тому що спрямований на те, щоб спотворити і підірвати ваше почуття реальності; він роз’їдає вашу здатність довіряти собі, і в результаті ви починаєте сумніватися у правомірності своїх скарг на образи і погане поводження.

Коли нарцис, соціопат або психопат використовує цю тактику проти вас, ви автоматично стаєте на його бік, щоб залагодити  когнітивний дисонанс, що виник. У вашій душі борються дві непримиренні реакції: або він помиляється, або мої власні почуття. Маніпулятор спробує переконати вас, що перше абсолютно виключено, а останнє — чиста правда, що свідчить про вашу неадекватність.

Щоб успішно протистояти газлайтингу, дуже важливо знайти опору у власній реальності: іноді буває достатньо записати те, що відбувається в щоденник, розповісти друзям або поділитися з групою підтримки. Цінність підтримки з боку у тому, що вона може допомогти вам вирватися з спотвореної реальності маніпулятора і подивитися на речі самостійно.

Проекція

Одна вірна ознака деструктивності — це коли людина хронічно не бажає бачитисвої власні недоліки і використовує все, що в його силах, щоб уникнути відповідальності за них. Це називається проекцією.

Проекція являє собою захисний механізм, що використовується для витіснення відповідальності за свої негативні риси характеру та поведінку шляхом приписування їх іншому. Таким чином маніпулятор ухиляється від визнання своєї провини і відповідальності за наслідки.

Хоча всі ми в тій чи іншій мірі вдаємося до проекції, клінічний спеціаліст з нарцисичного розладу д-р Мартінес-Леві зазначає, що у нарцисів проекції часто стають формою психологічного насильства.

Замість того, щоб визнати власні недоліки, вади і проступки, нарциси і соціопати воліють звалювати свої власні вади на своїх жертв, що нічого не підозрюють, причому самим неприємним і жорстоким чином.

Замість того, щоб визнати, що їм не завадило б зайнятися собою, вони вважають за краще вселяти почуття сорому своїм жертвам, перекладаючи на них відповідальність за свою поведінку. Таким чином нарцис змушує інших відчувати той гіркій сором, який відчуває по відношенню до самого себе.

Наприклад, патологічний брехун може звинуватити свою партнерку у брехні;  дружина може назвати свого чоловіка «чіпкою» в спробі виставити залежним саме його; поганий працівник може назвати начальника неефективним, щоб уникнути правдивої розмови про власну продуктивность.

Самозакохані садисти обожнюють грати в «перекладання провини». Цілі гри: вони виграють, ви програєте, підсумок — ви або весь світ в цілому винні у всьому, що трапилося з ними. Таким чином, вам доводитися няньчити їх крихке Его, а у відповідь вас штовхають в море невпевненості і самокритики. Класно придумано, так?

Рішення? Не «проектуйте» власне почуття жалю або співчуття на деструктивну людину і не приймайте його отруйних проекцій на себе. Як пише фахівець з маніпуляцій д-р Джордж Саймон у своїй книзі «В овечій шкурі» (2010), проектування власної сумлінності і системи цінностей на інших може заохотити подальшу експлуатацію.

Нарциси на крайньому кінці спектру, як правило, абсолютно не заінтересовані у самоаналізі та перервах. Важливо якомога швидше розірвати всякі стосунки і зв’язки з деструктивними людьми, щоб спертися на власну реальність і почати цінувати себе. Ви не пов’язані зобов’язаннями жити в клоаці чужих дисфункцій.

Пекельно безглузді розмови

Якщо ви сподіваєтеся на вдумливе спілкування з деструктивною особистістю, вас чекає розчарування: замість уважного співрозмовника ви отримаєте епічне засмічення мозку.

Нарциси і соціопати використовують потік свідомості, розмови по колу, перехід на особистості, проекцію і газлайтинг, щоб збити вас з пантелику і заплутати, варто вам тільки в чомусь не погодитися або заперечити їх.

Це робиться для того, щоб дискредитувати, відвернути і засмутити вас, відвести в сторону від головної теми і змусити відчувати почуття провини за те, що ви — жива людина з реальними думками і почуттями, які сміють відрізнятися від їх власних. В їх очах вся проблема — у вашому існуванні.

Досить десяти хвилин спору з нарцисом — і ви вже ворожіть, як взагалі в це вплуталися. Ви всього лише висловили незгоду з його безглуздим твердженням, ніби небо червоне, а тепер все ваше дитинство, сім’я, друзі, кар’єра  і спосіб життя змішані з брудом. Це тому, що ваша незгода суперечить його помилковому переконанню, ніби він всесильний і всезнаючий, що призводить до так званої нарцисичної травми.

Пам”ятайте: деструктивні люди сперечаються не з вами, вони, по суті, сперечаються самі з собою, ви — лише співучасник довгого, виснажливого монологу. Вони обожнюють драматизм і живуть заради нього. Намагаючись підібрати аргумент, спростувати їх безглузді твердження, ви лише підкидаєте дрова у вогонь.

Не годуйте нарцисів — краще згодуйте собі розуміння того, що проблема не в вас, а в їх образливій поведінці. Припиніть спілкування, як тільки відчуєте перші ознаки нарцисизму, і витратьте цей час на що-небудь приємне.

Узагальнення і голослівні твердження

Нарциси не завжди можуть похвалитися видатним інтелектом — багато з них взагалі не звикли думати. Замість того, щоб витрачати час і розбиратися в різних точках зору, вони роблять узагальнення на підставі будь-яких ваших слів, ігноруючи нюанси вашої аргументації і ваші спроби взяти до уваги різні думки.

А ще простіше навісити на вас якийсь ярлик — це автоматично перекреслює цінність будь-якої вашої заяви.

У більш широких масштабах узагальнення і голослівні твердження часто застосовуються для знецінення явищ, які не вписуються в безпідставні суспільні забобони, схеми і стереотипи; вони також використовуються для підтримки статус-кво.

Таким чином який-небудь один аспект проблеми роздувається настільки, що серйозна розмова стає неможливим. Наприклад, коли популярних особистостей звинувачують у зґвалтуванні, багато хто тут же приймається кричати про те, що подібні звинувачення іноді виявляються помилковими.

І, хоча помилкові звинувачення дійсно бувають, все ж вони досить рідкісні, а в даному випадку дії однієї людини приписуються більшості, тоді як конкретне звинувачення ігнорується.

Такі повсякденні прояви мікроагресії типові для деструктивних відносин. Наприклад, ви говорите нарцису, що його поведінка неприйнятна, а у відповідь він тут же робить голослівне твердження про вашу надчутливость або узагальнення типу: «Ти вічно всім незадоволена» або «Тебе взагалі нічого не влаштовує», замість того, щоб звернути увагу на реально проблему.

Так, можливо, ви іноді проявляєте надчутливість — але не менш імовірно, що ваш кривдник проявляє нечутливість і черствість більшу частину часу.

Не відступайте від правди і намагайтеся протистояти необгрунтованим  узагальненням, адже це лише форма абсолютно нелогічного чорно-білого мислення. За деструктивними людьми, що розкидаються голослівними узагальненнями, не варто все багатство людського досвіду — лише їх власний обмежений досвід укупі з роздутим почуттям власної гідності.

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України