Духовне

Документ для континентального етапу Синоду Єпископів Католицької Церкви опубліковано українською мовою

Оприлюднено текст, який буде орієнтиром для континентального етапу XVI Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів на тему «Задля синодальної Церкви: сопричастя, участь і місія».

«Розшири місце твого намету!» (Іс. 54, 2) — цей заклик з книги Ісаї обрано як заголовок «Документа для континентального етапу Синоду Єпископів», що приготований на основі консультацій з Божим людом, які Папа Франциск урочисто відкрив у жовтні 2021 року. Вони відбувалися в усіх дієцезіях і єпархіях, а підсумки, опрацьовані на рівні єпископатів, були передані до Генерального Секретаріату Синоду Єпископів і стали основою для приготування цього документа, представлення якого в четвер, 27 жовтня 2022 року, відбулося у Ватиканському пресцентрі. Відтепер цей підготовчий документ доступний українською мовою. Документ іншими мовами можна знайти на офіційному сайті XVI Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів.

Мета документа

Мета документа — бути «привілейованим інструментом, за допомогою якого може відбуватися діалог місцевих Церков між собою та зі Вселенською Церквою під час наступного, континентального етапу [Синоду]». Текст вказує на різноманітні виклики, з якими стикається Церква в усьому світі: посилення секуляризації, примусове навернення та релігійні переслідування, відсутність структур для людей з обмеженими можливостями та клерикалізм.

Документ на кількадесят сторінок є голосом убогих, сімей, батьків і молоді, віруючих і тих, хто віддалився від Церкви, а також тих, хто почувається відкиненим у Церкві, постраждалих від насильства і переслідуваних за віру. Він стане основою для праці другого етапу синодального процесу, перший етап якого залучив вірних, і не тільки їх, до процесу «слухання та розпізнавання». Тепер же ці напрацювання будуть розглянуті на континентальному рівні, щоб запропонувати доробок, який ляже в основу Робочого документа XVI Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів на тему «Задля синодальної Церкви: сопричастя, участь і місія», яка відбуватиметься у двох сесіях в жовтні 2023 і 2024 років.

Сприяти діалогові між місцевими Церквами

Як пояснює Генеральний Секретаріат Синоду Єпископів, цей текст покликаний посприяти діалогові між місцевими Церквами та між ними і вселенською Церквою. Це не є підсумок, ані віроучительський документ, як також не є просто виклад місцевого досвіду чи соціологічний аналіз. «Це робочий документ, який старається виокремити голоси Божого люду, його інтуїції, запитання та незгоди».

Документ представляє серію напружень, які вийшли на яв під час першого етапу синодального процесу, чого не потрібно боятися, а сприймати як спонуку до роздумів. Одним із ключових понять тексту є слухання, наголошуючи на тому, що ніхто не є виключеним з цього процесу. Отримані підсумки свідчать про те, що в багатьох спільнотах синодальність була сприйнята як запрошення вислухати тих, хто почувається чужими в Церкві. Незважаючи на культурні відмінності, відзначено схожість між різними континентами у тому, що стосується тих, хто почувається відкиненим у суспільстві та в Церкві.

Три основні запитання

«Розшири місце твого намету!» — не вирішальний документ, але він покликаний сприяти діалогу та зворотному зв’язку щодо того, що має бути пріоритетним для обговорення під час першої сесії Синоду єпископів, який відбудеться у жовтні 2023 року. Текст слугуватиме планом для наступного етапу синодальних дискусій: Континентальних асамблей, які пройдуть на різних континентах у січні-березні 2023 року. Згідно з документом, вони мають складатися з представників усього люду Божого, приділяючи особливу увагу забезпеченню участі жінок, молоді, бідних, представників інших релігій, а також людей, які не мають релігійної приналежності.

Документ містить три питання, на які Континентальні асамблеї повинні будуть відповісти після того, як люди прочитають його зміст і помоляться над ним:

  • Які інтуїції найсильніше перегукуються з життєвим досвідом і реаліями Церкви на вашому континенті? Який досвід є для вас новим або яскравим?
  • Які суттєві суперечності чи розбіжності видаються особливо важливими з погляду вашого континенту? Які питання чи проблеми потрібно розглянути під час наступних етапів процесу?
  • З огляду на попередні два питання, якими пріоритетами, повторюваними темами та закликами до дій ви би хотіли поділитися з іншими помісними Церквами в усьому світі та обговорити під час Першої сесії Синодальної асамблеї у жовтні 2023 року?

Відгуки семи Континентальних Асамблей щодо документа будуть взяті за основу для створення іншого робочого документа, який буде завершений у червні 2023 року, щоб визначити хід обговорень під час першого засідання Синоду єпископів.

Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України