У рамках Всеукраїнської культурно-мистецької, суспільно-політичної акції “Обніміться ж, брати мої...” планують вишити семиметровий рушник, над яким працюватимуть народні майстрині з різних регіонів. Ця унікальна пам’ятка не лише символічно поєднає всю країну, а й стане справжнім подарунком до ювілею Кобзаря.
Усіх небайдужих організатори закликають об’єднатися і підтримати акцію, яка потребує чималих фінансових і людських ресурсів. Вона є культурно-громадською, тож коштів від держави на втілення “Рушника Великому Тарасу” не виділено.
“Нам потрібна підтримка меценатів та місцевої влади, управлінь культури, які б зробили вишивання урочистою подією,— підкреслив Микола Степаненко.— Ми звертатимемося і до представників діаспори, особливо в Російській Федерації, Казахстані, Литві, де бував Тарас Шевченко, щоб вони допомогли організувати вишивання там. Тоді зможемо сказати, що “Рушник Великому Тарасу” — не просто художня цінність, а й історична, бо пройшов шляхами Шевченка”.
Організатори акції вже мають досвід: у 2007-2008 роках вони втілили в життя не менш масштабний проект — “Рушник національної єдності”.
“Рушник для Шевченка не був пустим звуком, поет виріс серед них,— зауважив голова Фонду “Український рушник” Микола Степаненко.— Це була б історична пам’ятка для наших нащадків про святкування 200-річчя Шевченка, яка експонувалася б у музеях, а її копії розходилися по всьому світу”.
За словами пана Степаненка, планується виготовити й десятки копій рушника, які даруватимуть музеям та у місцях, де перебував Шевченко.
На сьогодні вже відшукали старовинне полотно з конопель, виготовили котушку для його перевезення, розробили макет візерунка, затверджений художньою радою, до якої увійшли експерти і представники Спілки народних майстрів. Втім, він є не остаточним і буде доповнюватися під час процесу вишивання. Зроблений “паспорт рушника”, який засвідчуватиме, що це історична пам’ятка, фіксуватиме всіх майстрів, які працюватимуть над ним. Виготовлена вже і скриня для зберігання рушника.
Автор макету Тамара Степанко розповіла, що візерунок “Рушника Великому Тарасу” має дотик до простору і до часу, в якому жив і формувався український геній. “Він до нас прийшов саме з тих країв, де бував Шевченко — це Чигирин, Моринці, Кирилівка,— говорить майстриня.— За основу ми взяли дерево життя і його оздобили тим, що приніс Шевченко. Вишиватимемо і девіз “Обніміться ж, брати мої…”, завжди актуальний для нашої нації”.
Обов’язковими елементами рушника будуть дві дати — 1814 і 2014, а також фрагменти з поетичних творів Тараса Шевченка: “В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля”, “Чужому научайтесь і свого не цурайтесь”.
Розроблюється графік вишивання. Здебільшого процес відбуватиметься в Києві, а розпочнеться на Черкащині, де народився Тарас Шевченко. До участі в акції запрошують усіх майстринь народної вишивки.
Крім того, організатори акції планують створити вишиваний портрет Шевченка — і повернути традицію, коли такий портрет поруч з рушниками висів майже у кожній українській хаті.