В Україні з 1 листопада діють нові правила оформлення допомоги переселенцям. Українці почнуть отримувати компенсації у програмі “Відновлення” за зруйноване житло. Цього місяця “Укрзалізниця” додасть купе для жінок ще у низці поїздів. Також набудуть чинності норми з будівництва укриттів.
З 1 листопада 2023 року грошова допомога переселенцям в Україні призначатиметься на всю родину. Кошти нараховуватимуться лише одній уповноваженій особі, але у розрахунку на кожного члена сім’ї.
Таке нововведення стосується лише тих переселенців, які вперше звернуться до органів соцзахисту населення по допомогу у листопаді. Для переселенців, які отримували допомогу раніше, правила виплат не зміняться.
Сума щомісячної допомоги також залишається незмінною. Діти та особи з інвалідністю отримають по 3000 грн., інші категорії переселенців – по 2000 грн.
Громадяни, які втратили житло внаслідок бойових дій та подавали заявку до “Дію” за програмою “Відновлення”, зможуть отримати сертифікати на придбання нового будинку аналогічного метражу, або гроші на самостійне будівництво житла
За заявою прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, надійшло 4,3 тисячі заявок щодо зруйнованого житла.
Крім того, продовжує працювати частина програми “Відновлення”, в рамках якої українці можуть одержати до 200 тис. гривень на ремонт пошкодженого житла.
У 2024 році уряд планує розпочати виплати українцям, які зробили ремонт власним коштом.
З 1 листопада 2023 р. в Україні при будівництві захисних споруд цивільного захисту та реконструкції вже наявних укриттів будуть використовуватися нові будівельні норми.
Усі проекти відновлення житлових та громадських будівель, у тому числі шкіл, лікарень, садів мають передбачати наявність правильно облаштованих зон.
Усі захисні споруди повинні відповідати стандартам інклюзивності та фізичної безбар’єрності (обладнані пандусами для людей з інвалідністю або підйомними пристроями).
У укриттях мають бути облаштовані системи візуальної та тактильної навігації, контрастне маркування на сходах та порогах.
У листопаді “Укрзалізниця” додасть жіночі купе ще у 4 поїздах
З 15 числа з такими купе курсуватимуть рейси: №17/18 Харків – Ужгород; №29/30 Київ – Ужгород; №3/4 Запоріжжя – Ужгород; №26/236 Одеса – Рахів.
У додатку або на сайті “Укрзалізниці” жіночі купе маркуються спеціальною відміткою, вартість квитків на проїзд у таких купе не відрізняється від стандартної.
У листопаді українцям доведеться більше платити за послуги ЖКГ через старт опалювального сезону. У той же час тарифи поки що залишаються без змін:
- Тарифи на опалення, гарячу воду, розподіл газу – зафіксовані мораторієм Уряду на час дії воєнного стану та ще півроку після його скасування;
- тариф на водопостачання та водовідведення – залежить від місцевих водоканалів, але також не підвищується (рішення НКРЕКУ було скасовано влітку).
- Найбільший постачальник газу для населення “Нафтогаз” зафіксував тариф на рівні 7,96 грн/куб.м, як мінімум, до кінця опалювального сезону.
- Тариф на електроенергію – 2,64 грн/кВт*год (останнє підвищення відбулося у червні).
Підвищення цін на світ з 1 листопада 2023 року все ж таки торкнеться однієї категорії – малих непобутових споживачів. Ці тарифи коригуються щомісяця НКРЕКУ.
Наприклад, такою буде вартість електроенергії для непобутових споживачів, підключених до мереж:
- “Укрзалізниця”: 1 клас напруги – 668,96 грн. (замість 634,24 грн.), 2 клас – 843,45 грн. (замість 808,73 грн.).
- “ДТЕК Київські електромережі”: 1 клас напруги – 638,61 грн. (замість 603,9 грн.), 2 клас – 704,87 грн. (замість 670,15 грн.).
- “ДТЕК Київські регіональні електромережі”: 1 клас напруги – 661,58 грн. (замість 626,86 грн.), 2 клас – 704,87 грн. (замість 756,17 грн.).
Українці мають можливість заощадити на оплаті комунальних послуг, скориставшись пільгами від держави на опалювальний сезон, якщо витрати на оплату ЖКГ перевищують 15% середньомісячного сукупного доходу сім’ї, і при цьому немає боргів за комуналку або укладено договір про їх реструктуризацію.
Субсидія надається з 1 жовтня 2023 року до 30 квітня 2024 року.