Штучний інтелект – це галузь науки, яка спрямована на створення алгоритмів розв’язання типових задач, притаманних людині, за допомогою машин. Такі технології оточують нас кожен день, це:
· чат-роботи;
· онлайн-перекладачі;
· Siri і Alexa;
· автономні авто;
Системи оперують великим масивом інформації, самонавчаються та покращуються.
Ми використовуємо штучний інтелект (АІ) для збору та аналізу даних, автоматизації повсякденних процесів та полегшення буденного життя. Сучасні технології підштовхнули медицину, науку, культуру та освіту до динамічного розвитку. Штучний інтелект став основою для багатьох звершень, які заказ рятують людей та екологію світу, підвищують рівень життя суспільства та допомагають досягти стратегічних цілей. Але деякі науковці бачать в передових технологіях велику загрозу.
Реальні чи фантастичні загрози?
Група 26 провідних учених провели дослідження на предмет загроз АІ. Детальний звіт роботи дозволяє зробити конкретні висновки. Сучасні технології можуть становити загрозу в трьох напрямках:
· політика;
· цифрова безпека;
· фізичні об’єкти.
Штучний інтелект в сучасних умовах легко потрапляє до рук зловмисників та використовується для досягнення протизаконних цілей. Велике значення АІ має для розробки хакерскьких атак.
«Розумні» технології дозволяють використовувати соціальну інженерію та спеціальні програми для реалізації маніпулятивних дій. Науковці стверджують, що розвиток алгоритмів штучного інтелекту призведе до збільшення кількості фінансових злочинів. За допомогою сучасних методів обробки інформації злочинці швидко обирають жертву для здійснення цифрового пограбування.
Тому, на даному етапі потрібно розробити потужну систему захисту від цифрових зловмисників, обмежити доступ до певних програм та систем на державному рівні. Тільки комплексний підхід до вирішення проблеми стане дієвим методом боротьби з несанкціонованим використанням АІ
.
Думки експертів
Юрий Чубатюк, президент групи компаній Everest, стверджує, що останнім часом штучний інтелект в інформаційних системах став швидко розвиватися. Це призвело до появи нових небезпек в оборонній, політичній та цивільній сфері з боку цифрових систем. Фахівець вважає, що причиною цього є подвійність стандартів використання та доступність відповідних технологій.
Аналогічну думку має також Борис Працюк, який стверджує, що штучний інтелект представляє собою більшу небезпеку, ніж ядерна зброя. Результат використання таких можливостей залежить від того, у руках якої людини вони знаходяться.
Олексій Мирошніченко на черговій конференції роботодавців зазначив, що на сьогоднішній день Україна тільки починає крокувати у напрямку цифрової революції. На даний момент громадянам немає сенсу вважати, що найближчим часом машини замінять людей на виробництві, результатом чого може стати масштабне безробіття. Експерти наголошують, що перехід до автоматизованого виробництва буде плавним та непомітним для населення.
Зараз проблема штучного інтелекту обговорюється у багатьох країнах світу на міжнародному рівні. Україна активно долучається до цього процесу, бере участь у дослідженнях та переговорах, щоб зменшити негативний вплив АІ у майбутньому.