Авторські статтіЗдоров'я

Чому з’являються м’язові судоми і що з цим робити

Найчастіше до судом схильні литковий м яз,  м’язи передньої і задньої поверхонь стегна.

Майже у кожної людини хоча б раз у житті траплялися судоми м язів. М’яка м’язова судома являє собою мимовільне скорочення м язів, яке, як правило, супроводжується різким болем.

Судорожний спазм може відбутися в будь-якому м’язі. Серед скелетних м язів найбільшу схильність до виникнення судом мають м’які м’язи, які беруть участь в русі відразу двох суглобів. Найчастіше судом схильні литковий м яз, м’які м’язи передньої і задньої поверхонь стегна. Також досить часто трапляються судоми м язів стоп, рук. Серед судом гладкої мускулатури нерідко зустрічаються спазм кишечника, судинної стінки (наприклад, при стенокардії), бронхів (при бронхіальній астмі) і т. п.

Судоми можуть бути тонічними і клонічними. Тонічні спазми характеризуються тривалим напругою м язів, клонічні – синхронними толчкообразными скороченнями, які чергуються з розслабленням. Генералізовані клонічні судоми також називають конвульсіями.

Причини судом м’язів

Виникнення судом без видимої причини може бути пов’язано з фізичними вправами (наприклад, при бігу, плаванні, грі в футбол). Також спазми м язів ніг (частіше в нічний годину) нерідко спостерігаються у літніх людей.

Частою причиною виникнення судом є різноманітні порушення метаболізму (обміну речовин). Так, метаболічні порушення можуть бути причиною судом при цирозі печінки, уремії, гіпотиреозі, вагітності, а також при зниженні функції надниркових залоз.

Різке зменшення кількості позаклітинної рідини і втрата електролітів (калію, магнію) також здатні викликати судоми м язів. Така ситуація може мати місце при посиленому потовиділенні, гемодіалізі, на тлі тяжкої діареї або блювання, а також внаслідок безконтрольного прийому сечогінних препаратів. Крім сечогінних засобів, м язовий спазм може виникати внаслідок прийому аналептиків і психостимулюючих засобів.

Прочитайте про те, Як уникнути хвороби Паркінсона

Також судоми м язів можуть бути проявом хвороби, наприклад, бічного аміотрофічного склерозу, невропатії, радикулопатії. В окремих випадках спазми м язів є проявом деяких спадкових захворювань і рідкісних аутоімунних станів. Крім того, м язові судоми можуть бути наслідком поліомієліту.

Групи ризику

В групу ризику по виникненню судом в першу чергу входять маленькі діти, літні люди, вагітні жінки, спортсмени, а також люди, що приймають деякі лікарські засоби. Спазми у маленьких дітей особливо легко розвиваються на тлі інтоксикацій, інфекційних захворювань, травм, при дії психогенних факторів. Це пов’язано з анатомічними і фізіологічними особливостями організму дитини.

Судоми м язів – поширене явище серед спортсменів, які тренуються на витривалість (наприклад, марафонці). Також м язові спазми спостерігаються у спортсменів, які виконують вправи максимальної інтенсивності: гонки на велотреку, спринтерський біг. При цьому судоми, як правило, виникають в кінці тривалих або інтенсивних фізичних вправ, або через кілька годин після них.

Лікування судом м язів

Дуже сильні судоми м язів, не пов’язані з очевидними причинами (наприклад, з фізичним навантаженням), які трапляються часто і не припиняються при виконанні простих процедур, зазвичай є наслідком захворювання. У такому разі необхідним є звернення до лікаря для виявлення причини судом та проведення адекватних лікувальних заходів. В інших випадках, коли судорожний спазм не є проявом хвороби, він, як правило, зникає самостійно і не вимагає прийому лікарських препаратів.

Проста вправа поліпшить роботу всіх внутрішніх органів

Судома м’яка зв’язку може виникнути в будь-який час у кожної людини. Щоб самостійно припинити судорожний спазм необхідно виконати наступні дії.

  1. Спочатку потрібно припинити робити рухи, які викликали спазм м язу.
  2. Потім потрібно акуратно розтягнути м яз зведений судомою і помасажувати його. Наприклад, якщо звело литковий м яз, то слід потягнути руками мисок стопи на себе, при цьому коліно повинно бути випрямленим. Утримувати м’яз в розтягнутому положенні необхідно до тих пір, поки судом не припиниться.
  3. Далі потрібно розслабити м’яка: він має кілька хвилин перебувати в спокої. Слід пам ” ятати про те, що спроба довільного скорочення цього м’яка язу відразу після припинення спазму може призвести до повторного виникнення судоми.

Якщо після того, як судома пройшла, в м язі відчувається хворобливість, то до неї можна прикласти лід. Також на хворобливу м яз можна накласти тугу пов’язку з еластичного бинта. У разі, коли після судоми м яз на дотик і щільна і продовжує перебувати в напруженому стані, її слід розігріти, помасажувати і також накласти тугу пов’язаність язку.

Для того щоб запобігти виникненню судом у майбутньому, слід обов’язково виконувати розминку перед фізичним навантаженням. Також для нормальної роботи м язів необхідно повноцінне харчування з вживанням достатньої кількості вітамінів і мінералів, зокрема кальцію, калію, натрію і магнію. За призначенням лікаря можливе застосування міорелаксантів.

Слідкуйте за своїм здоров’ям!

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України