Легальне працевлаштування в Польщі – це не тільки гідна оплата праці, але і ряд додаткових «бонусів», таких як: можливість отримання ВНЖ (і надалі громадянства ЄС) для всієї сім’ї, отримання безкоштовної медичної допомоги та лікування в поліклініках Польщі як для самого працівника, так і для членів його сім’ї, компенсація у разі травми на виробництві і т. д.
Але як знайти роботу в Польщі для вихідців СНД, щоб і офіційно оформитися і оплата була гідною?
Насправді, це питання передбачає вирішення кількох проблем, які виникають перед здобувачем:
– Як знайти потрібну та відповідну нам вакансію?
– Як переконати роботодавця, що саме Ви і є той, кого він шукає?
– Які документи потрібні для працевлаштування?
– Як вже отримавши роботу, отримати офіційний статус в країні (отримати ВНЖ (вид на проживання) або переїхати на ПМЖ)
Ось і почнемо вирішувати проблеми в порядку їх пріоритету для нас, як здобувачів.
Де шукати роботу краще – перебуваючи вдома чи в Польщі?
Розглянемо два можливих варіанти:
– Ви шукаєте роботу перебуваючи вдома
– Ви вже перебуваєте в Польщі і хочете знайти підходящу вакансію
Шукаємо роботу сидячи вдома
Необхідно відразу визначитися, чи ми будемо здійснювати пошуки самостійно або звернемося до посередника?
Другий варіант — простіше, так як посередники співпрацюють з польськими кадровими агентствами і знайти роботу в Польщі для українців, білорусів чи вихідців з РФ, яка відповідає побажанням здобувачів та відповідає вимогам роботодавця вони зможуть набагато швидше.
Ще один плюс – всі переговори з роботодавцем буде вести посередник, так що якщо ваш «польський кульгає», то цей варіант буде для вас оптимальним.
Тепер мінус – за послуги доводиться платити, плата за підбір вакансії та отримання запрошення на роботу обійдеться кандидату від 100 до 150 Євро.
Щоб приблизно орієнтуватися у вимогах роботодавців до різних вакансіях, рівня зарплати та умов роботи – завітайте в наш розділ ПОПУЛЯРНІ ВАКАНСІЇ В ПОЛЬЩІ
Як знайти роботу в Польщі без посередників через інтернет?
Інтернет – найкраще місце для віддаленого пошуку вакансій. Шукати можна на спеціалізованих порталах з працевлаштування, або просто вбивши в рядок пошукової системи робота в Польші (сайт Work Garant) назву вакансії польською мовою. Якщо ви шукаєте роботу в конкретному місті, то до назви вакансії додавайте локалізацію.
Наприклад. Ви хотіли б подивитися пропозиції для водіїв у Кракові. Вбиваєте в пошук «oferta pracy kierowca kraków» .
Крім того, що ви можете переглядати інформацію про наявні вакансії у відповідному розділі сайту («OFERTY PRACY), ви можете розмістити своє оголошення про пошук роботи (бажано прикріпити до оголошення або дати посилання на сторінку з заздалегідь підготовленим резюме).
Читайте: Як скласти резюме польською мовою?
Якщо ваше резюме зацікавить роботодавця, вас запросять на співбесіду. Віддалене співбесіду через SKYPE – явище вкрай рідкісне і, можливо, тільки для деяких позицій в IT сфері. З більшою часткою ймовірності, необхідно буде присутній особисто.
Так як така поїздка потребує вкладень (дорога, проживання тощо), не зупиняйтесь на одному реченні – постарайтеся домовитися про співбесіду з кількома роботодавцями, щоб збільшити свої шанси на позитивний результат поїздки.
Не будемо виключати і такий варіант – ви приїхали, але ні одна співбесіда не закінчилося запрошенням на роботу, або пропозицію роботодавця вас не влаштувало. Що робити в такому випадку?
Як самому знайти роботу, перебуваючи вже в Польщі?
Насправді, шанси знайти роботу перебуваючи вже в Польщі у Вас різко підвищуються, так і інструментів для пошуку значно більше:
Рекрутингові агентства – сміливо звертайтеся в агентства по працевлаштуванню,
Згідно з Польським Законодавством кадрові агентства не мають права брати плату за пошук вакансії з здобувача – оплата лягає на плечі роботодавця.
Газети з оголошеннями «гарячих вакансій». Такий спосіб дає можливість знайти роботу в самі стислі терміни, але зажадає від вас хорошого знання мови, так як доведеться багато спілкуватися по телефону і просто схоплювати інформацію «на льоту».
Якщо ви не дуже обмежені в часі та засобах – дайте свою об’яву в газету, а краще в усі друковані видання, які публікують оголошення про пошук роботи.
Самостійні візити в компанії з вашої спеціалізації.
Чим гарний такий підхід? Особистий контакт (особливо, безпосередньо з керівником або власником фірми) дає можливість розташувати до себе людину, а також відразу дає вам більше очок» в порівнянні з іншими претендентами, які просто надіслали резюме і чекають відповіді.
Будь-який керівник віддасть перевагу більш ініціативного працівника, який сам робить кроки до пошуку роботи, ніж його «пасивного» конкуренту.
Отже, переходимо до наступного етапу:
Співбесіда призначена – як переконати роботодавця, що ви найкраща кандидатура?
Як поводитися на співбесіді? На цю тему написано вже багато статей професійними психологами і hr – фахівцями. Зосередимося лише на основних радах:
Візьміть ініціативу в свої руки – не будьте «сірою мишею», хто виключно відповідає на запитання роботодавця. Продавайте себе активно – викладіть свої переваги, досвід, досягнення на попередніх місцях роботи і т. д.
Будьте впевнені в собі і «заразіть цією впевненістю свого інтерв’юера. Пам’ятайте, що ви повинні переконати роботодавця, що йому вигідніше взяти на роботу Вас, а не громадянина Польщі.
Питання зарплати
На яку зарплату розраховувати? Звичайно ж, майбутній дохід залежить від посади на яку ви претендуєте, вашого досвіду роботи, навичок, знання мови та інших факторів.
Але перш за все, оцініть свої майбутні витрати. То що, вам вдавалося прожити на батьківщині на $200-250 в місяць, не свідчить, що цих грошей вам буде вистачати при переїзді в Польщі. Ваші доходи зростуть, але також зростуть і ваші витрати.
Прочитайте статтю: скільки коштує життя в Польщі? І приблизно оцініть ваші можливі витрати.
На питання «На яку заробітну плату ви претендуєте?» — не бійтеся пропонувати завищену суму (навіть якщо зараз вона вам здається неймовірною). Роботодавець завжди запропонує суму менше, але ніколи не запропонує більше того, на що ви претендуєте. Зумійте пояснити чому саме ви вважаєте цю цифру обґрунтованою (витрати на оренду житла, транспорт, одяг, їжу і т. д.)
Також будьте готові до питання, скільки ви заробляли на попередньому місці роботи (вдома)? Не соромтеся називати маленьку цифру і поясніть, що така «смішна» зарплата за польськими мірками – цілком адекватні гроші для невеликого містечка України, Білорусі чи Росії.
Питання, які слід задати роботодавцю
умови виплати заробітної плати;
сума вказана з урахуванням податків або без них ;
умови роботи, режим, обсяг годин на тиждень;
надається житло
наявність медичної страховки та інших бонусів (харчування, проїзний, абонементи у спортзал, басейн і т. д.)
Якщо роботодавець пропонує випробувальний термін – обов’язково уточніть його максимальні межі і вашу зарплату на цей період. Бажано зафіксувати цей факт в угоді про працевлаштування.
Найпопулярніші вакансії в Польщі
Наводимо приблизний порядок доходу для найбільш популярних професій (перейшовши за посиланням можна прочитати вимоги і умови роботи за даною спеціальністю):
сфера медицини й освіти (необхідно здати іспит на знання мови)
будівництво та сільське господарство
підприємства харчової промисловості (робота на м’ясокомбінаті, робота кондитером)
промислові підприємства (робота зварювальником у Польщі – $800/місяць )