До 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка вишиють витвір мистецтва

У рамках Всеукраїнської культурно-мистецької, суспільно-політичної акції “Обніміться ж, брати мої...” планують вишити семиметровий рушник, над яким працюватимуть народні майстрині з різних регіонів. Ця унікальна пам’ятка не лише символічно поєднає всю країну, а й стане справжнім подарунком до ювілею Кобзаря.

Усіх небайдужих організатори закликають об’єднатися і підтримати акцію, яка потребує чималих фінансових і людських ресурсів. Вона є культурно-громадською, тож коштів від держави на втілення “Рушника Великому Тарасу” не виділено.

“Нам потрібна підтримка меценатів та місцевої влади, управлінь культури, які б зробили вишивання урочистою подією,— підкреслив Микола Степаненко.— Ми звертатимемося і до представників діаспори, особливо в Російській Федерації, Казахстані, Литві, де бував Тарас Шевченко, щоб вони допомогли організувати вишивання там. Тоді зможемо сказати, що “Рушник Великому Тарасу” — не просто художня цінність, а й історична, бо пройшов шляхами Шевченка”.

Організатори акції вже мають досвід: у 2007-2008 роках вони втілили в життя не менш масштабний проект — “Рушник національної єдності”.

“Рушник для Шевченка не був пустим звуком, поет виріс серед них,— зауважив голова Фонду “Український рушник” Микола Степаненко.— Це була б історична пам’ятка для наших нащадків про святкування 200-річчя Шевченка, яка експонувалася б у музеях, а її копії розходилися по всьому світу”.

За словами пана Степаненка, планується виготовити й десятки копій рушника, які даруватимуть музеям та у місцях, де перебував Шевченко.

На сьогодні вже відшукали старовинне полотно з конопель, виготовили котушку для його перевезення, розробили макет візерунка, затверджений художньою радою, до якої увійшли експерти і представники Спілки народних майстрів. Втім, він є не остаточним і буде доповнюватися під час процесу вишивання. Зроблений “паспорт рушника”, який засвідчуватиме, що це історична пам’ятка, фіксуватиме всіх майстрів, які працюватимуть над ним. Виготовлена вже і скриня для зберігання рушника.

Автор макету Тамара Степанко розповіла, що візерунок “Рушника Великому Тарасу” має дотик до простору і до часу, в якому жив і формувався український геній. “Він до нас прийшов саме з тих країв, де бував Шевченко — це Чигирин, Моринці, Кирилівка,— говорить майстриня.— За основу ми взяли дерево життя і його оздобили тим, що приніс Шевченко. Вишиватимемо і девіз “Обніміться ж, брати мої…”, завжди актуальний для нашої нації”.

Обов’язковими елементами рушника будуть дві дати — 1814 і 2014, а також фрагменти з поетичних творів Тараса Шевченка: “В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля”, “Чужому научайтесь і свого не цурайтесь”.

Розроблюється графік вишивання. Здебільшого процес відбуватиметься в Києві, а розпочнеться на Черкащині, де народився Тарас Шевченко. До участі в акції запрошують усіх майстринь народної вишивки.

Крім того, організатори акції планують створити вишиваний портрет Шевченка — і повернути традицію, коли такий портрет поруч з рушниками висів майже у кожній українській хаті.

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

twenty + nine =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh