Для багатьох чорногорських інтелектуалів, які не були прихильниками Джукановича, нинішня зміна влади виглядає як загроза для існування країни
“Можливо, ви закрили очі і заткнули ніс, щоб повалити “останнє європейське самодержавство”, але, ігноруючи реальність, будьте впевнені: ви не поведете Чорногорію на шлях демократії, а підготуєте шлях до її розпаду та зникнення, свідомо чи несвідомо”, – пише у відкритому листі до Абазовича професор з Інституту чорногорської мови та літератури Мілорад Нікчевич.
Повідомляє Європейська правда.
Аналогічні оцінки й у чорногорського письменника Андрея Ніколаїдіса. Називаючи епоху Джукановича “клептократичною м’якою диктатурою”, він вважає нову владу “катастрофою”.
Звичайно, у таких заявах є істотне перебільшення – подібний пафос чудово відомий українцям.
Проте очевидно одне: безальтернативність прозахідного курсу Чорногорії поставлено під сумнів.
І не просто західного курсу – адже до влади прийшли політичні сили, що не визнають навіть існування окремої чорногорської нації.
А відповідно, варто чекати нових гарячих новин із колись спокійної Чорногорії.
І не факт, що членство у НАТО або консенсус суспільства щодо необхідності вступу до ЄС здатні уберегти країну від глибокої кризи.
“Сербська перемога”
Перемогу “над режимом Джукановича” як “сербську перемогу” бурхливо святкували в “сербських столицях” – Белграді, Баня-Луці та Східному Сараєві.
В Чорногорії святкування проходило під сербськими прапорами із піснями про сербське Косово.
Країною прокотилася хвиля нападів на офіси партії Джукановича – ДПС – та її союзників, соціал-демократів. Подекуди сталися бійки між людьми під чорногорськими та людьми під сербськими прапорами.
В районах Чорногорії, де живуть мусульмани, вперше з початку 1990-х запанувала атмосфера страху. Повідомляється про побиття представників боснійської спільноти, факти пошкодження майна та залякування мусульман – боснійців та албанців.
У відкритому листі до одного з учасників нової коаліції – лідера блоку “Чорно-білі” Дрітана Абазовича (албанця за національністю) меджліс ісламської громади Плєвлі розповів про атмосферу в цьому місті після виборів так: “У Плєвлі панує хаос, беззаконня та ненависть до представників національних меншин”.
Місто, як зазначає меджліс, “повернуто в 1992 рік”, який запам’ятався “терором проти мусульман”, “вбивствами, фізичними нападами та нападами на майно, образами, публічним приниженням”.
У відповідь Абазович провів спеціальну пресконференцію, на якій запевнив, що Чорногорія залишиться орієнтованою на якнайшвидше членство в Європейському Союзі, а її членство в НАТО і незалежність не мають піддаватися сумнівам. “Ми готувались до дня, коли настануть зміни, і ми запевнили людей у Брюсселі, що існує варіант, який є на 100 відсотків проєвропейським, відданий громадянській Чорногорії, і що це вигідно для нашого суспільства”, – запевнив Абазович.