Чому з’являються м’язові судоми і що з цим робити

Найчастіше до судом схильні литковий м яз,  м’язи передньої і задньої поверхонь стегна.

Майже у кожної людини хоча б раз у житті траплялися судоми м язів. М’яка м’язова судома являє собою мимовільне скорочення м язів, яке, як правило, супроводжується різким болем.

Судорожний спазм може відбутися в будь-якому м’язі. Серед скелетних м язів найбільшу схильність до виникнення судом мають м’які м’язи, які беруть участь в русі відразу двох суглобів. Найчастіше судом схильні литковий м яз, м’які м’язи передньої і задньої поверхонь стегна. Також досить часто трапляються судоми м язів стоп, рук. Серед судом гладкої мускулатури нерідко зустрічаються спазм кишечника, судинної стінки (наприклад, при стенокардії), бронхів (при бронхіальній астмі) і т. п.

Судоми можуть бути тонічними і клонічними. Тонічні спазми характеризуються тривалим напругою м язів, клонічні – синхронними толчкообразными скороченнями, які чергуються з розслабленням. Генералізовані клонічні судоми також називають конвульсіями.

Причини судом м’язів

Виникнення судом без видимої причини може бути пов’язано з фізичними вправами (наприклад, при бігу, плаванні, грі в футбол). Також спазми м язів ніг (частіше в нічний годину) нерідко спостерігаються у літніх людей.

Частою причиною виникнення судом є різноманітні порушення метаболізму (обміну речовин). Так, метаболічні порушення можуть бути причиною судом при цирозі печінки, уремії, гіпотиреозі, вагітності, а також при зниженні функції надниркових залоз.

Різке зменшення кількості позаклітинної рідини і втрата електролітів (калію, магнію) також здатні викликати судоми м язів. Така ситуація може мати місце при посиленому потовиділенні, гемодіалізі, на тлі тяжкої діареї або блювання, а також внаслідок безконтрольного прийому сечогінних препаратів. Крім сечогінних засобів, м язовий спазм може виникати внаслідок прийому аналептиків і психостимулюючих засобів.

Прочитайте про те, Як уникнути хвороби Паркінсона

Також судоми м язів можуть бути проявом хвороби, наприклад, бічного аміотрофічного склерозу, невропатії, радикулопатії. В окремих випадках спазми м язів є проявом деяких спадкових захворювань і рідкісних аутоімунних станів. Крім того, м язові судоми можуть бути наслідком поліомієліту.

Групи ризику

В групу ризику по виникненню судом в першу чергу входять маленькі діти, літні люди, вагітні жінки, спортсмени, а також люди, що приймають деякі лікарські засоби. Спазми у маленьких дітей особливо легко розвиваються на тлі інтоксикацій, інфекційних захворювань, травм, при дії психогенних факторів. Це пов’язано з анатомічними і фізіологічними особливостями організму дитини.

Судоми м язів – поширене явище серед спортсменів, які тренуються на витривалість (наприклад, марафонці). Також м язові спазми спостерігаються у спортсменів, які виконують вправи максимальної інтенсивності: гонки на велотреку, спринтерський біг. При цьому судоми, як правило, виникають в кінці тривалих або інтенсивних фізичних вправ, або через кілька годин після них.

Лікування судом м язів

Дуже сильні судоми м язів, не пов’язані з очевидними причинами (наприклад, з фізичним навантаженням), які трапляються часто і не припиняються при виконанні простих процедур, зазвичай є наслідком захворювання. У такому разі необхідним є звернення до лікаря для виявлення причини судом та проведення адекватних лікувальних заходів. В інших випадках, коли судорожний спазм не є проявом хвороби, він, як правило, зникає самостійно і не вимагає прийому лікарських препаратів.

Проста вправа поліпшить роботу всіх внутрішніх органів

Судома м’яка зв’язку може виникнути в будь-який час у кожної людини. Щоб самостійно припинити судорожний спазм необхідно виконати наступні дії.

  1. Спочатку потрібно припинити робити рухи, які викликали спазм м язу.
  2. Потім потрібно акуратно розтягнути м яз зведений судомою і помасажувати його. Наприклад, якщо звело литковий м яз, то слід потягнути руками мисок стопи на себе, при цьому коліно повинно бути випрямленим. Утримувати м’яз в розтягнутому положенні необхідно до тих пір, поки судом не припиниться.
  3. Далі потрібно розслабити м’яка: він має кілька хвилин перебувати в спокої. Слід пам ” ятати про те, що спроба довільного скорочення цього м’яка язу відразу після припинення спазму може призвести до повторного виникнення судоми.

Якщо після того, як судома пройшла, в м язі відчувається хворобливість, то до неї можна прикласти лід. Також на хворобливу м яз можна накласти тугу пов’язку з еластичного бинта. У разі, коли після судоми м яз на дотик і щільна і продовжує перебувати в напруженому стані, її слід розігріти, помасажувати і також накласти тугу пов’язаність язку.

Для того щоб запобігти виникненню судом у майбутньому, слід обов’язково виконувати розминку перед фізичним навантаженням. Також для нормальної роботи м язів необхідно повноцінне харчування з вживанням достатньої кількості вітамінів і мінералів, зокрема кальцію, калію, натрію і магнію. За призначенням лікаря можливе застосування міорелаксантів.

Слідкуйте за своїм здоров’ям!

Comments

0 comments

Про Андрій Петренко

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

seven + twelve =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh