Спікер Палати представників Майк Джонсон, якого небезпідставно підозрюють у тісному зв’язку з Кремлем, заявив сенаторам-республіканцям 13 березня, що Палата представників може спрямувати власний законопроєкт про допомогу Україні, який суттєво відрізнятиметься від затвердженого Сенатом США.
Колишній проєкт закону передбачав 95 млрд доларів для України, Ізраїлю і Тайваню.
Як пише The Hill, Джонсон запропонував перетворити допомогу на програму позики або ленд-лізу, “щоб американські платники податків не витрачали десятки мільярдів доларів без жодних очікувань на повернення”.
Джонсон намагався заспокоїти розчарованих сенаторів-республіканців, які запитували його про фінансування України під час сесії запитань і відповідей на щорічному виїзному засіданні в Сенаті. Однак спікер Палати представників не сказав, чи включатиме такий пакет допомоги Україні жорсткі реформи у сфері безпеки кордонів.
Спікери, які були присутні на засіданні, повідомили, що Джонсон також говорив про включення чогось подібного до закону REPO для українців, автором якого є Майкл МакКоул (республіканець від Техасу), який би дозволив конфісковувати російські суверенні активи та вносити кошти від ліквідованого майна до фонду підтримки України.
Також Джонсон заявив журналістам під час виїзного засідання республіканців, що він “працюватиме над пакетом допомоги Україні” і сказав, що не хоче дозволити президенту Росії Володимиру Путіну захопити країну. Але він сказав, що республіканці в Палаті представників “зараз опрацьовують усі можливі варіанти” і попередив, що те, що ухвалить Палата представників, “може мати не зовсім такий вигляд, як доповнення до закону в Сенаті”.
Водночас сенатор Ліндсі Грем, який послідовно висловлювався за підтримку Києва, припустив, що будь-яка позика Україні може бути “відкликана” і не передбачатиме сплати відсотків.
Однак деякі сенатори-республіканці скептично ставляться до ідеї кредиту, попереджаючи, що це створить додаткове фінансове навантаження на Україну, а на розробку політичних деталей програми “ленд-ліз” може піти кілька тижнів.
Нагадаємо, сенатори США поскандалили через допомогу Україні та кордон із Мексикою.
США розглядають можливість передати Україні військову допомогу на 200 мільйонів доларів із резервних фондів Пентагону.