Авторські статтіЗдоров'я

Продукти, які покращують кровообіг і захищають від тромбів

Хвороби серцево-судинної системи посідають перші місця серед причин смертності в нашій країні і в усьому світі. Переважна більшість таких захворювань розвивається на тлі склеротичних змін судин.

Важливу роль в появі патологій судинної стінки відіграє процес утворення так званих холестеринових бляшок. Це ущільнення, що складаються з молекул холестерину. Вони зменшують просвіт судини, знижуючи швидкість кровотоку.

Холестерин (в тому числі його «погані» модифікації) потрапляє в організм людини з їжею тваринного походження. У молодості, коли обмінні процеси інтенсивні, це речовина успішно видаляється з кров’ю трав’яного русла. З годиною метаболізм сповільнюється, а іноді виникають його порушення, пов’язані з поступовим накопиченням наслідків шкідливого впливу анресивних факторів, стресів, нездорових звичок і різних захворювань.

В результаті «поганий» холестерин осідає на стінках судин, утворюючи бляшки. При відсутності лікування наслідки можуть бути дуже сумними: погіршення кровотоку загрожує розвитком таких патологій, як варикозна хвороба, стенокардія, порушення серцевого ритму, гостра серцева недостатність, інфаркт міокарда та інсульти.

Процес склерозування стінок кровоносних судин можна призупинити (і навіть скоротити вже наявні порушення) за допомогою правильно підібраної терапії. На початкових стадіях хвороби ефективна дієтотерапія, що складається, зокрема, у включенні в раціон продуктів, здатних знижувати кількість шкідливого холестерину в крові і покращувати реологічні властивості крові.

Ячмінна крупа

Зерна ячменю містять полісахарид бета-глюкан. У поєднані з великою кількістю вітамінів групи B і каротиноїдів це речовина активно зменшує рівень шкідливого холестерину в крові. До складу ячменю входять компоненти, що знижують показники згортання крові і перешкоджають утворенню тромбів.

Для захисту судин краще не вживати варену ячмінну крупу (перловку), а проростки, вирощені з цільних (неочищених) насіння.

Насіння льону

Лляне насіння – унікальний продукт, багатий клітковиною і жирними кислотами Омега-3. Його вживання в їжу допомагає виводити зайвій холестерин з організму і навіть зменшувати розміри вже наявних склеротичних бляшок. Оптимальний варіант вилучення корисних речовин – приготування водного настою насіння льону.

Слід зазначити, що корисні властивості лляного насіння добре зберігаються в лляній олії холодного віджиму.

Оливкова олія

Середземноморська кухня вважається однією з самих здорових у світі. Представники народів, які дотримуються середземноморської дієти, рідше страждають на склероз судин головного мозку. Фахівці вважають, що причина цього явища – в насиченості їх раціону овочами, фруктами, морепродуктами і оливковою олією.

Олія з оливок холодного віджиму багата жирними кислотами Омега-9. Вони легко засвоюються організмом, допомагає очищати кров від зайвого холестерину, нормалізують метаболізм, підвищують еластичність стінок судин.

Горіхи

Як і інші насіння, горіхи багаті біологічно активними речовинами, що сприяють загальному оздоровленню організму і сповільнюють процеси старіння. Для підтримки здоров’я серцево-судинної системи найбільш корисні волоські горіхи кеш’ю: вони підвищують еластичність і тонус судин, допомагають знижувати рівень холестерину в крові. Мигдаль містить речовини, що активізують процес кровотворення.

Слід пам ” ятати, що горіхи часто стають причиною алергічних реакцій, тому їх включення в дієту вимагає обережності у людей, схильних до алергії.

Жирна риба

Жирна морська риба (оселедець, скумбрія, палтус і т. д.) вважається одним з кращих джерел поліненасичених жирних кислот Омега-3. Ці продукти рекомендують літнім людям, а також пацієнтам з порушеннями обміну речовин. Риба легше перетравлюється, ніж м’ясні продукти, що містять повноцінні тваринні білки, вітаміни і мікроелементи (в тому числі необхідні організму йод і фосфор). Її регулярне вживання допомагає активно боротися з процесом склерозування судин. Встановлено, що включення жирної морської риби в щоденний раціон знижує ризик розвитку гострої серцевої недостатності та інфаркту міокарда.

Бобові

Всі бобові володіють вираженим жовчогінним ефектом. Їх регулярне вживання в їжу допомагає рятувати кров від надлишків холестерину. Квасоля, горох, соя, сочевиця і боби багаті білками, які за складом близькі до тваринних білків, хоча і дещо гірше засвоюються.

Для тих, хто не любити або погано переносити страви, приготовані з зрілих бобів, чудово підійдуть зелені стручки (лопатки), зібрані у стадії молочної стиглості. Необхідну кількість цього смачного продукту можна виростити самостійно на городі і навіть на балконі. Спеціально виведені сорти спаржевої квасолі, стручки якої досягають 50-60 см в довжину і довго залишаються м’яка якими.

Авокадо

Назв екзотичний плід містить велику кількість ненасичених жирів, які легко засвоюються і сприяють зниженню рівня холестерину в крові. До складу авокадо входять також вітаміни групи в, фолієва кислота, сполуки міді. Це один з кращих продуктів, насичують організм антиоксидантами. Щоб підтримувати здоров’я серця і судин, достатня одного авокадо в тиждень.

Гіркій шоколад

Гіркі (що містять високий відсоток масла какао) сорти шоколаду подобаються не всім, але самі вони багаті ефірними маслами, благотворно впливають на склад крові. Кілька шматочків ласощі допоможуть видалити з організму зайвій холестерин і знизити кількість тромбоцитів.

Чорний шоколад ефективний у боротьбі зі стресами, підвищує загальний тонус організму і працездатність, нормалізує роботу імунної системи і покращує пам’ять.

Небезпека склерозування судин пов’язана в тому числі з; поступовістю процесу. Холестеринові бляшки формуються повільно, і патологія може ніяк не виявлятися протягом тривалого часу. Саме тому необхідно періодично робити аналізи, що дозволяють визначати концентрацію «поганого» холестерину в крові. Починати такі обстеження рекомендується чоловікам в 30-35 років, а жінкам – до 40-45 років у жінок, а потім повторювати кожні 5 років.

Особливо уважними до свого здоров’я мають бути люди, що входять в групу ризику по серцево-судинних патологій. До факторів, що збільшує ймовірність таких захворювань належать:

  • генетична схильність;
  • куріння;
  • порушення харчування;
  • наявність хронічних захворювань (гіпертонічної хвороби, цукрового діабету тощо);
  • схильність до ожиріння;
  • часті стреси;
  • малорухливий спосіб життя;
  • період постменопаузи у жінок.

Про наявність патологічних змін судин можуть свідчити посилюються головні болі, запаморочення, постійні болі в ногах, швидка стомлюваність, порушення пам’яті, емоційна нестабільність, поява зорових ілюзій («мушки», колірні плями), зниження слуху або зору. Помітивши такі симптоми, необхідно звернути до лікаря!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України