Здоров'я

Чим небезпечний стрес та як уникнути негативних наслідків

Чи справді ми сьогодні більш напружені, ніж будь-коли раніше? У нарисі, заснованому на останній книзі «Стресостійкий», Міту Стороні пояснює, як сучасне життя, можливо, посилило наше занепокоєння та найкращі способи зменшити його вплив на наше тіло та розум.

У 1959 р. експерт в області управління Пітер Друкер передбачив, що через 50 років відбудеться драматичний перехід у природі роботи. Він придумав термін для цього нового виду роботи, «робота на знаннях» і передбачав, що зміна передбачає перехід від фізичних до розумових зусиль. Пізніше він написав, що центр ваги праці перейде на «людину, яка прикладає до роботи те, що у неї між вухами, а не майстерність своїх рук».

За даними Управління охорони здоров’я та безпеки (HSE) Сполученого Королівства, стрес, депресія чи тривожність становили 57% усіх «лікарняних» у 2017/2018 роках. Зростаючий ефект розумової діяльності над продуктивністю викликає інтерес до того, що може перешкоджати його роботі. Фокус впав на стрес.

Підозрюється, що хронічний стрес відіграє роль у зростаючому глобальному стражданні від гіпертонії та діабету другого типу, і штовхає піддослідних щурів до глибокої депресії. Підтвердження спостережень із досліджень на тваринах та ранніх дослідженнях на людях свідчать про те, що хронічний стрес може навіть змінити структуру мозку.

Хронічний стрес часто вражає психосоціальний шлях і на нього впливає сприйняття. Хоча це робить емпіричне дослідження хронічного стресу складним, воно також розкриває потенційний шлях управління хронічним стресом: досвід сприйняття.

Один із прикладів – ефект роздумування. Відтворення пам’яті про стресовий досвід після його закінчення може активувати аналогічні шляхи в мозку, як і саме переживання. Це може тримати реакцію на стрес «увімкненою», навіть якщо стресора більше немає, і таке переживання може мати більший ефект ніж початкова стресова ситуація. Запобігання таким роздумування швидше знижує артеріальний тиск після гострого стресу.

Перцептивний елемент стресу може бути причиною того, що деякі практики душі та тіла, такі як йога, дихальні прийоми та медитація із зосередженою увагою, можуть принести користь та запобігти негативним наслідкам стресу за рахунок впливу на поліпшення емоційної регуляції, зниження реактивності стресу та прискорення відновлення після стресу. Наприклад, відома професійна гравець в покер Селіна Лін часто вдається до йоги та медитації, щоб розслабити свій мозок після довгого напруженого дня. Вона зробила звичайним присвячувати йозі та медитації принаймні 30 хвилин на день. Ці 30 хвилин – це час, коли ніхто не може їй заважати. Це допомагає привнести в себе всі добрі вібрації і позбутися від усього негативу. Йога та медитація широко практикуються і деякими відомими керівниками. Після запуску професійної соціальної мережі LinkedIn у 2009 році, генеральний директор Джефф Вайнер розширив компанію, яка сьогодні налічує понад 450 мільйонів членів. Вайнер зізнався у своєму щоденному використанні керованих медитацій у програмі Headspace у кількох статтях та регулярно твітить про наукові переваги медитації.

То як же справитися зі стресом та запобігти його негативним наслідкам? Почніть з визначення джерел стресу у вашому житті. Деякі джерела стресу не такі очевидні, як може здатися. Обов’язково оцініть власний стрес, до якого спонукають ваші думки, почуття і дії. Оцініть та визначте справжні джерела особистого стресу, переглядаючи звички, ставлення та виправдання. Візьміть на себе відповідальність за роль, яку ви відіграєте у створенні або підтримці стресу у своєму житті.

Те, як ви думаєте, може мати глибокий вплив на ваше емоційне та фізичне самопочуття. Кожен раз, коли ви думаєте про себе щось негативне, ваше тіло реагує так, ніби воно опинилося в напрузі наповненої стресом ситуації. Якщо ви бачите хороші речі про себе, ваше самопочуття покращиться набагато швидше; і навпаки. Уникайте використання таких слів, як “завжди”, “ніколи”, “повинен”. Це промовисті ознаки саморуйнівних думок.

Деякі джерела стресу неминучі. У таких випадках найкращий спосіб впоратися зі стресом – це прийняти речі такими, якими вони є. Прийняття може бути складним, але з часом це простіше, ніж протистояти ситуації, яку ви не можете змінити.

Візьміть тайм-аут. Подбайте про себе. Ось кілька пропозицій:

  • Вийдіть на прогулянку
  • Зателефонуйте другу
  • Пограйте з домашнім улюбленцем
  • Випийте смачного чаю або кави
  • Вийдіть на вулицю
  • Займіться спортом
  • Сходіть на масаж
  • Послухайте заспокійливу музику
  • Почитайте
  • Смійтеся.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України