Запори, метеоризми, кольки та інші делікатні проблеми зустрічаються у багатьох людей. Причини таких неприємностей криються в малорухомому способі життя, незбалансованому харчуванні, а також неправильно складеної дієті.
Для того, щоб позбутися від проблем, які погано відбиваються на якості життя, не обов’язково напихати себе проносними та іншими препаратами, адже існує унікальний і більш щадний метод лікування – дієта стіл 3, розроблена радянським дієтологом і лікарем М. І. Пензевром. Сьогодні ми поговоримо з Вами про те, що ж собою являє така дієта, які продукти вона включає, і який раціон повинен бути.
Чим відрізняється дієта «стіл 3» від інших дієт
Якщо більшість дієт спрямована на схуднення і додання фігурі стрункості, то дієта стіл 3 прищеплює звички здорового харчування. Адже людей, які приймають фастфуди, солодощі, газовані напої та інші шкідливі продукти, стає все більше. Виною тому — брак часу для того, щоб приготувати нормальну їжу, із-за чого у ШКТ відбуваються процеси бродіння і гниття.
В результаті неправильного харчування калові маси твердіють і важко проходять по товстому кишечнику, травмуючи слизову оболонку кишки і викликаючи тріщини, які нерідко кровоточать. Ще однією поширеною проблемою є геморой. Вона часто з’являється у тих людей, хто веде сидячий спосіб життя, а також у вагітних жінок.
Основна місія дієти №3 — стимуляція перистальтики кишечника за рахунок вживання деяких продуктів.
Таке харчування нормалізує стілець. Він стає регулярним, що дуже важливо для нормального здоров’я. Адже всі непотрібні шлаки і токсини виводяться вчасно. Таким чином дієта чудово очищає організм від всього “сміття”, який потрапляє всередину. А все тому, що в її основі лежать продукти, багаті клітковиною, яка володіє прекрасним очищаючим ефектом. Додатково до цього дієта включає в себе всі біологічні складові, які забезпечують організм енергією.
Таке лікувальне харчування фахівці рекомендують при:
- запорах:
- анальних тріщинах;
- метеоризмах;
- геморої і інших проблемах.
Дієта стіл №3 відмінно підходить як для дитячого, так і для дорослого організму. Тривалість лікування у кожному випадку індивідуальна.
В основі дієти стіл 3 лежить дробове харчування. Іншими словами денний раціон потрібно поділити на 4-6 прийомів їжі.
Дієта стіл 3: які продукти вона включає
Лікувальне харчування по Пензевру передбачає особливий підхід до приготування їжі: страви потрібно тільки варити, тушкувати, запікати і готувати на пару, але в жодному разі — не смажити. Смажена їжа важка для шлунка, вона довше перетравлюється та нерідко викликає метеоризми. Їжа не повинна бути занадто холодною, як або занадто гарячою, її слід їсти в теплому вигляді. Овочі і фрукти бажано їсти сирими.
При дієті стіл № 3 дозволяється харчуватися наступними продуктами:
- Хлібом, бажано з борошна грубого помелу, а також здобним печивом;
- Усіма видами каш (вівсянка, гречка, ячна каша і так далі);
- Різними кашами: гречаної, вівсяної, пшеничної, ячної. Головна умова — така страва має бути розсипчастим;
- Дієтичними сортами м яса і риби (підійде куряче філе, індичка, телятина, яловичина). З риби дозволяється їсти щуку, тріску, ляща, хека;
- Яйцями (курячими та перепелиними) — максимум 2 штуки в день;
- Супами і борщами на основі овочів;
- Фруктами і ягодами — віддавайте перевагу малині, полуниці, суниці, сливам, абрикосам, персикам і винограду. Їх можна вживати не тільки в сірому, але і в засушеному вигляді. Чорнослив, курага, родзинки — в самий раз;
- Кисломолочкою: сіром, кефіром, ряжанкою, йогуртом, сметаною з низьким відсотком жирності;
- Солодощами: варенням, джемом, медом, повидлом;
- Напоями: свіжовичавленими соками з фруктів і овочів, компотами на основі свіжих і сушених ягід і фруктів, трав’яний яними чаями.
Лікарі, які призначають дієту стіл 3, рекомендують пити багато чистої води — не менше 1,5 літра в день.
А тепер давайте розглянємо з Вами те, про що слід забути:
- Жирні, копчені і смажені страви;
- Консерви;
- Бобові;
- Рис, макарони, манна каша;
- Шоколад та кондитерські солодощі на основі крему;
- Свіжий хліб і здоба з борошна вищого сорту;
- Майонез, маргарин, соуси;
- Гриби;
- Ягоди, фрукти і овочі, які провокують появу метеоризму: черешня, айва, часник, ріпчаста цибуля, редька;
- Кава, міцний чай, какао, кисіль.
Складаємо правильне меню для дієти «стіл №3»
Тепер, коли Ви знаєте, що можна включати у свій раціон, Ви можете скласти меню на день. Вісь один зразковий приклад денного раціону:
- 1 склянку води вранці натщесерце;
- Перший сніданок: омлет, приготування на пару, гречка, приправлена домашнім маслом, трав’яний чай;
- Другий сніданок: салат з фруктів;
- Обід: Суп-пюре, шматочок вареного м яса, тушковане брокколі, компот із сухофруктів;
- Полудень: Сир, свіжа малина, напій з шипшини;
- Вечеря: Картопляне пюре, тушковане філе риби, вінегрет; напій з цикорію;
- Другий вечеря: склянка кефіру.
В цілому, приготувати з дозволених продуктів можна все що завгодно. Тому Ви можете урізноманітнити свій раціон корисними стравами.
Результати такої лікувальної дієти колосальні: вже через кілька тижнів стілець стає регулярним, метеоризм зникає, а загальне самопочуття поліпшується