Ось це новини: невже з одним з символів зимового годину року, з цією милою хурмою, яка в’яже, доведеться зав’язувати?
Один з найпопулярніших пошукових запитів останніх днів в інтернеті (крім, само собою, Ольги Бузової) – хурма. І не дивно, адже це один з найбільш сезонних фруктів. Однак росіяни цікавляться зовсім не тим, який її сорт краще всього придбати, а задаються таким питанням: «Чому не можна їсти багато хурми?» І якісь жахи виходять за посиланнями, від чого новорічний настрій відразу випаровується. Поїдання цього плоду загрожує мало не смертельним результатом. І це дивно. Адже що таке хурма?
Хурма – це рід субтропічних і тропічних листопадних або вічнозелених дерев і чагарників родини Ебенових, які доживають до 500 років. І ці дерева з кущами – їстівні. Тобто поки ніякої небезпеки, їсти можна. Читаємо далі. Як каже сторінка цього фрукта в «Вікіпедії», латинська назва роду, Diospyros, має грецьке походження і перекладається як «їжа богів» і «божественний вогонь». Тобто самі грецькі боги їли хурму і прекрасно жили на своєму Олімпі. Що ж у ній такого страшного? У нашу мову це слово потрапило з фарсі, де khormâ означає фінік, а âlu – слива. Теж виходить цілком їстівне і безпечно: фінікова слива. Тому ми не стали довіряти страшилкам в мережі і звернулися за роз’ясненнями до фахівця, оскільки все-таки користувачі в чомусь нездорового наполегливо хурму підозрюють.
Думка фахівця
Михайло Воробйов, біолог, агроном:
— У хурмі міститься багато танінів (сполуки рослинного походження) – звідси і її в’яжучі властивості. Вони володіють і іншим ефектом – закріплюючим. Тому, якщо тільки ви не страждаєте діареєю, багато є її й справді не варто, інакше будуть проблеми зворотного порядку. Тобто в тих випадках, коли ми при розладі шлунка їмо міцний чорний чай, щоб організм трохи заспокоївся, можна спокійно пити його з хурмою. Більше ніякої небезпеки в ній немає. Ті ж саме можна сказати і про багатьох інших фруктах: ті ж лимони самі по собі в розумних дозах є безпечно (якщо у вас немає протипоказань або алергії), а у великих кількостях – так, дуже шкідливо і небезпечно для здоров’я. Але чомусь про лимони це і так всі знають, а щодо хурми задаються аналогічним питанням. Також люди цікавляться, чому не можна вживати хурму разом з молоком. Справа в тому, що дубильні кислоти, які в ній містяться, з’єднуючись з білками, утворюють суцільний ком. Важливо пам ” ятати, що багато продукти, безпечні самі по собі, в поєднані один з одним дають не дуже гарний вплив на організм. Те ж можна сказати і про поєднані дині з медом.
Виходить, їсти хурму можна, тільки потрошку. А скільки саме, з шкіркою або без, спілу або недозрілі, ми з’ясували в іншого фахівця.
Думка фахівця
Вадим Крилів, лікар-ендокринолог, дієтолог, хірург:
– Іспанські колеги довели, що, крім інших корисних властивостей – хурма багата на пектин, йод, різними необхідними нам вітамінами і мікроелементами, вона ще здатна спалювати жир, тому їжте на здоров’я, тільки добре промиту. В ідеалі в сезон – дві штуки в день. За рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, ми повинні з’їдати з п’ять фруктів і овочів на добу. Хурму можна вживати з шкіркою (вона повністю засвоюється організмом), якщо вона не пошкоджена. На жаль, нам її з регіонів вирощування – Іспанії, Абхазії – везуть незрілу. Вона достигає вже в процесі переміщення. І з-за цього вміст в ній корисних речовин менше, ніж у дозрілої, але це не критично. Все одна волокна навіть такий хурми знижує ризики інфарктів, інсультів, онкології. А ось стиглу хурму їсти не варто – нічого хорошого в ній немає. У хурмі міститься багато сахарози і цукру, тому її, як і інші фрукти, не рекомендується їсти на ніч або пізно ввечері: протягом дня ми встигаємо витратити ці вуглеводи, а після вони переходять в жир.