Тепер право на допомогу отримають лише люди взагалі без доходів чи з дуже низькими доходами, які не можуть забезпечити навіть мінімальних потреб.
Новий розмір допомоги для переселенців у Чехії буде відповідати прожитковому мінімуму, а право на нього матимуть лише люди без доходів або з дуже низькими доходами.
В даний час сума, на яку можуть претендувати люди з візою захисту без безкоштовного житла та харчування, становить 5000 крон. Допомога виплачується щомісяця після отримання тимчасового захисту – за необхідності вони можуть продовжити отримувати допомогу у розмірі 5 000 крон ще протягом п’яти місяців, після чого вона знижується до прожиткового мінімуму.
Але тепер гуманітарна допомога прив’язана до розміру прожиткового мінімуму.
При цьому прожитковий мінімум у Чехії буде збільшений із січня 2023 року. Відповідно, тепер гуманітарна допомога для дорослих біженців становитиме 4860 крон, а для дітей — 3490 крон. Для людей похилого віку та інвалідів допомога буде більша, відповідаючи 1,5-кратному мінімуму. Для людей старше 65 років та дорослих інвалідів допомога має становити 7290 крон, а для дітей – 5235 крон.
Підтримку від держави можуть також отримати біженці, дохід яких не досягає навіть суми гуманітарної допомоги. Таким чином, щоб отримувати допомогу, дорослий біженець без дітей повинен заробляти (або отримувати пенсію) менше 4860 крон на місяць, а мати з двома дітьми — менше 11840 крон, тобто менше суми гуманітарної допомоги для неї та її дітей.
При цьому через півроку влада перевірятиме, чи є у заявника перешкоди для виходу на ринок праці: наприклад, догляд за маленькою дитиною, пенсія чи навчання.
«Якщо перешкод для виходу на ринок праці немає, то з сьомого місяця буде надано гуманітарну допомогу у розмірі мінімуму, необхідного для виживання. Ця зміна ґрунтується на тому, щоб особи з тимчасовим захистом більше брали участь у відшкодуванні своїх витрат на проживання та інтеграцію», — упевнені у міністерстві.