Економіка

Державні закупівлі: як взяти участь в українських торгах через систему Прозоро

ProZorro це електронна база даних, за допомогою якої проводяться публічні державні торги в режимі онлайн. Застосування системи регулюється Законом «Про державні закупівлі» від 25.12.2015.

На даний момент в базі авторизовані 7 торгових майданчиків: Zakupki.Prom.ua, e-tender, Newtend, SmartTender, «Держзакупівлі онлайн», PublicBid і «ПриватМаркет».

Підключитися до системи Прозорро можна через одну з цих майданчиків, інших способів немає. Планується, що в майбутньому ресурсів буде більше. Майданчик це частина ProZorro, за допомогою якої ви працюєте в системі (оголошуєте закупівлю, спілкуєтеся з постачальниками, приймаєте рішення, у кого купувати товар по кожному конкретному предмету закупівлі та т. Д.). Потрібно розуміти, що за функціональністю майданчики не відрізняються, проте, можливо вам буде зручніше працювати на одній з них більше, ніж на інших (інтерфейс, набір додаткових можливостей сайту і т.д.). Деколи виникають проблеми в користуванні системою, а також нечисті на руку чиновники підтасовують умови конкурсу так, щоб відтіснити конкурентів. І в даному випадку на допомогу приходять спеціалісти компанії Veklegal. Основна діяльність компанії – професійне оскарження рішень тендерного комітету закупівлі , що часто виникає в українських реаліях. Компанія допоможе вам у випадку, якщо ви зауважили змову державного замовника та фірми-конкурента.

Експерти радять вибирати для реєстрації навіть відразу кілька майданчиків.

Закупівлі бувають допорогові і надпорогові. Допорогові закупівлі станом на 2016 рік вважаються закупівлі, вартість об’єкта яких (якщо це товар) не перевищує 200 000 грн., в свою чергу для робіт 1,5 млн. грн. При цьому в окремих сферах господарювання допорогових визнаються закупівлі на суму до 1 млн. грн. і до 5 млн. грн. відповідно. Надпороговими ж вважаються закупівлі на велику суму.
Існує певна різниця в проведенні допорогових і сверхпороговое закупівель. Так, на допорогових закупівлю не поширюється дія Закону України «Про державні закупівлі» в частині пакета документів і термінів проведення процедури закупівлі. Однак дану закупівлю можуть регламентувати рішення і розпорядження місцевих органів влади.

Відзначимо, що станом на 01 червня 2016 року державні закупівлі за допомогою системи проводять вже 3500 державних замовників. З них 2,6 млрд. гривень допорогових закупівель, а 2,7 млрд. гривень надпорогові.

Загальні правила системи Прозоро, можливості ресурсу

Система Прозоро визначає загальні правила реєстрації пропозицій і замовлень:

  • всі операції проводяться за київським часом;
  • використання системи означає те, що учасник повністю ознайомлений з правилами її роботи;
    користувачі зобов’язуються підтримувати актуальність інформації про своє підприємство, не розголошувати дані про логін та пароль для входу в систему.

Проведення торгів для допоргової закупівлі: алгоритм дій

Для проведення допорогової закупівлі слід пройти 5 етапів. Перш, ніж до них перейти зареєструйтеся й отримаєте дозвіл на вхід в систему (логін і пароль).

1. Зайдіть в особистий кабінет на обраної вами майданчику і створіть оголошення закупівлі. Форма оголошення стандартна, потрібно заповнити всі обов’язкові поля (найменування організації, коди товару або послуги, кількість товару, очікувана вартість і т.д.). До заявки слід прикріпити відповідну документацію договір, технічні вимоги до товару або послуг і т.д. Вказуючи вартість, не забудьте вказати врахований ПДВ. Протягом півгодини ваша заявка буде відображена на всіх майданчиках, підключених до системи Прозоро.

2. Другий етап це уточнення. На цей етап виділяється від 1 до 3 днів. У цей період замовник має право вносити зміни до тендерної документації, змінювати вимоги і умови.

4. Аукціон. Час проведення призначається системою в автоматичному режимі. Імена учасників закриті, до початку аукціону кількість учасників також приховано, але видно їх цінові пропозиції.

Правила аукціону:

  • мінімальний крок для аукціону – в межах 0,5 – 3% від бюджету;
  • учасник може не знижувати ціну зовсім;
  • знижувати ціну можна почати на будь-якому з раундів.

Той, у кого в попередньому раунді була найменша ціна, отримує право приймати рішення про зниження ціни в наступному раунді останнім.

5. Вибір переможця і його кваліфікація. Якщо документи мають похибки або зазначені в них якості товарів і послуг не відповідають запитуваною замовником, то замовник має право на дискваліфікацію такого переможця. В такому випадку він переходить до розгляду кандидатури наступного постачальника, який запропонував мінімальну ціну.

Важливо !!! Замовник не має право переглянути пропозицію наступного за списком постачальника до тих пір, поки не прийме рішення по попередньому. Рішення повинно бути обґрунтованим. В іншому випадку переміг учасник має право на оскарження результатів торгів.

6. Завершення закупівлі. На цьому етапі замовник вивантажує в систему скан договору про надання послуг чи поставку товару, підписану з переможцем торгів. Вся процедура тендеру, разом із завершенням торгів не може тривати більше 30 днів.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України