Естрогени – головні жіночі гормони, які відповідають за зовнішній вигляд представниць прекрасної статі, їх ріст, вага, статевий потяг і навіть настрій. Не дивно, що найменші коливання гормонів миттєво позначаються на зовнішньому і внутрішньому стані жінки.
Прийнято вважати, що жінки частіше стикаються з дефіцитом естрогенів, чому відчувають масу неприємних симптомів. Однак життя показує, що не менша кількість представниць прекрасної статі страждають від підвищеного рівня естрогенів. Саме тому в цій статті розповімо про те, в яких випадках підвищується рівень естрогенів, як проявляє себе цей гормональний збій, і які заходи необхідно вжити для нормалізації свого стану.
Вплив естрогенів на жіночий організм
Жіночий гормональний фон протягом життя може суттєво змінюватися. Синтез естрогенів стрімко підвищується в період статевого дозрівання дівчинки, адже цей гормон відповідає за менструальний цикл, впливає на міцність вагінальних стінок і вироблення змазки статевими органами. Більш того, під впливом естрогенів у дівчини з’єднання являються вторинні статеві ознаки – розширюються стегна, наливається грудей, шкіра стає оксамитовою, а волосся міцними і розкішними.
У чому причини низького тиску і чи небезпечно це – прочитайте про низький тиск що робити
У період менопаузи вироблення естрогену яєчниками помітно скорочується, що не проходить безслідно для жінки. У неї пропадають місячні, виникає сухість у піхві, атакують припливи жару, зникає статевий потяг, псуються волосся, а на шкірі з’єднання є пігментні плями і зморшки. А враховуючи, що разом з кальцієм естроген бере участь у формуванні і зміцненні кісток, з настанням менопаузи кістки у жінки стають крихкими і сприйнятливими до хвороб.
Як б то не було, у старшому віці естрогену у жінок виробляється в достатній кількості, в деяких випадках навіть з перевищенням норми (період статевого дозрівання і час виношування дитини). Все інше годину естроген перебуває в балансі з іншим важливим для жінок гормоном під назвою прогестерон. Тім не менш, під впливом деяких факторів цей гормон може вироблятися не тільки яєчниками, але і печінкою, жировою клітковиною, м язами, залозами і навіть мозком. Лікарі називають такий стан естрогеновим домінуванням, так як в цьому випадку він починає переважати над прогестероном, також відповідальним за менструальний цикл.
Причини підвищеного вироблення естрогену
Як з’ясовується, надлишок естрогену – досить поширене явище, яке пояснюється постійним попаданням в організм естроген подібних сполук з продуктів харчування. Це всілякі гербіциди і пестициди, гормони росту та інші речовини, якими годують вирощуються рослини і худобу для якнайшвидшого зростання і збільшення обсягів. Більш того, в природі зустрічаються продукти (соя), які відрізняються підвищеним вмістом рослинних естрогенів. Логічно, що регулярне вживання цієї їжі призводить до підвищення рівня естрогенів в організмі жінки.
До речі, в побутових продуктах, зокрема, у миючих засобах, косметиці, килимових покриттях, меблів і різних пластикових конструкціях, містяться хімічні речовини, які називають «ендокринними руйнівниками». Вони імітують естроген, а значити, вдихаючи їх шкідливі парі, в організмі може підвищуватися рівень даного гормону. Більш того, при тривалому впливі токсинів на організм, жінка починає набирати вагу, а в цьому випадку до продукування естрогену яєчниками приєднуються й інші органи, про що вже було сказано вище.
З інших причин підвищення рівня естрогену в жіночому організмі слід виділити:
- прийом деяких ліків (гормональна замісна терапія);
- надмірне вживання алкоголю;
- високий кров’яний тиск;
- захворювання серця;
- цукровий діабет;
- стреси.
Не дивно, що більш ніж у 50% жінок старше 30 років лікарі діагностують домінування естрогену. Від тільки переважна більшість представниць прекрасної статі навіть не здогадуються про існуючу проблему. Саме тому нижче розглянємо ознаки, якими характеризується цей стан.
10 симптомів підвищеного естрогену
1. Неконтрольований набір ваги
Якщо жінка, не змінюючи способу життя і не переїдаючи, раптом починає набирати вагу без видимих на ті причин, це один з головних ознак підвищеного вироблення гормону естрогену. Особливо варто звернути увагу на набір ваги, якщо ви сидите на дієті і займаєтеся спортом, тобто робите все, щоб схуднути.
Які є заспокійливі таблетки – десять кращих заспокійливих засобів для нервової системи
Відбувається це тому, що схудненню заважає порушення гормонального фону. Причому жінка в цьому випадку набирає вагу переважно в області стегон.
2. Порушення менструального циклу
Існує чимало причин, здатних вплинути на менструальний цикл. Тім не менш, в 80% випадків всьому виною гормональний збій, а точніше переважання естрогену. Саме тому, якщо ваш цикл почав збиватися або ж місячні виділення стали занадто великими, варто здати кров і перевірити рівень гормонів.
3. Припухлість і підвищена чутливість грудей
Жіноча грудей дуже чуйно реагує на зміни гормонального фону. Кожна представниця прекрасної статі помічала, що в період менструальних виділень або під годину вагітності грудей округляється, збільшуючись в розмірах. Все це пояснюється підвищеним виробленням естрогену. Колі ж грудях стає округлою без об’єктивних причин, саме час задуматися про домінування естрогену.
4. Біль у молочних залозах
Надлишок даного гормону на фоні низького рівня прогестерону вкрай негативно позначається на молочних залозах жінки. Вони не тільки збільшуються в розмірах і стають чутливими, але і набувають так зване фіброзне стан, при якому кожен дотик до грудей викликає біль. І навіть без дотиків жінка може скаржитися на тупий біль зверху і з боків грудей. Представницям прекрасної статі може здатися, що у них розвивається мастит, або у грудях з’єднання явилося новоутворення, однак на ділі найчастіше в больових відчуттях винні гормони.
5. Підвищена емоційність
Як було відмічено вище, естроген впливає не тільки на тіло, але і на психологічний стан жінки. Адже доводилося вам відзначати нервозність, дратівливість і плаксивість, яка охоплювала вас під час менструації? Подібний стан може переслідувати жінку постійно, якщо в її організмі естроген починає домінувати над прогестероном. Представниці слабкої статі в цьому випадку можуть впадати в депресію, відчувати панічні атаки, напади гніву і інші емоційні стани.
6. Часті головні болі
Від головних болів і мігрені періодично страждає кожна жінка. Безумовно, у цього патологічного стану може бути сотня причин, починаючи від генетики, а закінчуючи хронічною втомою і неправильним харчуванням. Проте, якщо головні болі переслідують жінку постійно, не завадить перевірити рівень естрогену в крові. Цілком імовірно він буде істотно вище норми, в тій годину як рівень прогестерону буде досить низьким.
До речі, цей факт підтверджує і статистика. Виявляється до періоду статевого дозрівання дівчатка і хлопчики з однаковою частотою стикаються з мігренню, тоді як в половозрелом віці жінки страждають від сильних головних болів в 3 рази частіше.
7. Рясне випадання волосся
Прийнято вважати, що з випаданням волосся частіше стикаються чоловіки. Частково це дійсно так, представники сильної статі в два рази частіше страждають облисінням. Однак якщо у жінки домінує естроген, вона ризикує втратити свою красиву шевелюру в самому розквіті сил. Звичайно, зовсім необов’язково жінка з таким гормональним дисбалансом стані лисій, але рясне випадання волосся і хвилювання з цього приводу їй точно забезпечені.
8. Проблеми з пам ” яттю
Проблеми з пам ” яттю – ще одна ознака гормонального дисбалансу в організмі. Помітивши, що ви раз за разом забуваєте, який сьогодні день, не пам’ятаєте важливі даті, втрачаєте ключі від машини або забуваєте сумочку в транспорті, терміново перевірити рівень гормонів. Цілком можливо все це вплив підвищеного вироблення естрогену. До речі, стрімку втрату пам’яті нерідко пов’язують з розвитком хвороби Альцгеймера, проте на сьогоднішній день доведено, що до подібного стану виробляти і гормональний збій.
9. Безсоння
Естроген – відомий стимулятор мозку, а тому жінки, які приймають гормональні препарати з цим біологічно активною речовиною, ризикують зіткнутися з депресією і безсонням. Пов’язано це з тим, що при підвищеній вироблення даного гормону знижується вироблення мелатоніну, тобто гормону сну. А якщо при цьому спостерігається низький рівень прогестерону – гормону, що відповідає за спокій, нічні пильнування вам точно забезпечені.
Крім того, ще однією характерною ознакою домінування естрогену можна вважати неможливість людини зупинитися, в розмові, роботи або занять спортом.
10. Виснаження організму
В результаті недоліку сну організм жінки починає виснажуватися, що призводить до різних проблем з організмом. Звичайно, причин для підвищеної втоми, низької працездатності та апатії вдосталь і без гормонального дисбалансу, але якщо така проблема переслідує вас практично з ранку і це продовжується з дня на день, діагностика організму повинна включати і аналізи на рівень гормонів.
На додаток скажемо про те, що домінування естрогену медики пов’язують з розвитком таких патологічних станів, як депресія, підвищений артеріальний тиск, ендометріоз, рак грудей і онкологія матки.
Ясно, що з такою проблемою необхідно боротися, регулярно перевіряючи рівень даного гормону. Але що робити, якщо естроген підвищений, а прогестерон знижений? Вісь кілька простих, але надзвичайно корисних порад.
Як повернути рівень естрогену в норму
1. Обмежте вживання алкоголю
За метаболізм естрогенів відповідає печінку, а тому про цей орган слід невпинно піклуватися, якщо ви не хочете зіткнутися з гормональним дисбалансом. І, перш за все, варто перестати «труїти» його алкоголем. Це буде першим кроком на шляху нормалізації рівня жіночих статевих гормонів. А на додаток слід пам ” ятати, що приймаючи більше одного келиха алкоголю в день, жінка ризикує зіткнутися з раком молочної залози.
2. Вживайте органічні продукти
В неорганічних продуктах харчування міститься маса «хімікатів», які негативно впливають на весь організм, насамперед на ендокринну систему. Щоб виправити становище, намагайтеся частіше купувати овочі та фрукти на ринку, де продається натуральна продукція, або ж вирощувати рослини самостійно.
3. Вживайте більше клітковини
Неперетравлювані харчові волокна, які ми називаємо клітковиною, виводять з організму токсини і шлаки. Точно так само смороду зв’язку язують надлишки вільно плаваючого естрогену, позбавляючи організм від надлишку цієї речовини і тім самим допомагаючи знайти необхідний гормональний баланс. В цьому плані постарайтеся, щоб у вашому раціоні постійно присутні овочі і фрукти, горіхи, насіння і боби.
4. Вживайте продукти з пробіотиками
Розвиток дисбактеріозу загрожує жінкам не тільки проблемами з кишечником, але гормональним збоєм, адже в цьому випадку кишечнику буде складніше виводити з організму надлишки розглянутих гормонів. Щоб відновити рівень корисних мікробів у шлунку і запобігти дисбактеріоз, частіше вживайте продукти з пробіотиками, а саме, кисломолочні продукти і квас, квашену капусту, солоні огірки, кимчи і сир тофу.
5. Вживайте продукти з низьким вмістом фітоестрогенів
Щоб не постачати організм надлишками фітоестрогенів, намагайтеся вживати такі продукти, як груші та яблука, ячмінь і овес, лляне насіння і всілякі ягоди.
6. Дотримуйтесь збалансованої дієти
Надходження в організм усіх необхідних вітамінів і мінералів дозволяє збалансувати вироблення гормонів. Якщо говорити безпосередньо про балансі естрогену і прогестерону, жінці необхідно регулярно отримувати вітамін B6, цинк і магній. Для поповнення запасів вітаміну B6 слід урізноманітнити власний раціон яловичої печінкою і морською рибою, горіхами і квасолею, цинк можна виявити в свинини і баранини, гречці і вівсянці, а магній міститься в мигдалі, морській капусті, горосі і ячної крупі.
7. Приймайте ефірне масло розмарину
Дані масло є одним з тих рідкісних продуктів, які допомагають нормалізувати рівень естрогену в крові. Більш того, масло розмарину відмінно знижує рівень естрадіолу, який вважається агресивною формою естрогену. А ще цей продукт покращує пам’ять, стимулює ріст волосся, сприяє припливу крові до мозку і зміцнює імунітет, тобто бореться з численними симптомами підвищеного естрогену.
8. Уникайте впливу ксеноестрогенів
Ксеноестрогенами називають шкідливі речовини з естрогеноподібною дією, які містяться в косметиці, побутової хімії, пластмасі та інших синтетичних продуктах. Обмежте контакт з цими продуктами, і ваш гормональний баланс стані менш уразливим.
9. Контролюйте стрес
Стресові ситуації підвищують рівень естрогену в організмі і в тієї ж годину пригнічують вироблення прогестерону. Щоб уникнути цього навчитеся розслаблятися, не приймати стресові ситуації близько до серця, і ні в якому разі не тримати негативні емоції в собі. Це дозволить вам уникнути безлічі проблем зі здоров ‘ ям, у тому числі і дисбалансу гормонів.
Бережіть себе!